2010

21. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Filiz Akın
Kitle İletişim Ödülü/ Gece – Gündüz Programı / Yekta Kopan
Sanat Çınarı Ödülü Gülten Akın
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Ertan Yılmaz, Mahir Günşıray, Tayfun Pirselimoğlu, Fırat Yücel, Hasan Ali Toptaş
En İyi Film Köprüdekiler Aslı Özge
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü İki Dil Bir Bavul Orhan Eskiköy, Özgür Doğan
En İyi Yönetmen Pelin Esmer 11’e 10 Kala
En İyi Kadın Oyuncu Saadet Işıl Aksoy Başka Dilde Aşk
En İyi Erkek Oyuncu Mert Fırat Başka Dilde Aşk
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Selen Uçer Büyük Oyun
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Volga Sorgu Kara Köpekler Havlarken
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Pelin Esmer 11’e 10 Kala
En İyi Görüntü Yönetmeni Hayk Kirakosyan Başka Dilde Aşk
En İyi Sanat Yönetmeni Naz Erayda 11’e 10 Kala
En İyi Kurgu Aylin Zoi Tonel, Vessela Martschewski, Christof Schertenleib Köprüdekiler
En İyi Özgün Müzik Sabri Tuluğ Tırpan Büyük Oyun
Umut Veren Yeni Yönetmen Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu Orada
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Suzan Genç Büyük Oyun
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Cemal Toktaş Kara Köpekler Havlarken
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı İlksen Başarır, Mert Fırat Başka Dilde Aşk
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Kara Köpekler Havlarken Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach
Başka Dilde Aşk İlksen Başarır
Köprüdekiler Fikret Portakal, Murat Tokgöz, Umut İlker, Cemile İlker
SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu:Ali Hakan, Bülent Vardar, Elif Tunca
En İyi Film Kara Köpekler Havlarken Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Cemal Erez, Ozan Açıktan, Şenay Aydemir, Gerard Labady, Mutlu Parkan
Deneysel Film Uçurtma İlhami Kapıcı
Kurmaca Film Dalı Meret Hakan Ömer Zorka
Canlandırma Film Dalı Malfunction Ayçe Kartal
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Dalga Teorisi Gökhan Okur, Deniz Tarsus
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Özgür Şeyben, Hakan Aytekin, Mutlu Binark, Yaprak İşçibaşı, Hacı Mehmet Duranoğlu
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Duvar Emre Karadaş, Deniz Oğuzsoy
İkincilik Ödülü Romeyika’nın Türküsü Yeliz Karakütük
Üçüncülük Ödülü Bağdat Berrak Samur
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü 5 Nolu Cezaevi: 1980-84 Çayan Demirel
İkincilik Ödülü Eylül Çocukları Meltem Öztürk, Hülya Karcı
Üçüncülük Ödülü Son Mevsim Şavaklar Kazım Öz

2009

20. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Macit Koper
Kitle İletişim Ödülü/ GİSAM
Sanat Çınarı Ödülü Muammer Sun
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Oğuz Onaran, Esin Küçüktepepınar, Handan İpekçi, Mustafa Altıoklar, Tamer Karadağlı
En İyi Film Sonbahar Özcan Alper
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Dilber’in Sekiz Günü Cemal Şan
En İyi Yönetmen Özcan Alper Sonbahar
En İyi Kadın Oyuncu Nesrin Cevadzade Dilber’in Sekiz Günü
En İyi Erkek Oyuncu Fırat Tanış Dilber’in Sekiz Günü
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Megi Kobaladze Sonbahar
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu İsmail Hacıoğlu Gökten Üç Elma Düştü
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Cemal Şan Dilber’in Sekiz Günü
En İyi Görüntü Yönetmeni Feza Çaldıran Sonbahar
En İyi Sanat Yönetmeni Veli Kahraman Devrim Arabaları
En İyi Kurgu Thomas Balkenhol Sonbahar
En İyi Özgün Müzik Nail Yurtsever, Engin Aslan, Cem Tuncer Dilber’in Sekiz Günü
Umut Veren Yeni Yönetmen İsmail Necmi Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Toprak Sağlam Gökten Üç Elma Düştü
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Cahit Kök ,Metin Hara Fırtına Dinle Neyden
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı İsmail Necmi Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Gitmek Hüseyin Karabey
SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu:Sadi Çilingir, Murat Erşahin, Serdar Akbıyık
En İyi Film Sonbahar Özcan Alper
FİLM YÖN EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu:İsmail Güneş, Yüksel Aksu, Oğuzhan Tercan
En İyi Yönetmen Özcan Alper Sonbahar
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ali Taner Baltacı, laurent Guerrier, Senem Erdine İşmen, Tan Oral, Bülent Somay
Deneysel Film Açık Rüya Gürkan Atakan
Kurmaca Film Dalı İnsan-lık Eray Mert
Canlandırma Film Dalı Gemeinschaft Özlem Akın
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Hayat-Derin Uzay Mertcan Mertbilek
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Berrin Balay Tuncer, Janet Barış, Candan Murat Özcan, Sevinç Yeşiltaş, Barış Kılıçbay
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Alamet-i Üstüvane Serdar Güven
İkincilik Ödülü Mezra Ezidiya Rodi Yüzbaşı
Üçüncülük Ödülü Kağıt Hane Belgin Cengiz, Oğuz Karabeli
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Pempe Gri Emre Yalgın
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Ödüle Değer Yapıt Bulunamamıştır
İkincilik Ödülü Yaşam Arsızı Yasemin Alkaya
Üçüncülük Ödülü 3 Saat Can Candan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Nazım’ın Küba Seyahatı Çağrı Kınıkoğlu, Gloria Rolando

