Sponsorlarımıza teşekkür ederiz

10360350_1563609893897193_947171919913244355_n

AUFF, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Halkbank ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek. T. C. Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle de pek çok yabancı konuğu Ankara’da ağırlayacak. Ayrıca Çağdaş Drama Derneği’nin işbirliği ve Liv Hospital’ın desteğiyle çocuklar için özel etkinlikler düzenlenecek. Ankara’nın kültür sanat hayatına Ankara Uluslararası Film Festivali’ne katkıda bulunarak destek olan diğer kurumlar arasında; Çankaya Belediyesi, Kızılay Büyülü Fener Sineması, Akfen Loft İncek, Türkerler Mahall Ankara, Mesa Holding, Ströer Kentvizyon yer almaktadır.

Hazırlıklarımız hızla sürerken yanımızda olan tüm destekçilerimize teşekkür ederiz.

DOK Leipzig’den ‘Canlandırma Belgesel’ler!

dok

26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde zengin bir ‘Canlandırma Belgesel’ (Animadoc) seçkisi belgesel tutkunlarını bekliyor.  DOK Leipzig’in en iyiler seçkisi ile anlatının sınırlarına renk katan farklı formda belgesellerle buluşmaya hazırlanın!

Jüri Başkanı belli oldu: Onur Ünlü

26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin ulusal uzun kategorisinde jüri başkanlığını yönetmen Onur Ünlü üstlenecek.

onur-ünlü (2)

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi, İletişim Sanatları bölümünde eğitim  gören ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Onur Ünlü 1999’dan itibaren pek çok TV dizisinde senarist olarak görev aldı. 2006 yılında ilk sinema deneyimi olan Polis filminin yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenen Ünlü,  2011-2013 yılları arasında bir sosyal medya fenomenine dönüşen Leyla ve Mecnun dizisinin yönetmenliğini gerçekleştirdi. Başarılı filmografisi içinde yer alan, Beş Şehir (2009), Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011), Sen Aydınlatırsın Geceyi  (2013), İtirazım Var (2014) filmlerinin aynı zamanda senaryo yazarı olan Ünlü;  bu filmleri ile Türkiye’nin belli başlı film festivalleri tarafından verilen pek çok ödülün sahibi oldu.  Onur Ünlü, bu yıl 23 Nisan -03 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek 26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin ulusal uzun yarışma kategorisinin başkanlığını gerçekleştirecek.

 

 

2015 Kitle İletişimi Ödülü: Institut Français  Ankara ve Goethe Institut Ankara

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, 2015 Kitle İletişim Ödülünü Ankara’nın kültür sanat hayatına büyük katkılar yapan iki önemli kuruma vermeyi uygun görmüştür:

 

logo-if

 

goethe logo

 

 

 

Institut Français Ankara (Fransız Kültür Merkezi); 70’li yıllardan beri Ankara’nın kültür sanat hayatını canlandırması, pek çok farklı kültür kurumu ile birlikte işbirliği yaparak sergi, konser, konferans, tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerini Ankaralı sanatseverlere buluşmasına katkıda bulunması, Ankara’nın tüm film festivallerine Fransız sanatçılar ve filmler getirerek özellikle sinema sanatına verdiği destek nedeniyle ‘Kitle İletişim Ödülü’nü almaya değer görülmüştür.

 

 

Goethe Institut  Ankara(Alman Kültür Merkezi);  80’lerden başlayarak Ankara’daki bütün film festivallerine mekân sağlaması ve getirdiği filmlerle programlarını zenginleştirmesi, 90’ların başında Werner Nekes,  Angela Melitopoulos, Volker Schreiner gibi isimlerle düzenlediği atölyeler sayesinde neredeyse bir kuşak Türkiyeli deneysel sinema ve video sanatçılarının yetişmesine ön ayak olması, düzenlediği sayısız sergi, konser ve gösterimlerle Ankara’nın kültür yaşamını beslemesi, ‘Art up’ projesiyle Türkiye Medya Sanatının sanal sergi ve arşiv alanı oluşmasına yaptığı yenilikçi katkılar nedeniyle ‘Kitle İletişim Ödülü’nü almaya değer görülmüştür.

2015 Sanat Çınarı: Prof. Dr. Jale Nejdet Erzen

J. Erzen

1980’lerde çıkardığı Boyut Dergisiyle ülkemizdeki sanat eleştirisinin geliştirilmesi; kurucusu olduğu Sanart ile de çok sayıda sergi, konferans ve yayının gerçekleşmesine büyük katkı sağlaması; bu katkıların  Ankara ve Türkiye’nin sanat çehresine yön vermesi; Mimar Sinan başta olmak üzere, Osmanlı mimarisinden, çağdaş sanat ve estetiğe kadar birçok sanatsal alanda kitap ve makaleleriyle gelecek nesillere kalıcı eserler bırakması; ülkemizi yurtdışında, Uluslararası Estetik Kurumu ikinci başkanlığına yükselerek en iyi şekilde temsil etmesi ve de 1970’lerden beri bir ressam olarak, özgün eserlerle resim sanatına katkı sağlaması nedeniyle bu yıl 26’ıncısı düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivalimizin ‘Sanat Çınarı’ ödülüne hak kazanmıştır.

2015 Aziz Nesin Emek Ödülü: Haluk Bilginer

h.bilginer

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, 26. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında her yıl verilmekte olan Aziz Nesin Emek Ödülü’nü, Aziz Nesin’in 100. yaşında; ’80’li yılların başlarından bu yana yalnızca ülkemizde değil, Hollywood’dan İngiltere’ye kadar pek çok yerde, sahnede ve beyazperde de mesleğini icra etmiş; oyunculuk adına bildiklerini genç kuşaklara aktarmış; hem sahnede hem de beyazperdede sıradan insanların sıra dışı yaşamlarını ustalıkla canlandırıp unutamayacağımız kareler yaratarak hayal dünyamızı zenginleştirmiş olması nedeniyle aktör Haluk Bilginer’e vermeyi uygun bulmuştur.

 

2013

24. Ankara Uluslararası Film Festivali
Aziz Nesin Emek Ödülü Tonguç Yaşar
Kitle İletişim Ödülü/ Stüdyo Efem Yavuz Aydar, Şebnem Savaççı
Sanat Çınarı Ödülü Nevzat Akoral
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Tomris Giritlioğlu, Şenay Gürler, Ercan Kesal, Cemil Kavukçu, Ezel Akay
En İyi Film Tepenin Ardı Emin Alper
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Güzelliğin On Par’a Etmez Hüseyin Tabak
En İyi Yönetmen Emin Alper Tepenin Ardı
En İyi Kadın Oyuncu Sanem Öge Şimdiki Zaman
En İyi Erkek Oyuncu Tamer Levent Tepenin Ardı
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Banu Fotocan Tepenin Ardı
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Mehmet Özgür Tepenin Ardı
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Tepenin Ardı Emin Alper
En İyi Görüntü Yönetmeni Feza Çaldıran Yük
En İyi Sanat Yönetmeni Işıl Çağlar Narlıer Evdeki Yabancı
En İyi Kurgu Güzelliğin On Par’a Etmez Christoph Loidl
En İyi Özgün Müzik Evdeki Yabancılar Ulaş Güneş Kacargil
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Güzelliğin On Par’a Etmez Abdülkadir Tuncer
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Evdeki Yabancılar Ulaş Güneş Kacargil
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Babamın Sesi Orhan Eskisöy
Akademia Seçici Kurul: Agnieszka Ayşen Kaim, Tanıl Bora ve Sevilay Çelenk Tepenin Ardı Emin Alper
Ulusal Kisa Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Hakan Bıçakçı, Mahmut Fazıl Coşkun, Yiğit Özşener, Elif Tasçıoğlu, Özgür Yaren
Deneysel Film
En İyi Sanat Yönetmeni Özden Demir Net 17950
En İyi Yönetmen Özden Demir Net 17950
En İyi Deneysel Film Kafes Oğuzhan Akalın
En İyi Senaryo Kafes Oğuzhan Akalın
En İyi Kurgu Net 17950 Özden Demir
En İyi Görüntü Yönetmeni Net 17950 Altan Bal
Kurmaca Film Dalı
En İyi Kurmaca Film Veda Makamı İpek Kent
En İyi Senoryo Veda Makamı İpek Kent
En İyi Kurgu Mod Deniz Tarsus
En İyi Müzik Veda Makamı Mamet Dzhafarov
En İyi Kadın Oyuncu İlkem Ulugün ON
En İyi Erkek Oyuncu Cüneyt Uzunlar Veda Makamı
En İyi Film Veda Makamı İpek Kent
En İyi Yönetmen İpek Kent Veda Makamı
En İyi Görüntü Yönetmeni Clint Lealos Birlikte
En İyi Sanat Yönetmeni Tolga Çoşkuntuna Veda Makamı
Seçiciler Kurul Özel Ödülü
Ulusal Belgesel Film Yarışması/
Seçiciler Kurulu: Coşkun Aral, Bingöl Elmas, Mehmet Eryılmaz, Berrin Karakaş, Serdar Öztürk
En İyi Film Beklemek Bülent Öztürk
En İyi Yönetmen Ebubekir Çetinkaya Yuva
En İyi Görüntü Yönetmeni Halil Aygün Dom
En İyi Konsept / Senaryo Bir düş-tü Sulukule Müjgan Taner
En İyi Kurgu Bir düş-tü Sulukule Müjgan Taner
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Gündöndü Nejla Demirci

2012

23. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Burçak Evren
Kitle İletişim Ödülü/ Orkestra Dergisi, Panayot Abacı
Sanat Çınarı Ödülü Hamiye Çolakoğlu
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Prof. Sami Şekeroğlu, Osman Şahin, Çiğdem Vitrinel, Cüneyt Cebenoyan, Doğan Sarıgüzel
En İyi Film Entelköy Efeköye Karşı Yüksel Aksu
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Aşk ve Devrim Serkan Acar
En İyi Yönetmen Yüksel Aksu Entelköy Efeköye Karşı
En İyi Kadın Oyuncu Nesrin Cavadzade Güzel Günler Göreceğiz ve Yangın Var
En İyi Erkek Oyuncu Osman Sonant Yangın Var
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Gizem Erdem Canavarlar Sofrası
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ayberk Pekcan Aşk ve Devrim
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Yüksel Aksu Entelköy Efeköy’e Karşı
En İyi Görüntü Yönetmeni Deniz Eyüpoğlu Aydın Canavarlar Sofrası
En İyi Sanat Yönetmeni Elif Taşcıoğlu Nar
En İyi Kurgu Yangın Var Erkan Erdem
En İyi Özgün Müzik Canavarlar Sofrası Barış Diri
Umut Veren Yeni Yönetmen Canavarlar Sofrası Ramin Matin
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Aşk ve Devrim Gün Koper
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Aşk ve Devrim Ayşe Bosse
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Entelköy Efeköy’e Karşı
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü
SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu: Ali Ulvi Uyanık, Ceyda Aşar, Yeşim Burul Seven
En İyi Film Canavarlar Sofrası
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Umut Tümay Arslan, Kerem Akça, Özgür Doğan, Bora Gökşingöl, Özgü Namal
Deneysel Film İnfantil Amnezi Can Mengilibörü
Kurmaca Film Dalı Ali Ata Bak Orhan İnce
Canlandırma Film Dalı Magnus Nottingham Ayçe Kartal
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kız Çocuğu Hakan Berber
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ceylan Özçelik, Çayan Demirel, Mihriban Sezen, Nazmi Ulutak, Şehbal Şenyurt
Amatör Kategori
En İyi Film Cneydo Hüdai Ateş
Profesyonel Kategori
En İyi Film Geçmiş Mazi Olmadı Mehmet Özgür Candan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Canbaz Sedat Aygün