30. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması Seçici Kurul Üyeleri

Ulusal Kısa Film Yarışması Seçici Kurulunda bu sene yönetmen Seren Yüce, oyuncu Yelda Reynaud ve görüntü yönetmeni Feza Çaldıran yer alacak.

Yeşim Ustaoğlu, Fatih Akın ve Özer Kızıltan gibi yönetmenlerle yardımcı yönetmen olarak çalıştıktan sonra 2010’da Çoğunluk filmini çeken Seren Yüce 67. Venedik Film Festivalinde “Luigi De Laurentis” Geleceğin Aslanı ve 47. Antalya Uluslararası Film Festivalinde En İyi Film, Yönetmen, Erkek Oyuncu gibi ödüller başta olmak üzere yurtiçi ve dışında birçok ödüle layık görüldü. İkinci filmi Rüzgarda Salınan Nilüfer 2016 Montreal Film Festivalinde En İyi Senaryo Ödülünün sahibi oldu. En son yönetmenlik çalışması, BluTv’de yayınlanan Masum adlı dizidir.

Eşkıya, Herşey Çok Güzel Olacak, Duruşma, Filler Ve Çimen, Büyük Adam Küçük Aşk gibi filmlerde kamera asistanlığı yapan Feza Çaldıran sonrasında Çamur, Saklı Yüzler, Kaptan Feza, Çınar Ağacı, Aşk ve Devrim, Zer, Daha, Şahsiyet gibi pek çok yapımın görüntü yönetmenliğini üstlendi. Gelecek Uzun Sürer, Sonbahar, Meryem, Yük, Kuzu ve Daha filmleriyle önemli birçok film festivalinden En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünün de sahibi oldu.

Avusturya doğumlu olan Yelda Reynaud, Paris’in ünlü drama okulu L’ÉcoleFlorent’dan mezun olduktan sonra, yıllarca Fransa ve İtalya’da çeşitli tiyatrolarda oynadı. 1998 yılında ilk sinema filmi Yara ile kamera karşısına geçti. Yara ile Antalya Uluslararası Film Festivalinde ve Uluslararası Mar del Plata Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne layık görüldü. Yelda Reynaud, yıllar içinde Çamur, Gece 11:45, Anlat İstanbul, Yaşamın Kıyısında gibi bir çok ödüllü sinema filminde ve farklı dizilerde oynadı; son olarak, Parmaklıklar Ardında dizisindeki performansı ile seyirciden büyük beğeni topladı ve Aliye rölü ile hafızalara kazındı. 2016 yılında, iki gencin travmalarını konu alan, İnan Caddesi adlı sinema filminin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendi; İnan Caddesi, 23. Adana Altın Koza Film Festivalinde gösterime sunuldu. 7. sanat dışında, dünyanın kültür mirasını önemsemiştir. Birçok ülkede ve farklı kültürlerde yaşamıştır ve pek çok dil bilmektedir.