30. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Seçici Kurul Üyeleri

Festival bünyesinde, ilk ya da ikinci filmini çekecek olan yönetmenlerin ulusal uzun metraj kurmaca projelerine verilen Proje Geliştirme Desteği Seçici Kurulunda; yapımcı ve yönetmen Sevinç Baloğlu, yapımcılar Armağan Lale ve Ali Bayraktar görev yapacak.

Sevinç Baloğlu

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Sinema ve TV bölümünü bitirdi. Türkiye (TRT) Hollanda (NOS) ve KKTC televizyonlarında çalıştı. 1984 yılında Antalya Uluslararası Film Festivalinden ödül alan Kula’da Üç Gün belgeselinin senaryo yazarlığı ve yönetmen yardımcılığı ile sektöre girdi.  TRT için yapılan Bekleyiş ve AB için yapılan Mardin’den Bir Ses adlı kurmaca televizyon filmlerin senaryolarını yazdı. 1997-2009 yılları arasında Harem, Topkapı’dan Versailles’e, Troia, Yeşilçam’ın İstanbul’u, Savaş ve Barış belgesellerine yazar ve yapımcı olarak imza attı. 2009 yılında RS Su Yapım’ı kurdu. TRT Türk’te yayınlanan Bi Dünya Tasarım programları; Yaşayan Bellek adlı sözlü tarih belgeselleri ve TRT Belgesel kanalında yayınlanan şehir ve kültür içerikli Şehrengiz programlarının yönetmenliğini yaptı. 2016 yılında Köklere Yolculuk filminin yönetmenliğini; 2017 yılında ise Onun Filmi‘nin yapımcılığını yaptı. 2018 yılında AB adına 3 bölümden oluşan Tohum adlı belgeseli çekti. Şu günlerde EDN-Lizbon atölyesine seçilen yeni uzun metraj belgeseli Ada üzerine çalışmaktadır.

Armağan Lale

Yeditepe Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun oldu. CNN Türk dahil birçok haber kanalında çalıştı. 40 senelik bir geçmişe sahip olan yapım ve dağıtım şirketi Umut Sanat’ta prodüksiyon asistanlığı; uluslararası CBS ve Carsey Werner gibi şirketlerin format temsilciliğini yaptı. Ekip çalışması içinde daha faydalı olabileceği alanın yapım süreci olduğunu düşünerek kolektif üretime açık yönetmenlere yol arkadaşlığı yapmak arzusuyla 2013 yılında Filmada’yı kurdu. Kılçık, Cemil Şov, Ağrı ve Dağ kısa filmlerinin yapımcılığını, uzun metraj Uzun Zaman Önce, Kaygı ve Taş filmlerinin ortak yapımcılığını, Sarı Sıcak filminin yürütücü yapımcılığını üstlenen Armağan Lale, Kar Korsanları, Kumun Tadı, Gözetleme Kulesi ve 11’e 10 Kala filmlerinde yardımcı yönetmen olarak görev almıştır. Son olarak Ceylan Özgün Özçelik’in yönetmeni olduğu geliştirme aşamasındaki uzun metraj, kısa ve belgesel filmleri olan 18+, 15+, 13+ filmlerinin yapımcılığını sürdürmekte ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesinde Yapımcılık dersleri vermektedir.

Ali Bayraktar

1994 yılında faaliyete geçen ARTTEK’in kurucu ortağıdır. Türkiye’de post prodüksiyon sektörünün bilgisayar ile üretim yapmaya başlaması da bu zamanda başlamıştır. Bilgisayarların TV yayıncılığında da baş rolü alacağının öngörüsüyle o alanda yazılım üreten 2001 yılında ISOFT’un da kurucularındandır. Eurovision şarkı yarışmalarında ve Türkiye’deki seçimlerde, verilerin görselleştirilmesi konusunda önemli projeleri hayata geçirmiştir. Dijital alandaki gelişmelerin içerik üretimindeki etkileri üzerine 25 senelik tecrübelerinin ışığında 6 sene önce başlangıçta sinema filmlerine ortak yapımcı firma olmak ve temelde içerik üretme hedefiyle, İSTANBUL DİJİTAL (ID) firmasını Kıvanç Işık ile kurdu. Teknolojik gelişmeler ve yeni mecralar üzerine odaklanarak insanların hikayelerini anlatmasına katkıda bulunmayı hedefleyen ID bünyesinde çok kısa sürede 7 art-house sinema filmine ortak yapımcı oldular. Yeni projeler üzerinde çalışmaları devam etmekte.