2005

16. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Tarık Akan
Kitle İletişim Ödülü/ SİYAD / Antrakt Sinema Gazetesi
Sanat Çınarı Ödülü Cemil Eren
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Safa Önal, Derviş Zaim, Lale Mansur, Uğur Vardan, Cahit Berkay
En İyi Film Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak Ahmet Uluçay
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Yazı Tura Uğur Yücel
En İyi Yönetmen Reha Erdem Korkuyorum Anne
En İyi Kadın Oyuncu Demet Akbağ Neredesin Firuze
En İyi Erkek Oyuncu Olgun Şimşek / Ali Düşenkalkar Yazı Tura / Korkuyorum Anne
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Işıl Yücesoy Korkuyorum Anne
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Köksal Engür Korkuyorum Anne
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Reha Erdem, Nilüfer Güngörmüş Korkuyorum Anne
En İyi Görüntü Yönetmeni Hayk Kirakosyan Neredesin Firuze
En İyi Sanat Yönetmeni Naz Erayda Neredesin Firuze
En İyi Kurgu Mustafa Preşeva Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, Neredesin Firuze
En İyi Özgün Müzik Erkan Oğur Yazı Tura
Umut Veren Yeni Yönetmen Nuray Şahin Helin’in Hayalleri
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Nuray Şahin Helin’in Hayalleri
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Tülin Özen Meleğin Düşüşü
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu İsmail Hakkı Taslak – Kadir Kaymaz Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Meleğin Düşüşü / Koru Kendini Semih Kaplanoğlu / Ayşe Polat
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ersan Ocak, Murat Özer, Süreyya Gariboğlu, Yamaz Okur, İlker Canikligil
Deneysel Film
Birincilik Ödülü Uyku Sonra Övgü Gökçe
İkincilik Ödülü Sistem Önder M. Özden
Kurmaca Film Dalı
Birincilik Ödülü Marlis Ozan Açıktan
İkincilik Ödülü Toz H. Fatih Kızılgök
Üçüncülük Ödülü Goy Goy Mehmet Bahadır Er
Canlandırma Film Dalı
Animatölye Denizcan Yüzgül
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kırıntı Arinsu Arslan
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Aslı Selçuk, Burçin S. Yalçın, Coşkun Aral, İbrahim Demirel, Müjgan Dervish
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Hayattan Kareler Sineroman Meral Özçınar
İkincilik Ödülü Eksik Dilek Duygu Altıngöz, Meryem Gültabak, Selin Yıldız
Üçüncülük Ödülü Notasyon Medet Dilek
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Arka Bahçenin İnsanları Serkan Şavk, Barış Şahin, Şevket Onur Cihan
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Mandolinli Kız Coşkun Yüksel, Gülfem Gürses
İkincilik Ödülü Akıntıya Karşı Orhan Kemal: Bereketli Topraklar Üzerinde Güzella Bayındır, Ayhan Dinç, Gülzerin Kızıler, Uğur Küçükarslan, Kaya Özkaracalar, Özge Özyılmaz, A.Şule Süzük
Üçüncülük Ödülü Yarınım Aydınlık Olsun – Bir Gül Bir Yaprak Bir Damla Demet Kayıran
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kayıp Kentin İzinde Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti

2003

15. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Halit Refiğ
Kitle İletişim Ödülü/ İstanbul Kültür Sanat Vakfı_Uluslararası İstanbul Film Festivali
Sanat Çınarı Ödülü Cüneyt Gökçer
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Mithat Alam, Alin Taşcıyan, Hasan Ünal Nalbantoğlu, Muzaffer Özdemir, Şerif Gören
En İyi Film Küçük Özgürlük Ömer Kavur
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Karşılaşma Uğur Yücel
En İyi Yönetmen Ömer Kavur Karşılaşma
En İyi Kadın Oyuncu Lale Mansur Karşılaşma
En İyi Erkek Oyuncu Çetin Tekindor Karşılaşma
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Tomris İncer Çamur
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Çetin Öner Abdülhamid Düşerken
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Ziya Öztan Abdülhamid Düşerken
En İyi Görüntü Yönetmeni Ali Utku Karşılaşma
En İyi Sanat Yönetmeni M. Ziya Ülkenciler Yudum Yontan Türkan Kafadar Abdülhamid Düşerken
En İyi Kurgu Hasan Bektaş Abdülhamid Düşerken
En İyi Özgün Müzik Timur Selçuk Abdülhamid Düşerken
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödül verilemedi
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödül verilemedi
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu İsmail Hacıoğlu, Çağdaş Bozkurt Karşılaşma, Küçük Özgürlük
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Mehmet Açar, Levent Canter, Leyla Özalp, Ebru Özdemir, Deniz Yavuz
En İyi Birinci Film Prag’a Ne Dersin Tan Tolga Demirci
En İyi İkinci Film O Gün Gelecek Mi? Ahmet Çakmut
En İyi Üçüncü Film An Aydın Ketenağ
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kapatılma Tolga Avcil
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Bülent Arınlı, Banu Avar, Seçil Büker, Cumhur Canbazoğlu, Hasan Özgen
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Çıkmaz Pınar Okan,Tuğba Karakaya
İkincilik Ödülü Ayrılığa Düğün M.Namık Uğur,Özgür Arık
Üçüncülük Ödülü Üstü Kalsın Ceren Bayar, Dilek İyigün, Elif Karadenizli
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Ödüle Değer Yapıt Bulunamadı
İkincilik Ödülü Kızlar ve Kökler Ümit Kıvanç
Üçüncülük Ödülü Ben Tarzan Enver Özüstün
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Bana Rağmen Ayfer Ergün