2008

19. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Ramazan Çetin
Kitle İletişim Ödülü/ Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi – Altyazı
Sanat Çınarı Ödülü Sevda Şener
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Hülya Koçyiğit, Gülseren Güçhan, Ali Ulvi Uyanık, Reis Çelik, Suavi
En İyi Film Rıza Tayfun Pirselimoğlu
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Mutluluk Abdullah Oğuz
En İyi Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu Rıza
En İyi Kadın Oyuncu Fadik Sevin Atasoy Zeynep’in Sekiz Günü
En İyi Erkek Oyuncu Yetkin Dikinciler Mavi Gözlü Dev
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Nursel Köse, Patrycia Ziolkowska Yaşamın Kıyısında
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Tuncel Kurtiz Yaşamın Kıyısında
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Fatih Akın Yaşamın Kıyısında
En İyi Görüntü Yönetmeni Mirsad Heroviç Mutluluk
En İyi Sanat Yönetmeni Natali Yeres Rıza
En İyi Kurgu Andrew Bird Yaşamın Kıyısında
En İyi Özgün Müzik Zülfü Livaneli Mutluluk
Umut Veren Yeni Yönetmen İnan Temelkuran Made in Europe
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Saadet Işıl Aksoy Yumurta
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ferit Kaya Mavi Gözlü Dev
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Dersu Yavuz Altun Münferit
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Nurcan Eren Rıza
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Meral Erez, Yeşim Tabak, Bülent Çaplı, küçük İskender, Oğuzhan Tercan
Deneysel Film Aynanın İçindeki Cadılar Özgür Özcan
Kurmaca Film Dalı La Elif Nur Kerkük
Canlandırma Film Dalı Zlin Çorbası Akile Nazlı Kaya
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Oyun Serhat Furtuna
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ahmet Soner, Gül Muyan, Nadir Öperli, Pelin Esmer, Uğur Kutay
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Buzlar Kırılınca Caner Erzincan, Mevlüt Çiftçi
İkincilik Ödülü Gölün Kadınları Emine Emel Balcı
Üçüncülük Ödülü Son Kumsal Rüya Arzu Köksal
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Volga Volga Ayşegül Taşkent
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Otel Odaları Sevinç Yeşiltaş
İkincilik Ödülü İbret Olsun Diye Necati Sönmez
Üçüncülük Ödülü Kaybedebilme Kabiliyeti Ender Yeşildağ
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Devrimci Gençlik Köprüsü Bahriye Kabadayı

2007

18. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Fatma Girik
Kitle İletişim Ödülü/ Antalya Altın Portakal Film Festivali
Sanat Çınarı Ödülü Erhan Bener
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Tunç Başaran, Emine Nevin Cangür, Cengiz Korucu, Agah Özgüç, Nejat Ulusay
En İyi Film Beynelmilel Sırrı Süreya Önder, Muharrem Gülmez
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Dondurmam Kaymak Yüksel Aksu
En İyi Yönetmen Zeki Demirkubuz Kader
En İyi Kadın Oyuncu Vildan Atasever Kader
En İyi Erkek Oyuncu Haluk Bilginer Polis
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Müge Ulusoy Kader
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu İlyas Salman Sis ve Gece
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Sırrı Süreya Önder Beynelmilel
En İyi Görüntü Yönetmeni Gökhan Atılmış Sis ve Gece
En İyi Sanat Yönetmeni Serdar Yılmaz, Elif Taşçıoğlu Cenneti Beklerken
En İyi Kurgu Çiçek Kahraman Küçük Kıyamet
En İyi Özgün Müzik Rahman Altın Cenneti Beklerken
Umut Veren Yeni Yönetmen Yüksel Aksu Dondurmam Gaymak
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Emel Çölgeçen Tramvay
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Tuna Orhan Hokkabaz
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Yüksel Aksu, Thomas Balkenhol, Bülent Özkam, Ahmet Ilgaz, Natali Yeres
Deneysel Film Suret Yasemin Aydın
Kurmaca Film Dalı Mr. Unhappy Meets The Girl, Mr. Unhappy Sees a Doctor Mehmet Selçuk Bilge
Canlandırma Film Dalı Beyinsiz Ayçe Kartal
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Yır-tık R. Nazım Ulusoy
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Yusuf Akçura, Murat Erşahin, Semra Sender, Eniz Rıza Sakızlı, Andreas Treske
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Öyle Duruyorum Ateş Savaşeri, irem Pasinligil ve Onur Etiz
İkincilik Ödülü Issız Serkan Yüksel
Üçüncülük Ödülü Gewok Meriç Ozan, Mutlu Karadoğan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Çalı Fatih Sezgin, Mevlüt Çiftçi
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Değer Yapıt Bulunamadı Değer Yapıt Bulunamadı
İkincilik Ödülü X Özgür E. Arık
Üçüncülük Ödülü Kadına Ağıt Berrin Bayal Tuncer, Önder M. Özden
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Hiçbiryerde Mihriban Tanık

2006

17. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Atıf Yılmaz
Kitle İletişim Ödülü/ Nürnberg Türkiye / Almanya Film Festivali
Sanat Çınarı Ödülü Kayıhan Keskinok
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Feyzi Tuna, Tevfik Başer, Nazlı Bayram, Nilüfer Açıkalın, Burak Göral
En İyi Film İki Genç Kız Kutluğ Ataman
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Anlat İstanbul Ü. Ünal, K. Sabancı, S. Demirdelen, Y.Yolcu, Ö. Atay
En İyi Yönetmen Kutluğ Ataman İki Genç Kız
En İyi Kadın Oyuncu İdil Üner Anlat İstanbul
En İyi Erkek Oyuncu Haluk Bilginer Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Zeynep Eronat Sen Ne Dilersen
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu İştar Gökseven Yolda
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Kutluğ Ataman İki Genç Kız
En İyi Görüntü Yönetmeni Zekeriya Kurtuluş Yolda
En İyi Sanat Yönetmeni Hakan Yarkın, Naz Erayda, Eren Akay Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
En İyi Kurgu Şerif Gören, Gültekin Ergene Yolda
En İyi Özgün Müzik Ender Akay,Cahit Berkay Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? Sinema Bir Mucizedir
Umut Veren Yeni Yönetmen Seçici Kurul ödüle değer yeni yönetmen bulamamıştır
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Feride Çetin İki Genç Kız
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Önder Çakar Yolda
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Cem Altınsaray, Nur Akalın, Levent Arslan, Serhat Serter, Kerem Kurdoğlu
Deneysel Film Bir Olayın İnfazı Hakkında Tutanağın İki Adı Ve Kırık Plaklarla Dolu Bir Bavul Ozan Adam
Kurmaca Film Dalı Krallar Hariç Ali Ünal, İsmail Üçpınar
Canlandırma Film Dalı Simone Aksel Zeydan Göz
Seçiciler Kurul Özel Ödülü An Eray Mert
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ahmet Gürata, Can Dündar, Cüneyt Cebenoyan, Faruk Akbaş, Metin Yeğin
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Karanlıktan Aydınlığa Hacer Arıkan, Dilek Çolak
İkincilik Ödülü Ömer Eve Gel Serkan Şavk, Barış Şahin, Şevket Onur Cihan
Üçüncülük Ödülü Gecekondu Ebru Karacan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Yollar Çimen Bağladı Arzu Köksal
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Dûr (Uzak) Kazım Öz
İkincilik Ödülü Hilal’in Saçları Zeynep Özkaya
Üçüncülük Ödülü Diyarbekir Damlarında Özkan Küçük
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Uzun İnce Bir Yol Emre Özkapı ve Aslı Büyükköksal

2005

16. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Tarık Akan
Kitle İletişim Ödülü/ SİYAD / Antrakt Sinema Gazetesi
Sanat Çınarı Ödülü Cemil Eren
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Safa Önal, Derviş Zaim, Lale Mansur, Uğur Vardan, Cahit Berkay
En İyi Film Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak Ahmet Uluçay
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Yazı Tura Uğur Yücel
En İyi Yönetmen Reha Erdem Korkuyorum Anne
En İyi Kadın Oyuncu Demet Akbağ Neredesin Firuze
En İyi Erkek Oyuncu Olgun Şimşek / Ali Düşenkalkar Yazı Tura / Korkuyorum Anne
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Işıl Yücesoy Korkuyorum Anne
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Köksal Engür Korkuyorum Anne
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Reha Erdem, Nilüfer Güngörmüş Korkuyorum Anne
En İyi Görüntü Yönetmeni Hayk Kirakosyan Neredesin Firuze
En İyi Sanat Yönetmeni Naz Erayda Neredesin Firuze
En İyi Kurgu Mustafa Preşeva Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, Neredesin Firuze
En İyi Özgün Müzik Erkan Oğur Yazı Tura
Umut Veren Yeni Yönetmen Nuray Şahin Helin’in Hayalleri
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Nuray Şahin Helin’in Hayalleri
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Tülin Özen Meleğin Düşüşü
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu İsmail Hakkı Taslak – Kadir Kaymaz Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Meleğin Düşüşü / Koru Kendini Semih Kaplanoğlu / Ayşe Polat
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ersan Ocak, Murat Özer, Süreyya Gariboğlu, Yamaz Okur, İlker Canikligil
Deneysel Film
Birincilik Ödülü Uyku Sonra Övgü Gökçe
İkincilik Ödülü Sistem Önder M. Özden
Kurmaca Film Dalı
Birincilik Ödülü Marlis Ozan Açıktan
İkincilik Ödülü Toz H. Fatih Kızılgök
Üçüncülük Ödülü Goy Goy Mehmet Bahadır Er
Canlandırma Film Dalı
Animatölye Denizcan Yüzgül
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kırıntı Arinsu Arslan
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Aslı Selçuk, Burçin S. Yalçın, Coşkun Aral, İbrahim Demirel, Müjgan Dervish
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Hayattan Kareler Sineroman Meral Özçınar
İkincilik Ödülü Eksik Dilek Duygu Altıngöz, Meryem Gültabak, Selin Yıldız
Üçüncülük Ödülü Notasyon Medet Dilek
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Arka Bahçenin İnsanları Serkan Şavk, Barış Şahin, Şevket Onur Cihan
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Mandolinli Kız Coşkun Yüksel, Gülfem Gürses
İkincilik Ödülü Akıntıya Karşı Orhan Kemal: Bereketli Topraklar Üzerinde Güzella Bayındır, Ayhan Dinç, Gülzerin Kızıler, Uğur Küçükarslan, Kaya Özkaracalar, Özge Özyılmaz, A.Şule Süzük
Üçüncülük Ödülü Yarınım Aydınlık Olsun – Bir Gül Bir Yaprak Bir Damla Demet Kayıran
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kayıp Kentin İzinde Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti

2003

15. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Halit Refiğ
Kitle İletişim Ödülü/ İstanbul Kültür Sanat Vakfı_Uluslararası İstanbul Film Festivali
Sanat Çınarı Ödülü Cüneyt Gökçer
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Mithat Alam, Alin Taşcıyan, Hasan Ünal Nalbantoğlu, Muzaffer Özdemir, Şerif Gören
En İyi Film Küçük Özgürlük Ömer Kavur
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Karşılaşma Uğur Yücel
En İyi Yönetmen Ömer Kavur Karşılaşma
En İyi Kadın Oyuncu Lale Mansur Karşılaşma
En İyi Erkek Oyuncu Çetin Tekindor Karşılaşma
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Tomris İncer Çamur
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Çetin Öner Abdülhamid Düşerken
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Ziya Öztan Abdülhamid Düşerken
En İyi Görüntü Yönetmeni Ali Utku Karşılaşma
En İyi Sanat Yönetmeni M. Ziya Ülkenciler Yudum Yontan Türkan Kafadar Abdülhamid Düşerken
En İyi Kurgu Hasan Bektaş Abdülhamid Düşerken
En İyi Özgün Müzik Timur Selçuk Abdülhamid Düşerken
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödül verilemedi
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödül verilemedi
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu İsmail Hacıoğlu, Çağdaş Bozkurt Karşılaşma, Küçük Özgürlük
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Mehmet Açar, Levent Canter, Leyla Özalp, Ebru Özdemir, Deniz Yavuz
En İyi Birinci Film Prag’a Ne Dersin Tan Tolga Demirci
En İyi İkinci Film O Gün Gelecek Mi? Ahmet Çakmut
En İyi Üçüncü Film An Aydın Ketenağ
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kapatılma Tolga Avcil
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Bülent Arınlı, Banu Avar, Seçil Büker, Cumhur Canbazoğlu, Hasan Özgen
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Çıkmaz Pınar Okan,Tuğba Karakaya
İkincilik Ödülü Ayrılığa Düğün M.Namık Uğur,Özgür Arık
Üçüncülük Ödülü Üstü Kalsın Ceren Bayar, Dilek İyigün, Elif Karadenizli
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Ödüle Değer Yapıt Bulunamadı
İkincilik Ödülü Kızlar ve Kökler Ümit Kıvanç
Üçüncülük Ödülü Ben Tarzan Enver Özüstün
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Bana Rağmen Ayfer Ergün

