29. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması seçici kurulu belli oldu.

“Ulusal Kısa Film Yarışması” seçici kurulunda akademisyen Prof. Dr. S. Ruken Öztürk, yönetmen Ramin Matin, oyuncu Devin Özgür Çınar, oyuncu Özgür Emre Yıldırım ve karikatürist Emrah Ablak yer alıyor.

Prof. Dr. S. Ruken Öztürk Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde öğretim üyesidir. Sinema üzerine kitapları bulunan Öztürk, Türkiye’nin ilk hakemli sinema dergisi sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi’nin kurucularındandır ve yayın kurulu üyesidir. Yönetmen Ramin Matin’in ilk uzun metraj filmi Canavarlar Sofrası (2011) Altın Portakal Film Festivalinde, Montpellier Cinemed Film Festivalinde, Ankara Film Festivalinde ödüller aldı. Kusursuzlar adlı filmi Altın Portakal Film Festivalinde “En İyi Film ve En İyi Yönetmen” ödülünü kazandı. Film yurtdışında Busan Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirdikten sonra birçok festivalde gösterildi. Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, Hiçbiryerde, Gönül Yarası ve Aile Arasında filmlerinde rol alan oyuncu Devin Özgür Çınar 48. Antalya Altın Portakal Film Festivalinden Geriye Kalan adlı filmle “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”ne değer bulundu. Oyuncu Özgür Emre Yıldırım 18.Uluslararası Eskişehir Film Festivali Ödüllerinde Sarmaşık filmiyle “Yılın Performansı Ödülü”, 48.Siyad Ödüllerinde En “İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü” ve 6. Uluslararası Malatya Film Festivali Ödüllerinde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” aldı. Yıldırım Eksik filmiyle Antakya 3.Altın Defne Film Festivali Ödüllerinde “Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu” ve 6. Uluslararası Malatya Film Festivali Ödüllerinde “En İyi Erkek Oyuncu”, 22.Altın Koza Film Festivali Ödüllerinde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödüllerine değer bulundu. Karikatürist Emrah Ablak Avni, Dıgıl, Fos, Parazit, Biber, HBR Maymun, L-Manyak, Lombak, Kemik, Penguen adlı dergilerde çalıştı. L-Manyak’ta çizdiği Psiko ve daha sonra Psiko ile benzer konseptte Lombak’ta çizdiği Tübitak isimli çizgi roman serisi ile popüler oldu. Ablak, Halen Uykusuz dergisinde karikatür köşesi ve Jamal isimli bir bant karakter çizmektedir.
29. Ankara Uluslararası Film Festivali yarışma ve gösterim başvuruları  katılımcıların yoğun ilgisiyle sona erdi.
Bu yıl festivalin Ulusal Uzun Film Yarışmasına 35 film, Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteğine 75 proje, Ulusal Kısa Film Yarışmasına 265 kısa film, Ulusal Belgesel Yarışmasına ise 133 belgesel başvurusu oldu. Ayrıca festivale film, kısa film ve belgesel kategorilerinde toplam 230 uluslararası başvuru yapıldı.