1999

11. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Zeki Ökten, Agah Özgüç
Kitle İletişim Ödülü/ “Kavaklıdere Sineması, TRT 2’de yayınlanan “Ve Sinema” isimli program”
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Agah Özgüç, Ayla Kutlu, Necmettin Varlı, Cameron Pearson, Mehmet Baydur
En İyi Film Güneşe Yolculuk Yeşim Ustaoğlu
Seçici Kurul Özel Ödülü/ Serdar Akar Gemide
En İyi Yönetmen Yeşim Ustaoğlu Güneşe Yolculuk
En İyi Kadın Oyuncu Ayda Aksel Kaçıklık Diploması
En İyi Erkek Oyuncu Erkan Can Gemide
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Güler Ökten Kaçıklık Diploması
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Haldun Boysan Gemide
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Yeşim Ustaoğlu Güneşe Yolculuk
En İyi Görüntü Yönetmeni Jaceh Petrycki Güneşe Yolculuk
En İyi Sanat Yönetmeni Suna Çiftçi Kaçıklık Diploması
En İyi Kurgu Nevzat Dişiaçık Kaçıklık Diploması
En İyi Işık Ercan Durmuş Kaçıklık Diploması
En İyi Özgün Müzik Nedim Otyam Kaçıklık Diploması
Umut Veren Yeni Yönetmen Serdar Akar Gemide
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Mizgin Kapazan Güneşe Yolculuk
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Olgun Şimşek Karışık Pizza
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Serdar Akar Gemide
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Yusuf Akçura, Naci Özer, Kerime Şenyücel, Adnan Tönel Artun Yeres
Deneysel
Birincilik Ödülü Telefon Başak Şenova
Canlandırma
Birincilik Ödülü Dünyayı Kurtaran Adam Ateş Benice
Kurmaca
Birincilik Ödülü Nameste Berna Tunalı
Enjektör Güçlü Gülan
Seçici Kurul Özel Ödülleri Babamı Hırsızlar Çaldı Esen Işık
Devridaim Tuna Kiremitçi
Kedi Gözü İlker Canikligil
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Can Dündar, Tülin Eraslan, Nilgün Eroğlu Maktav, Faruk Kalkan, Margareta Lindner
Öğrenci Filmleri/Student Films
En İyi Film/ Heidi Heidi A. Taner Baltacı, Funda Uluköse
İkinci Film Trik Trak Bilinç Çilingiroğlu, Özgür Yaren
Üçüncü Film İki Güne İki Gece Neslihan Akpınar, Anıl Çalçalı, Şermin Tağ
Yetişkinler
En İyi Film Anadolu’nun Solan Rengi Semahlar Mihriban Tanık
İkinci Film Eskici Taha Feyizli
Üçüncü Film Tanrıçanın İzinde Semra Sander
Seçici Kurul Özel Ödülleri Hayalet M. Hakan Demiralay, İsmail Sancak
Bilirsiniz Serap Öztürk, Mediha Sağlık, Yaşar Terlemez
Yolcu Yolun Şarksa Şebnem Aktan
AFİŞ YARIŞMASI
Birincilik Ödülü Çiğdem Demir
İkincilik Ödülü Salih Denli
Üçüncülük Ödülü Ayhan Çelik

1998

10. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Necdet Mahfi Ayral, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Tv Merkezi
Kitle İletişim Ödülü Cumhuriyet Gazetesi, TRT Ankara Radyosu
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Erhan Bener, Tülay Eratalay, Ali Hakan, Yusuf Kurçenli, Sami Şekeroğlu
En İyi Film Usta Beni Öldürsene Barış Pirhasan
Seçici Kurul Özel Ödülü Masumiyet Zeki Demirkubuz
En İyi Yönetmen Barış Pirhasan Usta Beni Öldürsene
En İyi Kadın Oyuncu Derya Alabora Masumiyet
En İyi Erkek Oyuncu/ Haluk Bilginer Masumiyet
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Şerif Sezer Hamam
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Hugo O’Conor Usta Beni Öldürsene
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Barış Pirhasan Usta Beni Öldürsene
En İyi Görüntü Yönetmeni Jurgen Jurges Usta Beni Öldürsene
En İyi Sanat Yönetmeni Annie G. Pertan Kuşatma Altında Aşk
En İyi Kurgu Jamie Trevill Usta Beni Öldürsene
En İyi Özgün Müzik Nedim Otyam Çökertme
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Başak Köklükaya Hamam
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu/ Mehmet Günsur Hamam
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Görüntü Yönetmeni Ödüle değer yapıt bulunamadı
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Ali Hakan, Erhan Bener, Yusuf Kurçenli, Sami Şekeroğlu, Tülay Eratalay
Deneysel Kısa Film
Birincilik Ödülü/ Epileptic Film Ahmet Uluçay
Canlandırma Film
Birincilik Ödülü Bir Lamia Karaali
Dramatik Film
Birincilik Ödülü Son Bakışta Aşk Rıza Kıraç
TRT Lütfü Özalay Ödülü Kıyıda Ebru Yapıcı
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Otto Alder, Hikmet Sofuoğlu, ro Marcenaro, Gönül Dönmez-Colin, Nastimir Nikolov Tzachev
Birincilik Ödülü Flatworld Daniel Greaves
İkincilik Ödülü Silence Sylvie Bringas, Orly Yadin
Üçüncülük Ödülü The Chain Phil Mulloy
Seçici Kurul Özel Ödülü One Lamia Karaali
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Necati Sönmez, Selim Birsel, Ateş Benice, Hakan Tuncel, Suat Altınol
Birincilik Ödülü Kalabalıkken Nihan Gider ve Afet Ertopçu
İkincilik Ödülü/ Müzikal Vaziyetler Deniz Gürkan, Zühal Tekinay, Tolga Hepdinçerler
Üçüncülük Ödülü Köstebek A. Emrah Bakkaloğlu
Seçici Kurul Özel Ödülü Ara Erdal Buldun, Özdil Savaşçı
AFİŞ YARIŞMASI
Birincilik Ödülü Yeliz Kocadağ
Mansiyonlar O. Selçuk Özdoğan, Taner Şehri, Çiğdem Demir, Feyzi Yazıcı

1997

9. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Memduh Ün
Kitle İletişim Ödülü Antrakt Dergisi, Milliyet Sanat Dergisi
ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Osman Şahin, Işıl Özgentürk, Cevat Çapan, Oğuzhan Tercan, Atilla Dorsay
En İyi Film Sen de Gitme Tunç Başaran
Seçici Kurul Özel Ödülü Akrebin Yolculuğu Ömer Kavur
En İyi Yönetmen Ömer Kavur Akrebin Yolculuğu
En İyi Kadın Oyuncu Olivia Bonamy Sen De Gitme
En İyi Erkek Oyuncu Ahmet Uğurlu Tabutta Röveşata
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncue Güler Ökten Ali
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Tuncel Kurtiz Akrebin Yolculuğu
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Macit Koper ve Ömer Kavur Akrebin Yolculuğu
En İyi Görüntü Yönetmeni Erdal Kahraman Akrebin Yolculuğu
En İyi Sanat Yönetmeni Suna Çiftçi Sen De Gitme
En İyi Kurgu Mevlüt Koçak Akrebin Yolculğu
En İyi Işık Ödüle değer yapıt bulunamadı
En İyi Özgün Müzik Mazlum Çimen Işıklar Sönmesin
Umut Veren Yeni Yönetmen Cemal Şan Ali
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu/ Deniz Uğur Bir Erkeğin Anatomisi
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ruhi Sarı Sen De Gitme
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Görüntü Yönetmeni/ Sinan Güngör İntiharın Kitabı
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: İsa Çelik, Cumhur Canbazoğlu, Behiç Ak, Egemen Baykal, Pempe Behçetoğulları
Dramatik
En İyi Film Dilsiz Mehmet Kurtuluş
Seçici Kurul Özel Ödülü Kontes Saphia Hatun Ayşe Polat
Deneysel
En İyi Film Panoptikon Ege Berensel
Seçici Kurul Özel Ödülü Deux ex Machina Ahmet Sönmez
Canlandırma
En İyi Film/ Sınırlar Bahadır Tosun
Seçici Kurul Özel Ödülü/ Çıt Çıt Pınar Madırga
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Bülent Berkman, Kezban Güleryüz, Bülent Çaplı, Çetin Öner, Önder Şenyapılı
En İyi Film Çirkin Kral Musa Çözen
İkinci Film Mavinin Dostuluğu Haluk Cecan
Üçüncü Film Göl Adamları Ergun Yüksel
Seçici Kurul Özel Ödülü Tevllüt 1340 Didem Yılmaz
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Vincenzo Gioanola, Oğuz Onaran, Lyuba Medekova, Boryana Mateeva Peneva, Barry Jc Purves
En İyi Film Yankale Gil Alkabetz
İkinci Film Şok Zlatin Radev
Üçüncü Film İçeri Simon Koudela
AFİŞ YARIŞMASI
En İyi Afiş Sinem Akça
Mansiyonlar Özgür Alcan, Tamer Atik, Çiğdem Demir, Tolga Çelikkan

1996

8. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Giovanni Scognamillo, Nijat Özön
Kitle İletişim Ödülü TRT Tv 2, 25. Kare Sinema Dergisi
ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Muzaffer Hiçdurmaz, Tarık Dursun, Rekin Teksoy, Gülsen Tuncer, Ziya Öztan
En İyi Film Düş Gerçek Bir De Sinema Tülay Eratalay
Seçici Kurul Özel Ödülü 80. Adım Tomris Giritlioğlu
En İyi Yönetmen
En İyi Kadın Oyuncu Şebnem Taçal Özlem Düne Bugüne Yarına
En İyi Erkek Oyuncu Can Kolukısa Düş Gerçek Bir De Sinem
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncue Hümeyra Bir Kadının Anatomisi
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ali Sürmeli Sokaktaki Adam
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı
En İyi Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay Bir Kadının Anatomisi, Soğuk Geceler
En İyi Sanat Yönetmeni Yudum Yontan Sokaktaki Adam
En İyi Kurgu Hasan Bektaş Gerilla
En İyi Özgün Müzik Nurettin Özşuca Düş Gerçek Bir De Sinema
Umut Veren Yeni Yönetmen Kadir Sözen Soğuk Gecler
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu/ Süeda Can Sokaktaki Adam
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Burak Sergen İstanbul Kanatlarımın Altında
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Kadir Sözen Soğuk Geceler
Seçici Kurul Övgüye Değer Oyuncu Oytun Sert Sokaktaki Adam
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Ferruh Doğan, Davut Gültekin, Mutla Parkan, Alin Taşçıyan, Yeşim Ustaoğlu
Dramatik
En İyi Film Kovboylar ve Melekler Gürcan Keltek
Deneysel Video
En İyi Film Curriculum Vitae Fatih Gezen
Seçici Kurul Özel Ödülü Şimdi Ali Pekşen
16-35 Mm.
En İyi Film Ödüle değer yapıt bulunamadı
Canlandırma
En İyi Film Ödüle değer yapıt bulunamadı
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Aziz Albek, Süha Arın, Naci Güçhan, Kaya Özakgün, Semra Sander
En İyi Film Zamanın Durduğu Yer: Kayaköyü Mihriban Tanık
İkinci Film Cennete Açılan Pencere Nilgün Eroğlu Maktav
Üçüncü Film Kızıl Tepeli Kalpak İlhami Algör
Seçici Kurul Özel Ödülü Gazi Mahallesi Aydın Bulut
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Edgar Dutka, Götz Gruner, Jayne Pilling, G. Scognamillo, Jozsef Veress
En İyi Film Tahta Bacak Dorren Doherty, Nick Smith
İkinci Film Ucuz Kurtulduk Nick Park
Üçüncü Film Göl Kadını Vera Neubauer
AFİŞ YARIŞMASI
En İyi Afiş Fevzi Yazıcı
Mansiyonlar Özgür Alican, E. Metin Uzun, Selin Gömüç, Ebru Metolar

1995

7. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Emek Ödülü Hilmi Etikan
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Füruzan, Müjdat Gezen, Şerif Gören, Uğur İçbak, Erol Mutlu
En İyi Film Bir Aşk Uğruna Tunca Yönder
Seçici Kurul Özel Ödülü Karanlık Sular Kutluğ Ataman
En İyi Yönetmen Yusuf Kurçenli Çözülmeler
En İyi Kadın Oyuncu Nurseli İdiz Çözülmeler
En İyi Erkek Oyuncu Talat Bulut Manisa Tarzanı
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Derya Alabora Yengeç Sepeti
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Tunca Yönder Çözülmeler
En İyi Özgün Senaryo Yusuf Kurçenli Çözülmeler
En İyi Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay Buluşma
En İyi Sanat Yönetmeni Gaziler Yantan Bir Aşk Uğruna
En İyi Kurgu Sedat Karadeniz Yengeç Sepeti
En İyi Özgün Müzik Cahit Berkay İş
En İyi Işık Aydın Yurteri Buluşma
Umut Veren Yeni Yönetmen Handan İpekçi Babam Askerde
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Deniz Aramtürk Gece, Melek ve Bizim Çocuklar
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Handan İpekçi Babam Askerde
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Semir Aslanyürek, İhsan Derman, Süleyman Kupusoviç, Tekin Özerten, Derviş Pasin
Dramatik
En İyi Film Sıradana Bir Evliliğin Beş Gününün Sıradan Anları Ahmet Sönmez
Seçici Kurul Özel Ödülü Minyatür Kozmos’da Rüya Ahmet Uluçay
Deneysel Video
En İyi Film Kriks Kriks Angela Melitopulous, Utku Ömeroğlu
Seçici Kurul Özel Ödülü Beyrut Özdil Savaşçı-Erdal Buldum
Canlandırma
En İyi Film Kebabaluba Tahsin Özger
Seçici Kurul Özel Ödülü Hedef Bahadır Tosun
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Behiç Ak, Muzeffer Hiçdurmaz, Sevin Okyay, Hülya Sabuncu, Önder Şenyapılı
En İyi Film Bizim Köyün Orta Yeri Sinema Ahmet Uluçay
İkinci Film Undergraund Kadir ve Sinema Çetesi Yüksel Aksu
Üçüncü Film Bedr, Sinemada Bir Dolunay Mehmet Eryılmaz
Seçici Kurul Özel Ödülü
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Laura Fiori, Ferenc Mikulas, Phil Mulloy, Derviş Pasin, Maria Vedder
En İyi Film Komik Bir Adamın Düşü Alexander Petrov
İkinci Film Tarih ve Kültürel Gece Manevrası Zoltan Szilagyı
Üçüncü Film Kuşlar İçin Bir Kap Su Ann Shenfield

1994

6. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Festival Özel Ödülü Türkan Şoray
Televizyon Özel Ödülü TRT
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Alim Şerif Onaran, Engin Ayça, Melike Demirağ, Atilla Dorsay, Feride Çiçekoğlu
En İyi Film Bir Sonbahar Hikayesi Yavuz Özkan
Seçici Kurul Özel Ödülü C Blok Zeki Demirkubuz
En İyi Yönetmen Yavuz Özkan Bir Sonbahar Hikayesi
En İyi Kadın Oyuncu Zuhal Olcay Bir Sonbahar Hikayesi
En İyi Erkek Oyuncu Can Togay Bir Sonbahar Hikayesi
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Füsun Demirel Ay Vakti
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Berhan Şimşek Yolcu
En İyi Senaryo Yavuz Özkan Bir Sonbahar Hikayesi
En İyi Görüntü Yönetmeni Kenan Ormanlar Mavi Sürgün
En İyi Sanat Yönetmeni Figen Batur Bir Sonbahar Hikayesi
En İyi Kurgu Nevzat Dişiaçık C Blok
En İyi Özgün Müzik Timur Selçuk Mavi Sürgün
En İyi Işık Ali Salim Yaşar Yaz Yağmuru, Çıplak
En İyi Jenerik Hilmi Güver Yaz Yağmuru
En İyi Seslendirme Stüdyosu Şafak Ağrıya Dönüş, Ay Vakti
En İyi Laboratuar Sinefekt Ay Vakti, Yaz Yağmuru
Umut Veren Yeni Yönetmen Zeki Demirkubuz C Blok
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Bennu Yıldırımlar Ağrı’ya Dönüş
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Kaan Girgin Bir Sonbahar Hikayesi
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Zeki Demirkubuz C Blok
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Mario Levi, Deniz Derman, Memet Baydur, Enis Tahsin Özgür, Bilgin Adalı
Video
En İyi Film Julia Sax Serdar Pehlivanoğlu
İkinci Film Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak Ahmet Uluçay
Üçüncü Film Harika Çocuklar Murat Karahüseyinoğlu
16-35 Mm
En İyi Film Geçit Tatü Gökhan Tatarer
İkinci Film Satıcı Kamil Osman Denker
Üçüncü Film Seviyorum Ergo Sum Mehmet Eryılmaz
Canlandırma
En İyi Film Dalalet Mahmut Tibet
İkinci Film Yabancı Fethi Kaba
Üçüncü Film Gölge Oyunu Bahadır Tosun
Seçici Kurul Özel Ödülü Ece Ethem Özgüven
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Kezban Güleryüz, İbrahim Demirel, Hilmi Etikan, Korkmaz Alemdar, Seyhan Levent
En İyi Film Siyah Perde Behiç Ak
İkinci Film Ayasofya Göksel Gülensoy
Üçüncü Film Türk İktisat Tarihi Seyir Defteri Enis Rıza
Seçici Kurul Özel Ödülü Aziz Nesin Ethem Özgüven
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Jiri Barta, Enis Tahsin Özgür, Ali Murat Erkorkmaz, giannalberto Bendazzi, Gani Ahmetbekovich Kistauov
En İyi Film Muhteşem Nehir Frederic Back
İkinci Film Yabancı Fethi Kaba, Barry J. Purves
Üçüncü Film Dans Bruno Bozzetto
Mansiyonlar
Rigoletto Barry J. C. Purves
Gölge Oyunu Bahadır Tosun

1993

5. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Emek Ödülü Nubar Terziyan
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Seçil Büker, Burçak Evren, Tomris Giritlioğlu, Muzaffer Hiçdurmaz, Hülya Koçyiğit, Yusuf Kurçenli, Nijat Özön
En İyi Film Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri İrfan Tözüm
Seçici Kurul Özel Ödülü İki Kadın Yavuz Özkan
En İyi Yönetmen Yavuz Özkan İki Kadın
En İyi Kadın Oyuncu Meral Oğuz Düş Gezginleri
En İyi Erkek Oyuncu İlyas Salman Sarı Mercedes
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Suna Selen Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Levent İnanır Ah Gardaşım
En İyi Senaryo Macit Koper Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri
En İyi Görüntü Yönetmeni Orhan Öğuz Dönersen Islık Çal, Sarı Mercedes, İki Kadın
En İyi Sanat Yönetmeni Mete Özgenciler Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri
En İyi Kurgu Mevlüt Koçak İki Kadın, Düş Gezginleri, Sarı Tebessüm
En İyi Özgün Müzik Münir Nurettin Beken Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri
En İyi Işık Recep Biçer Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri
En İyi Jenerik Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Seslendirme Stüdyosu Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Laboratuar Sinefekt
Umut Veren Yeni Yönetmen Mustafa Altıoklar Denize Hançer Düştü
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödüle değer çalışma bulunamadı
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Cevdet Arıcılar Yağmuru Beklerken
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Seçkin Yasar, İzzet Yasar Sarı Tebessüm
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Ali Murat Erkorkmaz, Hilmi Etikan, Oğuz Onaran, Oğuzhan Tercan, Arsal Soley
Video
En İyi Film Tangel Food Duran Dolu
İkinci Film Sıfır Füsün Kaya
Üçüncü Film Nöbetçi İlker Canikligil
16-35 Mm
En İyi Film Parktaki Işık Nur Akalın
İkinci Film Aşk Artık Burada Oturmuyor Ece Santaş
Üçüncü Film Waldo Sen Neden Burada Değilsin? Ertekin Akpınar
Canlandırma
En İyi Film Kontur Özer Feyzioğlu
İkinci Film Önce Gidenlerden Sonra Gelenlere Mehmet Naci Dedeal
Üçüncü Film Biberon Mustafa Belgin
Seçici Kurul Özel Ödülü Kunduracı ve Cinler Nimet Yardımcı
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Ara Güler, Bilgin Adalı, Ertuğrul Karslıoğlu, Nezih Erdoğan, Thomas Balkenhol
En İyi Film Deniz Eskileri Necmi Aydın
İkinci Film Baş Makinist Nazmi Ulutak
Üçüncü Film Karcı Levent Ersin
Seçici Kurul Özel Ödülü Bir Gazetecinin Ölümü Yücel Ünlü
ULUSLARARASI CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Tonguç Yaşar, Jozsef Gemes, Götz Gruner, Santiago Pinto
En İyi Film Sözler, Sözler, Sözler Michaela Pavlatova
İkinci Film Senaryo Barry J. Purves
Üçüncü Film Bilardonun Öyküsü Mavzur Mahmudov
KARİKATÜR YARIŞMASI
Büyük Ödül Muhammed Şengöz
Başarı Ödülleri Ahmet Erkanlı, Bülent Karaköse, Ümit Öğmel, Altan Özeskici

1992

4. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Emek Ödülü Ahmet Mekin
Tv Ödülleri Lütfü Özalay, Ziya Öztan
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Alim Şerif Onaran, Ahmet Mekin, İrfan Demirkol, Perihan Savaş, Mutlu Parkan, Rekin Teksoy, Ziya Öztan
En İyi Film Gizli Yüz Ömer Kavur
En İyi İkinci Film Suyun Öte Yanı Tomris Giritlioğlu
En İyi Üçüncü Film Seni Seviyorum Rosa Işıl Özgentürk
En İyi Yönetmen Ömer Kavur Gizli Yüz
En İyi Kadın Oyuncu Meral Çetinkaya Suyun Öte Yanı
En İyi Erkek Oyuncu Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Yasemin Alkaya Kurt Kanunu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu İsmet Ay Seni Seviyorum Rosa
En İyi Senaryo Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay Seni Seviyorum Rosa
En İyi Sanat Yönetmeni Gürel Yontan Menekşe Koyu
En İyi Kurgu Mevlüt Koçak Ateş Üstünde Yürümek, Bekle Dedim Gölgeye, Eskici ve Oğulları, Gizli Yüz, Seni Seviyorum
En İyi Özgün Müzik Thesia Panayiotou Seni Seviyorum
En İyi Işık Mustafa Koçyiğit Ateş Üstünde Yürümek, Devlerin Ölümü, Seni Seviyorum Rosa, Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu
En İyi Jenerik Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Stüdyo Sinefekt
Umut Veren Yeni Yönetmen Oğuzhan Tercan Uzlaşma
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Vildan Kara Menekşe Koyu
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Emin Sivas Piano Piano Bacaksız
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ayşenur Arslan Ölürayak
KISA FİLM VE BELGESEL YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Erim Gözen, Şahin Yenişehirlioğlu, Nazlı Eray, Faruk Kalkan, Yavuzer Çetinkaya
Video
En İyi Film Yolculuk Melih Kançelik
Seçici Kurul Özel Ödülü Yön Duran Dolu
Canlandırma
En İyi Film Çevre Üzerine Minik Bir Film Fethi Kaba
Seçili Kurum Özel Ödülü Sıfır Noktası Nilgün Bayraktaroğlu
16-35 Mm
En İyi Film Lapsus Mustafa Altıoklar
Belgesel
En İyi Film İzmir İzmir Rağıp Taranç
Seçici Kurul Özel Ödülü Zamana Karışmak Enis Rıza
KARİKATÜR YARIŞMASI
Büyük Ödül Kadir Doğruer
Başarı Ödülleri Mahmit Tibet, Ahmet Erkanlı, Cumhur Gazioğlu, Muhammed Şengöz, Yaşar Babalık, F. Gürcan Mermertaş

1990

3. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Emek Ödülü Metin Erksan
TRT Ödülü Ertuğrul Karslıoğlu Keçenin Teri
UZUN TÜRK FİLMLERİ YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Fee Vaillant, Oğuz Adanır, Aytaç Arman, Erdal Atabek, Yılmaz Duru, Çetin Öner, Ağah Özgüç
En İyi Film Med Cezir Manzaraları Mahinur Ergun
İkinci Film Bütün Kapılar Kapalıydı Memduh Ün
Üçüncü Film Film Bitti Yavuz Özkan
En İyi Yönetmen Mahinur Ergun Med Cezir Manzaraları
En İyi Kadın Oyuncu Zuhal Olcay Med Cezir Manzaraları
En İyi Erkek Oyuncu Kadir İnanır Med Cezir Manzaraları
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Meral Oğuz Film Bitti
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Halil Ergün Film Bitti
En İyi Senaryo Süheyla Acar Kalyoncu Bütün Kapılar Kapalıydı
En İyi Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay Bütün Kapılar Kapalıydı
En İyi Sanat Yönetmeni Odüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Kurgu Memduh Ün Bütün Kapılar Kapalıydı
En İyi Müzik Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Işık Süleyman Çekiç Bütün Kapılar Kapalıydı
En İyi Stüdyo Fono Film
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödülü değer çalışma bulunamadı
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Aslı Altan Bütün Kapılar Kapalıydı
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Uğur Polat Bütün Kapılar Kapalıydı
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ponente Feneri Şahin Gök
KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Bilgin Adalı, Alpaslan Aydın, Sabahattin Çetin, Tomris Giritlioğlu, Erdem Gökgücü, Dr. Oğuz Makar, Şahika Tekand
8 mm.
Ödülü değer çalışma bulunamadı
Video
En İyi Film Kent Üzerine Küçük Bir Film Kamil Osman Denker
Seçici Kurul Özel Ödülü Yaşasın Çocuklar Yücel Ünlü
Canlandırma
En İyi Film Arıza Nilgün Bayraktaroğlu
Seçili Kurum Özel Ödülü Bir Zamanlar Nasreddin Anadolu Üniversitesi
16-35 Mm
En İyi Film Büyük Sinbad Semih Taytak
Seçici Kurul Özel Ödülü Uygarlığın Adımları Rıfat Aras
KARİKATÜR YARIŞMASI
Büyük Ödül Mehmet Ali Türkmen
Başarı Ödülleri Alper Susuzlu, Muhammed Şengöz, Firuz Kutsal, Sami Caner
Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü Ömer Çam

1989

2. ANKARA FİLM ŞENLİĞİ
Onur Ödülü Nevin Aypar
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Ergin Orbey, Yılmaz Atadeniz, Burçak Evren, Ülkü Tamer, Nilgün Abisel, Tarık Dursun Kakınç, Halil Ergün
En İyi Film Av Zamanı Erden Kıral
İkinci Film Bir Tren Yolculuğu Tunca Yönder
Üçüncü Film Üçüncü Göz Orhan Oğuz
En İyi Yönetmen Erden Kral Av Zamanı
En İyi Kadın Oyuncu Zuhal Olcay Dünden Önce Yarından Sonra
En İyi Erkek Oyuncu Kemal Sunal Düttürü Dünya
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Gülsen Tuncer Bir Tren Yolculuğu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ali Poyrazoğlu Arkadaşım Şeytan
Umut Veren Oyuncu Meral Konrad Üçüncü Göz
En İyi Senaryo Ödüle Değer Çalışma Bulunamadı
En İyi Görüntü Yönetmeni Orhan Oğuz Üçüncü Göz
En İyi Sanat Yönetmeni Haşim Tuğ Bir Tren Yolculuğu
En İyi Kurgu Mevlüt Koçak Arkadaşım Şeytan
En İyi Müzik Sarper Özsan Av Zamanı
En İyi Işık Kahraman Konkar Bir Tren Yolculuğu
KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Bilgin Adalı, Hilmi Etikan, Nezih Danyal, Alpaslan Aydın, Nejat Ulusay, Caner Fidaner, Seçil Büker
8 mm.
Ödülü değer çalışma bulunamadı
Video
En İyi Film Denge Necmettin Köksal
Özendirme Ödülü Yaşam Üstüne Bir Deneme Melih Kançelik
16 Mm.
En İyi Film Motiflerin Dili Sema Sander
Seçici Kurul Özel Ödülü Neşeniz Bol Olsun Şahika Özmen
Canlandırma
En İyi Film Nokta Refik Güley