2002

14. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Gani Turanlı
Kitle İletişim Ödülü/ Boyut Yayın Grubu
Sanat Çınarı Ödülü
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Mahinur Ergun, Biket İlhan, Semire Ruken Öztürk, Ayla Algan, Sevin Okyay
En İyi Film Uzak Nuri Bilge Ceylan
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Dokuz Ümit Ünal
En İyi Yönetmen Nuri Bilge Ceylan Uzak
En İyi Kadın Oyuncu Nur Sürer Sır Çocukları
En İyi Erkek Oyuncu Fikret Kuşkan Dokuz
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Zuhal Gencer Erkaya Uzak
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Volga Sorgu Sır Çocukları
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Ümit Cin Güven-Aydın Sayman Sır Çocukları
En İyi Görüntü Yönetmeni Nuri Bilge Ceylan Uzak
En İyi Sanat Yönetmeni Selda Ülkenciler Sır Çocukları
En İyi Kurgu Nuri Bilge Ceylan-Ayhan Ergürsel Uzak
En İyi Özgün Müzik Zen Dokuz
Umut Veren Yeni Yönetmen Ümit Ünal Dokuz
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Özgü Namal Sır Çocukları
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Fırat Tanış Sır Çocukları
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Emrah Dönmez, Erkurt Onart, Nazan Özcan, Zarife Öztürk, Ali Pekşen
Deneysel Film Beden Monoloğu Cem Yardımcı
Kurmaca Film Dalı Suçlu Aclan Büyüktürkoğlu (Bates)
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Zimotik-Amaurosis Ozan Adam
ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Stavros Chassapis, Astrid Kühl, Hasan Najafi, Ersan Ocak, Eric Redlinger
En İyi Film Ödülü Los Zapatos de Zapata (Zapata’nın Ayakkabıları) Luciano Larobina
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Tchah (Kuyu) Bayram Fazlı
Mansiyon Ödülü Nezo Port Anita Sarosi
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Aydın Engin, Tahsin İşbilen, Uğur Kutay, Kaya Özakgün, Sezgin Türk
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Hayaller Birer Kırık Ayna Özgür Doğan, Orhan Eskiköy
İkincilik Ödülü Oyun Serhan Şahin, Burcu Şahinyavuz
Üçüncülük Ödülü Rıbat Özgür Arık, Değer Kavaz
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Ödüle Değer Yapıt Bulunamadı
İkincilik Ödülü Boğaza Sürgün Merliyn Solakhan
Üçüncülük Ödülü Koleksiyoncu Pelin Esmer

