“Dünyada Çürümüş Bir Şeyler Var!”

27. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin dikkat çekici bölümlerinden birisi olan “Dünyada Çürümüş Bir Şeyler Var!” başlıklı Hamlet seçkisinde, 6 ülkeden 6 film ile çok özel bir gösterim de yer alıyor. Tüm dünyada Sherlock dizisiyle tanınan Benedict Cumberbatch’in, Londra Barbican Center’da sahnelediği ve performansı hafızalara kazınan Hamlet tiyatro gösterisi, beyazperdeden izlenebilecek.

İngiltere’nin en önemli tiyatrolarından National Theatre (Ulusal Tiyatro), tiyatro yapımlarının, Londra’daki sinema salonlarında “canlı” gösterilmesini sağlayan “National Theatre Live” adlı projeyi, 2009 yılında hayata geçirdi. Önce İngiltere’de 70 salonda, sonra dünya çapında binden fazla sinema salonundaki gösterimlerle, Londra’nın en önemli sahnelerinde ve Broadway’de kapalı gişe oynanan tiyatro eserleri, milyonlarca izleyiciye ulaştı. National Theatre Live kayıtları, tiyatro gösterisi sırasında, oyunların sahnelendikleri salondaki en iyi koltuklara yerleştirilen kameralarla yapılıyor. Çekim, tiyatro oyunları sürerken yapıldığı için “live” (canlı) deniliyor.

“The Imitation Game” ile geçen yıl “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Oscar’a aday olan İngiliz oyuncu Cumberbatch’in, National Theatre Live projesi kapsamında kayda alınan “Hamlet” performansı, festivalde izlenebilecek. Sonia Friedman Productions yapımı olan ve Lyndsey Turner’ın yönettiği, Cumberbatch’in can verdiği Hamlet’in biletleri bir yıl öncesinden tükenmişti. Büyülü Fener’de izlenebilecek bu özel gösterimin biletleri; 40 TL (tam) ve 30 TL’den (indirimli) satışa sunulacak. İngilizce gösterim Türkçe altyazılı olarak beyazperdeden izlenecek.

6 ÜLKEDEN 6 HAMLET UYARLAMASI

Seçkideki filmlerden ilki Laurence Olivier’nin artık “kült” statüsüne ulaşmış olan 1948 yapımı Hamlet’i. Bol ödüllü bu filmde Olivier’nin yönetmenliği ve oyunculuğu, kaybıyla baş edemeyen bir bireyi ustaca tasvir ediyor. Görüntü yönetmeni Desmond Dickonson’un kamerasında ise Elsinore Şatosu adeta ayrı bir karakter olarak ortaya çıkıyor.

Claude Chabrol’ün 1963 yapımı Ophélia’sında, Hamlet’ten etkilenip babasının ölümünden annesini ve amcasını sorumlu tutan Yvan’ın kendisine kurduğu hayali dünya izleniyor. Hitchcock’a hayranlığıyla bilinen Chabrol, Hamlet’i 60’lar Fransa’sına uyarlarken, metnin içindeki yüzleşme sıkıntısını Fransız küçük burjuvası ve çekirdek ailesine taşırken gerilim dolu bir atmosfer yaratıyor.

Yugoslav Kara Dalga akımının önde gelen yönetmenlerinden Krsto Papić’in, siyasi taşlamanın ustası Ivo Brešan’ın aynı adlı eserinden uyarlayıp yönettiği ve Berlinale’de Altın Ayı için yarışan 1973 yapımı Mrduši Donjoj Köyü Hamlet Sahneliyor (Predstava Hamleta u Mrduši Donjoj), hakikatin peşinde koşarken iktidarı hem sinik bir komedi hem de endişeli bir irade ile karşısına alan Hamletler’den biri oluyor.

Aki Kaurismäki, Hamlet İş Başında’da (Hamlet liikemaailmassa, 1988) Hamlet’i plastik ördek üreten bir sanayi devinin varisi olarak günümüze uyarlarken, hem sınıf çelişkilerini metne yerleştiriyor hem de kuzey absürd komedisinin en iyi örneklerinden birini veriyor. Yönetmen hikayedeki herkesi ve her şeyi tüketen dinmez öfke ile dalgasını geçerken Hamlet’e de acımıyor. Kaurismäki’nin Hamlet’i, şiddeti meşrulaştıran mazlumluk hallerine eleştirel bir yorum.

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Avusturyalı sıradışı yönetmen, tiyatro oyuncusu ve senarist Peter Kern’in yönetmenliğini üstlendiği 2001 yapımı Hamlet – Bu Senin Ailen (Hamlet – This is Your Family) ise Alman tiyatrosunun dahi ve çılgın çocuğu Christoph Schlingensief’in ülkede yükselen ırkçı ve aşırı sağ hareketlere kayıtsız kalan İsviçre’yi eleştirmek için, ülkedeki neo-Nazi gençlerle bir Hamlet sahnelemesini kendine özgü üslubuyla belgeliyor.

Seçkide, Metin Erksan’ın imzasını taşıyan 1976 yapımı Kadın Hamlet: İntikam Meleği de izlenebilecek. Fatma Girik’in baş rol oyuncusu ve Memduh Ün’le birlikte yapımcısı olduğu film, 1977 Moskova Uluslararası Film Festivali’nde ödüle (Golden Prize) aday gösterildi. Girik’in alışılmadık rolün altından ustaca kalktığı film, Türk sinemasının kült eserlerinden birisi oldu.

Hamlet Seçkisi’nin bölüm sponsoru, Loft İncek. Ölümünün 400. yıldönümü olan 2016 yılında, dünyanın en popüler oyun yazarının eserlerini kutlayan etkinlik ve aktivitelerden oluşan dünya çapında bir program olan Shakespeare Yaşıyor (Shakespeare Lives) ile British Council da bu bölümün destekçilerinden.

PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone