,

ANKARA FİLM FESTİVALİNDE YARIŞACAK BELGESEL VE KISA FİLMLER BELLİ OLDU

19-29 Nisan tarihleri arasında yapılacak 29. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak kısa ve belgesel filmler belli oldu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen festivale 133 belgesel, 265 kısa film başvurdu.
Gülden Treskeİrfan Demirkol ve Kurtuluş Özgen’den oluşan ön seçici kurul, 10 belgesel filmi ana yarışmaya değer buldu.
Filmleri sinema seyircisi ile birlikte izleyecek seçici kurulda, belgesel yönetmeni Kerime Senyücel, yazar Buket Uzuner, oyuncu ve yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan, gazeteci Mirgün Cabas ve kameraman Hayri Çölaşan yer alacak.
Yarışmada birinci seçilen filme 20.000 TL, ikinci seçilen filme 10.000 TL, üçüncü seçilen filme 5.000 TL ödül verilecek.
Ulusal Belgesel’de yarışacak filmler:
1. Afgan Kömürü, yönetmen: Zeynep Gülru Keçeciler
2. Bir Yeşilçam Hikayesi: İhsan Yüce, yönetmen: Özgür Güzelgül
3. Bir Zamanlar Ada’da, yönetmen: Çağrı İşbilir
4. Fındıktan Sonra, yönetmen: Ercan Kesal
5. Müzikli Bir Hikâye, yönetmen: Jale İncekol
6. Özgür, yönetmen: Başak Ulusoy
7. Samir’in Rüyası, yönetmen: Armağan Pekkaya
8. Sirkhane, yönetmen: Tülin Tezel
9. Sütçü Diasporasından Hikayeler, yönetmen: Özgür Atlagan, Onur Gökmen, Vera Ryser
10. Uzak ve Yakın, yönetmen: Oğuz Makal
Prof. Dr. Oğuz OnaranMerve Ayparlar ve Bülent Özkam’dan oluşan ön seçici kurul, 14 kısa filmi ana yarışmaya değer buldu.
Filmleri sinema seyircisi ile birlikte izleyecek seçici kurulda Prof. Dr. S. Ruken Öztürk, yönetmen Ramin Matin, oyuncu Devin Özgür Çınar, oyuncu Özgür Emre Yıldırım ve karikatürist Emrah Ablak yer alacak.
Yarışmada birinci seçilen filme 10.000 TL, ikinci seçilen filme 5.000 TL, üçüncü seçilen filme 2.500 TL ödül verilecek.
Ulusal Kısa’da yarışacak filmler:
1. Boğaz, yönetmen: Emre Birişmen, Fatma Belkıs
2. Dem, yönetmen: Yalçın Demirağ
3. Elli Altı, yönetmen: Dilara Şahin, Abdullah Yazıcıoğlu
4. Hastabakıcı, yönetmen: Soner Sert
5. Kimse Elimi Tutmasın, yönetmen: Cenk Ertürk
6. Kötü Kız, yönetmen: Ayçe Kartal
7. Mutluluk, yönetmen: Necip Çağhan Özdemir
8. Propaganda, yönetmen: Oğuzhan Kaya
9. Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var, yönetmen: Umut Subaşı
10. Sıcak Su: Mavi, yönetmen: Onur Işık Cantürk
11. Toprak, yönetmen: Onur Yağız
12. Uzaktaki Yakınlar, yönetmen: Durmuş Sorkut
13. Yansımalar, yönetmen: M. Fatih Turan
14. Yüzler, yönetmen: Ali Aktemur
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone