30. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması Seçici Kurul Üyeleri!

 

18-28 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleşecek festivalin Ulusal Uzun Film Yarışmasında, başkanlığını yönetmen Tolga Karaçelik‘in üstlendiği Seçili Kurulda fotoğraf sanatçısı ve senarist Ebru Ceylan, oyuncu Tolga Tekin, oyuncu Tülin Özen, gazeteci ve yayıncı Cem Erciyes yer alacak.

Tolga Karaçelik 1981’de İstanbul’da doğdu. Üç uzun metrajlı filmin ve pek çok ödüllü kısa filmin yönetmenliğini yaptı. İlk uzun metrajlı filmi Gişe Memuru on üç ödül kazandı ve dünya genelinde festivallerde gösterildi. İkinci filmi Sarmaşık, prömiyerini Sundance’te yaptı ve otuzdan fazla festivalde gösterilerek dünya genelinde yirmiden fazla ödül kazandı. Sundance Film Festivalinde Büyük Jüri Ödülünü kazanan son filmi Kelebekler, ulusal ve uluslararası birçok festivalde gösterim yaparak çok sayıda ödülün sahibi oldu. Tolga Karaçelik, 2016’da Londra East End Film Festivali, Karlovy Vary Film Festivali East of West Yarışması ve 2018’de Varşova Film Festivali jürisinde yer aldı.

Ebru Ceylan

1976 yılında Ankara’da doğdu. 1992 yılında fotoğraf çalışmalarına başladı. Yurtiçi ve yurtdışında açtığı kişisel sergilerin yanı sıra, çeşitli karma sergilere katıldı.2001 yılında Marmara Üniversitesi G.S.F Sinema TV Bölümünden mezun oldu.1998 yılında ilk kısa metrajlı filmi Kıyıda’yı çekti. Bu filmle Cannes Film Festivali yarışmalı ana bölüme seçildi. Aynı filmle çeşitli ulusal ve uluslararası festivallere katılıp çeşitli ödüller aldı. 2001-2004 yıllarında Mimar Sinan Üniversitesi G.S.F Sinema-TV Bölümünde lisans üstü eğitimi gördü. Nuri Bilge Ceylan’ın çeşitli filmlerinde senarist, sanat yönetmeni ve oyuncu olarak görev aldı. Halen film ve fotoğraf çalışmalarını sürdürmekte.

Tolga Tekin

1974 doğumlu Tolga Tekin, 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Yirmi dört senedir Ankara Devlet Tiyatrolarında çalışan Tolga Tekin, birçok oyunda rol aldı. Yastık Adam’da performansıyla Baykal Saran Yılın Sanatçısı Ödülüne layık görüldü. Başarılarını tiyatro dışına da sürdürerek çeşitli dizi ve sinema filminde yer alan Tekin, 2015 yılında rol aldığı Rüzgârda Salınan Nilüfer filmiyle Nürnberg Film Festivali ve Ankara Uluslararası Film Festivalinde ve sonrasında rol aldığı Kelebekler filmi ile İstanbul Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerinin sahibi oldu.

Tülin Özen

1979 yılında Hatay’da doğan oyuncu, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Profesyonel oyunculuğa Devlet Tiyatrolarında Kaygusuz Abdal adlı oyunda oynayarak başlayan Özen, Semih Kaplanoğlu’nun Meleğin Düşüşü filminde rol aldı ve bu filmdeki oyunculuğu ile 41. Antalya Uluslararası Film Festivali, 16. Ankara Film Festivali, 11. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali gibi birçok festivalden ödül kazandı. Vicdan filmi ile 41. SİYAD Ödülleri, 14. Sadri Alışık Ödülleri ve 16. Adana Altın Koza Film Festivalinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödüllerinin sahibi oldu. İstanbul Devlet Tiyatrosunda ve özel tiyatrolarda oyunculuğu sürdüren Tülin Özen, birçok başarılı televizyon dizisinde de önemli rollerde yer aldı.

Cem Erciyes

Gazeteciliğe Dünya gazetesinde başlayan, Cem Erciyes, kültür sanat gazeteciliğini 1997 yılından itibaren Radikal’de sürdürdü. Gazetenin Kültür Sanat Editörü olarak çalıştı, Radikal Kitap Eki’ni kurdu ve yönetti, gazete içinde farklı görevler üstlendi. TRT’de Şimdiki Zaman adlı tarih programını hazırladı ve sundu, çeşitli kültür programlarına danışman, metin yazarı ve sunucu olarak katkıda bulundu. Galatasaray-Çılgın Kalabalık Gelmeden Önce adlı bir kitabı var. 2016 yılından bu yana Doğan Kitap’ta Yayın Direktörü olarak çalışıyor, haftalık yazıları Gazete Duvar’da yayımlanıyor.