2001

13. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Lütfi Ömer Akad
Kitle İletişim Ödülü/ Süreyya Garipoğlu
Sanat Çınarı Ödülü Ara Gürel
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Ulus Baker, Tunca Arslan, Ziya Öztan, Atilla Dorsay, Önder Şenyapalı
En İyi Film Herkes Kendi Evinde Semih Kaplanoğlu
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü İtiraf Zeki Demirkubuz
En İyi Yönetmen Zeki Demirkubuz İtiraf
En İyi Kadın Oyuncu Zeynep Tokuş İtiraf
En İyi Erkek Oyuncu Şükran Güngör Büyük Adam Küçük Aşk
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Büyük Adam Küçük Aşk Füsun Demirel
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Engin Günaydın Yazgı
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Semih Kaplanoğlu, Özden Çankaya, Serpil Kırel Herkes Kendi Evinde
En İyi Görüntü Yönetmeni Hayk Kirekossiyan Herkes Kendi Evinde
En İyi Sanat Yönetmeni Mira Civelek Dava
En İyi Kurgu Adnan Elial O Da Beni Seviyor
En İyi Özgün Müzik Selim Atakan Herkes Kendi Evinde
Umut Veren Yeni Yönetmen Ayşe Polat Yurt Dışı Turnesi
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Dilan Erçetin Büyük Adam Küçük Aşk
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Serdar Orçin Yazgı
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Mahmut Tibet, Rıza Kıraç, Kaya Özkaracalar, Andreas Treske, Ali Hakan
Deneysel Film
En İyi Film Ödülü Müebbet-i Muhabbet / Maybe Sena Parlakulaş / Ayçe Kartal
Övgüye Değer Yapım Çünkü Kedi Gizemlidir Talyel Mutlu,Dilek Kaya Mutlu
Kurmaca Film Dalı
En İyi Film Ödülü Diojen’in Karısı / Sen Ya Da Hayalin Ozan Açıktan, Bener Bozkurt / Selim Evci
Övgüye Değer Yapım Küçük Adam Büyük Adam Z. Suna Dölek
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Exorcist-Şeytan Çıkarma Ahmet Uluçay
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Mehmet Ege, Nazmi Ulutak, Bülent Berkman, Tuhfe Tezel, Tülin Eraslan
Birincilik Ödülü Suyla Yiten Doğan Karaca, Namık Uğur, Özgür Arık, Özgür Polat, Onur Erdem
İkincilik Ödülü Sessiz Ölüm Hüseyin Karabey
Üçüncülük Ödülü Mevlana ve Sema Semra Sander
Seçici Kurul Özel Ödülü Cebimde Çok Küçük Bir Elma Var / Foto Hasan Behçet / Duvarın Arkası Sezgin Türk / Mehmet Çam / Selim Evci
Övgüye Değer Çalışmalar Tabela Şov Mehmet Hakyemez

2000

12. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü İlhan Arakon, Suha Arın
Kitle İletişim Ödülü/ TÜRSAK Sinema Yıllığı
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Çetin Öner, Seçil Büker, Sevin Okyay, Oğuz Makal, Necmettin Karaerkek
En İyi Film Mayıs Sıkıntısı Nuri Bilge Ceylan
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Salkım Hanımın Taneleri Tomris Giritlioğlu
En İyi Yönetmen Kutluğu Ataman Lola ve Bilidikid
En İyi Kadın Oyuncu Meltem Cumbul Duruşma
En İyi Erkek Oyuncu Kamran Usluer Salkım Hanım’ın Taneleri
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Güzen Çorağan Duruşma
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Burak Sergen Fasulye ve Asansör
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Etyen Muhçupyan ve Taner Baran Salkım Hanımın Taneleri
En İyi Görüntü Yönetmeni Chris Squires Lola ve Bilidikid
En İyi Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler Salkım Hanıman Taneleri
En İyi Kurgu Sedat Karadeniz Kara Kentin Çocukları
En İyi Işık Nezir Yücel Asansör
En İyi Özgün Müzik Tamer Çıray Salkım Hanıman Taneleri
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Selim Erdoğan Fasulye
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Nezih Erdoğan, Alin Taşçıyan, Hilmi Etikan, Ateş Benice, Binnur Yalçınkaya
Deneysel Film
Birincilik Ödülü Uyku Hali Belmin Söylemez
Kurmaca Film Dalı
Birincilik Ödülü Capital C Aslı Özge
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Getto Ulaş Beşoklar
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Suha Arın, Bilgin Adalı, Hasan Özgen, Mehmet Ege, Mihriban Tanık
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Bezden Pabuç Ali Karaköse
İkincilik Ödülü Bir Mekan Bin Taş: Mardin Muharrem Sevil
Üçüncülük Ödülü Bıyık Belmin Söylemez
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Issızlığın Ortasında Sinema İsmail Sancak, M. Hakan Demiralay
Öğrenci Filmleri
Birincilik Ödülü Orada Ölmek A. Emrah Bakkaloğlu, A. Taner Baltacı, Eylem Er
İkincilik Ödülü Spassibo Nazife Cantürk
Üçüncülük Ödülü 57 Son Anıl Çalçal, Neslihan Pınar