Ankara Uluslararası Film Festivali’nden Genç Sinemacılara 60.000 TL “Proje Geliştirme Desteği”

Proje Geliştirme Desteği Ödül Töreni – 2017

29. Ankara Uluslararası Film Festivali Türkiye sinema endüstrisinin gelişimine ve sinemanın sanatsal niteliklerine katkıda bulunmaya devam ediyor. Festival kapsamında Türkiye sinemasının yeni yaratıcılarına, senaryo aşamasındaki ulusal uzun kurmaca yapımlar için “Proje Geliştirme Desteği” verilecek. İlk ya da ikinci filmini çekecek olan yönetmenler festivalin “Proje Geliştirme Desteği” bölümüne başvurabilecek.

Ön elemeyi geçen projelerin yönetmenleri seçici kurul üyeleriyle bir araya gelecekler. Proje sahipleri duayen sinemacılar eşliğinde çalışmalarını değerlendirecekler. Seçici kurul en iyi iki projeye geçen yıl olduğu gibi bu yıl da toplamda 60.000 TL maddi destek verecek. Projelerin gelişmesi için yol haritası çizilecek.

Geçtiğimiz yıl “Proje Geliştirme Desteği”ne Ferit Karol’un “Kumbara” ve Tufan Taştan’ın “Sen, Ben, Lenin” adlı projeleri hak kazanmıştı. Tufan Taştan önümüzdeki yaz çekilmesi planlanan projesinin yapım aşaması öncesinde, “Proje Geliştirme Desteği”nin operasyonel masraflara ciddi katkı sağladığını ifade etti.

Festivalin “Proje Geliştirme Desteği” bölümüne başvurmak isteyen adaylar www.filmfestankara.org.tr/basvuru adresinden ilgili forma ulaşabilir. Başvurular 23 Şubat 2018 tarihine kadar devam edecek.

29. AUFF Yarışma ve Gösterim Başvuruları Başladı!

29. AUFF yarışma ve gösterim başvuruları katılımcıların ilk günden yoğun ilgisiyle başladı!

Festival kapsamında ulusal uzun film yarışması en iyi film ödülü 50.000 TL, en iyi ilk film ödülü 10.000 TL; ulusal belgesel film yarışmasında birincilik ödülü 20.000 TL, ikincilik ödülü 10.000 TL, üçüncülük ödülü 5.000 TL; ulusal kısa film yarışmasında birincilik ödülü 10.000 TL, ikincilik ödülü 5.000 TL, üçüncülük ödülü 2.500 TL olarak belirlendi. Ulusal uzun proje geliştirme desteği yarışmasında ise dereceye girecek olan iki film projesinin her birine 30.000 TL para ödülü verilecek.

29. Ankara Uluslararası Film Festivali’ne yarışmalar ve gösterimler için www.filmfestankara.org.tr/basvuru adresinden 23 Şubat 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecektir.

29. Ankara Uluslararası Film Festivali Afiş Yarışması Sonuçlandı. Ödül Bahadır Yazıcı’nın.

Afiş- Bahadır Yazıcı-29. Ankara Uluslararası Film Festivali

.

“GÖZÜMÜZ GELECEĞE BAKIYOR”

258 tasarımın katıldığı yarışmada birinciliği “kamera adam” adlı eseri ile Bahadır Yazıcı kazandı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünü bitiren Bahadır Yazıcı, video ve görsel efekt alanında çalıştıktan sonra, 2009 yılında TRT Genel Müdürlüğünde animatör olarak çalışmaya başladı. 5.000 TL’lik ödülün de sahibi olan Yazıcı, çalışması ile ilgili olarak “Bozkırın ortasında yalnız bir ağaç gibi, bulunduğu ortama renk getiren kamera adam, Ankara Uluslararası Film Festivalini temsil etmektedir. Kadrajını gökyüzüne yani geleceğe yöneltmiştir. Yüzünü evrensel sinemaya döndürürken ayakları ve kökleri ise bulunduğu bu topraklara basar.” dedi.

Tasarımları, Ressam Habip Aydoğdu, Grafik Sanatçıları Murat Dorkip ile Muharrem Mantar, Vakıf Başkanı İrfan Demirkol ve Festival Başkanı İnci Demirkol’dan oluşan seçiciler kurulu değerlendirdi.

19-29 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde başvurular arasından seçilen 30 tasarım da sergilenecek.

Afişleri 29. Ankara Uluslararası Film Festivalinde sergilenecek olan grafik tasarımcılar: Alp Demiralp, Ayşe Beyzanur Kara, Barış Doğan, Bilge Kurt, Buket Arık, Dastan Abaskanov, Eda Tekcan, Emin Mammadli, Eunjin Tark, Fatma Soya, Gül Sarı, Gülşebnem Sayın, Hakan Sümer, İpek Pelit, Kübra Canlı, Mahmut Soyer, Melike Elif Güven, Müge Dişoğlu, Noyan Kağan Kazakçı, Onur Bolat, Özgür Alican, Rabia Damatlar, Simge Atmaca, Uğur Erbaş, Yağız İlkdoğan ve Zeynep Sıla Demircioğlu.

 

 

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya kapsamında Dortmund’da düzenlenen Kısa Film Atölyesi tamamlandı.

IMG-2742

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya Kısa Film Atölyesi gençlerin kısa filmlerinin gösterimleri sonrası toplu bir yemekle sonlandı.

Gençlik Köprüsü Türkiye–Almanya Hibe Başvurusu “Get Involved! Creative Methods!” Çağrısı kapsamında ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı ile IBZ Essen gGmbH (Kültürlerarası Eğitim  Merkezi) ortaklığında, Almanya’nın Dortmund şehrinde 20-27 Kasım 2017 tarihleri arasında Almanya ve Türkiye’den katılan 10’ar genç ile gerçekleştirilen kısa film atölyesi tamamlandı.

Atölyede boyunca katılımcılara, Başkent Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nihan Gider Işıkman ile senaryo ve yönetim eğitimleri, İstanbul Gelişim Üniversitesinden Yard. Doç. Dr. Özgür Evren Arık ile kamera ve kurgu eğtimleri, Fachhochschule Dortmund’dan Conny Beissler ile de ses ve ışık eğitimleri verildi.

Dört günlük teorik ve pratik eğitimlerin sonunda gençler dörderli gruplar halinde kısa filmlerini çekti. Bu kısa filmler aynı zamanda 19 – 29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 29. Ankara Uluslararası Film Festivalinde bir seçki halinde gösterilecek.

 

“Kadın Hakları İnsan Haklarıdır” Kısa Film Yarışmasının Ödül Töreni Gerçekleştirildi

GRN_8462

Kadın Hakları İnsan Haklarıdır Kısa Film Yarışması Ödül Töreni – birincilik ödülü Yağmur Telli Yücel, ikincilik ödülü Stefani Terziyan, üçüncülük ödülü Bahar Ünlü

Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği iş birliği ile düzenlenen “Kadın Hakları İnsan Haklarıdır” temalı kısa film yarışmasında dereceye giren filmlerin ödül töreni gerçekleştirildi.

60 film arasından ön elemeyi geçen 10 film İnci Demirkol, Katharina Petrisson ve Özge Çelikaslan’dan oluşan seçiciler kurulu tarafından değerlendirildi; birincilik ödülüne “İsmigül” filmiyle Yağmur Telli Yücel, ikincilik ödülüne “Adsız Mizojiniler” filmiyle Stefani Terziyan ve üçüncülük ödülüne “Süslü Kadınlar ve Uçuşan Teker” filmiyle Bahar Ünlü değer görüldü.

Ödüller, Limak Ambassadore Otel’de düzenlenen törende Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann ve Ankara Uluslararası Film Festivali Başkanı İnci Demirkol tarafından sahiplerine verildi.

Büyükelçi Erdman ve İnci demrikol törende yaptıkları konuşmalarda sivil toplumu ve kültür sanatı desteklemenin öneminden bahsetti.

Dereceye giren üç filme toplamda 17 bin 500 lira para ödülü verildi.

‘Kadın Hakları İnsan Haklarıdır’ Konulu Kısa Film Yarışması Sonuçlandı.

auff-almanya2

.

28. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında Almanya Büyükelçiliği ile birlikte düzenlenen “Kadın Hakları İnsan Haklarıdır” temalı kısa film yarışması sonuçlandı. İnci Demirkol, Katharina Petrisson ve Özge Çelikaslan’dan oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu kazanan ilk üç kısa film şu şekilde belirlendi:

Yarışmada birincilik ödülünü Yağmur Telli Yücel ‘İsmigül’ filmiyle kazandı. İsmigül filmi kırsal alanda ekonomik bağımsızlığını kazanmış ve toplumda saygın bir yer edinmiş, mücadeleci bir kadın figürünün hikayesinin belgesel diliyle etkileyici bir biçimde anlatması nedeniyle birincilik ödülüne değer görüldü.

İkincilik ödülüne Stefani Terziyan’ın ‘Adsız Mizojiniler’ filmi ‘kadın haklarını ben nasıl savunabilirim?’ sorusuna somut bir çözüm önerisi sunması ve iyi bir hikâye örgüsü kurması nedeniyle değer bulundu.

Üçüncülük ödülünü alan Bahar Ünlü’nün ‘Süslü Kadınlar ve Uçuşan Teker’ filmi kadın hakları ve kadının özgürleşmesi konusunda geniş katılımlı ve bağımsız bir kampanya örneğini belgesel diliyle anlatması nedeniyle ödüle değer bulundu.

Dereceye giren filmlerden birinci 10.000 TL, ikinci 5.000 TL, üçüncü 2.500 TL para ödülünün de sahibi olacak.

    Kazanan yarışmacıların ödülleri, 12 Ekim 2017 Perşembe akşamı yapılacak törende verilecek.

 

Almanya ve Türkiye’den Gençler Kısa Filmlerini Çekmek için Buluşuyor!

yetg

.

Gençlik Köprüsü Türkiye–Almanya Hibe Başvurusu “Get Involved! Creative Methods!” Çağrısı kapsamında ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma  Vakfı ile IBZ Essen gGmbH (Kültürlerarası Eğitim  Merkezi) ortaklığında, Almanya’nın Dortmund şehrinde 19-28 Kasım 2017 tarihleri arasında  Almanya ve  Türkiye’den katılacak 10’ar genç ile bir kısa film atölyesi gerçekleştirilecek.

Sanat ve sinema alanında kültürlerarası bir atmosfer oluşturacak olan bu projede yer almak isteyen katılımcılar için son başvuru tarihi 2 Ekim  2017’dir. Projenin katılım koşulları ve başvuru formuna tinyurl.com/genclikkoprusu adresinden ulaşabilir.

Atölye bünyesinde kendi kısa filmlerini de çekme şansı edinecek olan gençlerin çektikleri bu filmler aynı zamanda 19 – 29 Nisan 2018 tarihlerinde  gerçekleştirilecek 29. Ankara Uluslararası Film Festivalinde bir seçki halinde gösterilecek.

Almanya Büyükelçiliği ile düzenlenen Temalı Kısa Film Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!

auff-almanya2

.   

Geçtiğimiz sene 28. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında Almanya Büyükelçiliği iş birliği ile düzenlenen, daha sonra başvuru süresi uzatılan “Kadın Hakları İnsan Haklarıdır” temalı kısa film yarışmasına başvuran 53 film arasından Deniz Trautvetter, Funda Korkmaz ve İclal Can’dan oluşan ön jürinin değerlendirmesi sonucu 10 kısa film belirlendi.

2 Ekim 2017 tarihinde ise kazanan ilk üçü belirlemek üzere ana jüri bir araya gelecek. Bu değerlendirme sonunda filmlerden birinci filmin yönetmenine 10.000 TL, ikinci filmin yönetmenine 5.000 TL, üçüncü filmin yönetmenine 2.500 TL verilecek.

Ankara Uluslararası Film Festivali ve Almanya Büyükelçiliği Tematik Kısa Film Yarışması Ön Değerlendirmeyi Geçen Filmler

(Film adına göre alfabetik olarak sıralanmıştır)

1) 2023 – yönetmen Deniz Agah

                              2) Açık Alanda Bebek Emzirmesi – yönetmen Angela Lungu Çerkez

         3) Adsız Mizojiniler – yönetmen Stefani Terziyan

         4) Anne Nohut Al – yönetmen Ali Aktemur

         5) Cinayetin İyi Hali – yönetmen Mehmet Nuri Kay

         6) İsmigül – yönetmen Yağmur Telli Yücel

         7) Kabullenme – yönetmen Burak Ciritlioğlu

         8) Kadın İsterse – yönetmen Mustafa Koray Polat

         9) Süslü Kadınlar ve Uçuşan Teker – yönetmen Bahar Ünlü

        10) Vaveyla – yönetmen Orçun Günebakan

Uluslararası Film Festivali Afişini Arıyor!

       

29.auff.yarışması görsel

.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 29. Ankara Uluslararası Film Festivali afişini yarışma ile belirleyecek.

Festivalin duyurulması ve tanıtımında önemli katkı sağlayacak afişin sahibine, beş bin lira ödül verilecek.

Bireysel, kurumsal ya da ekip olarak katılıma açık olan “29. Ankara Uluslararası Film Festivali Afiş Yarışmasına” gönderilen eserlerin, daha önce başka yarışmalarda yer almamış veya sergilenmemiş olması gerekiyor. Yarışma koşullarının ve teknik detayların yer aldığı yönetmeliğe ve katılımcıların istedikleri sayıda çalışmayla başvurabilecekleri yarışmanın başvuru adresine www.afis29.filmfestankara.org.tr adresinden ulaşılabilir.

Akademisyenlerden ve festival yöneticilerinden oluşacak bir jüri tarafından değerlendirilecek eserler için son başvuru tarihi 30 Kasım 2017’dir.

29. Ankara Uluslararası Film Festivali 19-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek.

29.auff.logo-1

.

Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun, Belgesel ve Kısa Film Yarışmalarının yanı sıra Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteğiyle 29. senesine hazırlanıyor.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali, 19-29 Nisan 2018 tarihleri arasında 29. kez gerçekleştirilecek. Ulusal uzun, belgesel ve kısa film   yarışmalarını ilk yılından beri sürdüren festival, 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren yeni başvurularını almaya başlayacak.

Bu yıl ulusal uzun film yarışması kapsamındaki filmlerde festival tarihinden önce Ankara’da başka bir festivalde ya da özel gösterimde gösterilmemiş olma şartı aranacak. Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve ulusal uzun metraj film projelerine sağlanan proje geliştirme desteği de bu yıl da devam edecek.

Festival sinema sektörüne maddi katkısını bu yıl da sürdürecek. Bu çerçevede ulusal uzun film yarışması en iyi film ödülü 50.000 TL, en iyi ilk  film ödülü 10.000 TL; ulusal belgesel film yarışmasında birincilik ödülü 20.000 TL, ikincilik ödülü 10.000 TL, üçüncülük ödülü 5.000 TL;  ulusal kısa film yarışmasında birincilik ödülü 10.000 TL, ikincilik ödülü 5.000 TL, üçüncülük ödülü 2.500 TL olarak belirlendi. Ulusal uzun  proje geliştirme desteği yarışmasında ise dereceye girecek olan iki film projesinin her birine 30.000 TL para ödülü verilecek.

Festival 29. yılında afişini belirlemek amacıyla tasarım yarışması düzenleyecek.