2002

14. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Gani Turanlı
Kitle İletişim Ödülü/ Boyut Yayın Grubu
Sanat Çınarı Ödülü
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Mahinur Ergun, Biket İlhan, Semire Ruken Öztürk, Ayla Algan, Sevin Okyay
En İyi Film Uzak Nuri Bilge Ceylan
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Dokuz Ümit Ünal
En İyi Yönetmen Nuri Bilge Ceylan Uzak
En İyi Kadın Oyuncu Nur Sürer Sır Çocukları
En İyi Erkek Oyuncu Fikret Kuşkan Dokuz
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Zuhal Gencer Erkaya Uzak
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Volga Sorgu Sır Çocukları
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Ümit Cin Güven-Aydın Sayman Sır Çocukları
En İyi Görüntü Yönetmeni Nuri Bilge Ceylan Uzak
En İyi Sanat Yönetmeni Selda Ülkenciler Sır Çocukları
En İyi Kurgu Nuri Bilge Ceylan-Ayhan Ergürsel Uzak
En İyi Özgün Müzik Zen Dokuz
Umut Veren Yeni Yönetmen Ümit Ünal Dokuz
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Özgü Namal Sır Çocukları
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Fırat Tanış Sır Çocukları
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Emrah Dönmez, Erkurt Onart, Nazan Özcan, Zarife Öztürk, Ali Pekşen
Deneysel Film Beden Monoloğu Cem Yardımcı
Kurmaca Film Dalı Suçlu Aclan Büyüktürkoğlu (Bates)
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Zimotik-Amaurosis Ozan Adam
ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Stavros Chassapis, Astrid Kühl, Hasan Najafi, Ersan Ocak, Eric Redlinger
En İyi Film Ödülü Los Zapatos de Zapata (Zapata’nın Ayakkabıları) Luciano Larobina
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Tchah (Kuyu) Bayram Fazlı
Mansiyon Ödülü Nezo Port Anita Sarosi
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Aydın Engin, Tahsin İşbilen, Uğur Kutay, Kaya Özakgün, Sezgin Türk
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Hayaller Birer Kırık Ayna Özgür Doğan, Orhan Eskiköy
İkincilik Ödülü Oyun Serhan Şahin, Burcu Şahinyavuz
Üçüncülük Ödülü Rıbat Özgür Arık, Değer Kavaz
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Ödüle Değer Yapıt Bulunamadı
İkincilik Ödülü Boğaza Sürgün Merliyn Solakhan
Üçüncülük Ödülü Koleksiyoncu Pelin Esmer

2001

13. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Lütfi Ömer Akad
Kitle İletişim Ödülü/ Süreyya Garipoğlu
Sanat Çınarı Ödülü Ara Gürel
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Ulus Baker, Tunca Arslan, Ziya Öztan, Atilla Dorsay, Önder Şenyapalı
En İyi Film Herkes Kendi Evinde Semih Kaplanoğlu
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü İtiraf Zeki Demirkubuz
En İyi Yönetmen Zeki Demirkubuz İtiraf
En İyi Kadın Oyuncu Zeynep Tokuş İtiraf
En İyi Erkek Oyuncu Şükran Güngör Büyük Adam Küçük Aşk
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Büyük Adam Küçük Aşk Füsun Demirel
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Engin Günaydın Yazgı
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Semih Kaplanoğlu, Özden Çankaya, Serpil Kırel Herkes Kendi Evinde
En İyi Görüntü Yönetmeni Hayk Kirekossiyan Herkes Kendi Evinde
En İyi Sanat Yönetmeni Mira Civelek Dava
En İyi Kurgu Adnan Elial O Da Beni Seviyor
En İyi Özgün Müzik Selim Atakan Herkes Kendi Evinde
Umut Veren Yeni Yönetmen Ayşe Polat Yurt Dışı Turnesi
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Dilan Erçetin Büyük Adam Küçük Aşk
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Serdar Orçin Yazgı
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Mahmut Tibet, Rıza Kıraç, Kaya Özkaracalar, Andreas Treske, Ali Hakan
Deneysel Film
En İyi Film Ödülü Müebbet-i Muhabbet / Maybe Sena Parlakulaş / Ayçe Kartal
Övgüye Değer Yapım Çünkü Kedi Gizemlidir Talyel Mutlu,Dilek Kaya Mutlu
Kurmaca Film Dalı
En İyi Film Ödülü Diojen’in Karısı / Sen Ya Da Hayalin Ozan Açıktan, Bener Bozkurt / Selim Evci
Övgüye Değer Yapım Küçük Adam Büyük Adam Z. Suna Dölek
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Exorcist-Şeytan Çıkarma Ahmet Uluçay
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Mehmet Ege, Nazmi Ulutak, Bülent Berkman, Tuhfe Tezel, Tülin Eraslan
Birincilik Ödülü Suyla Yiten Doğan Karaca, Namık Uğur, Özgür Arık, Özgür Polat, Onur Erdem
İkincilik Ödülü Sessiz Ölüm Hüseyin Karabey
Üçüncülük Ödülü Mevlana ve Sema Semra Sander
Seçici Kurul Özel Ödülü Cebimde Çok Küçük Bir Elma Var / Foto Hasan Behçet / Duvarın Arkası Sezgin Türk / Mehmet Çam / Selim Evci
Övgüye Değer Çalışmalar Tabela Şov Mehmet Hakyemez

2000

12. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü İlhan Arakon, Suha Arın
Kitle İletişim Ödülü/ TÜRSAK Sinema Yıllığı
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Çetin Öner, Seçil Büker, Sevin Okyay, Oğuz Makal, Necmettin Karaerkek
En İyi Film Mayıs Sıkıntısı Nuri Bilge Ceylan
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Salkım Hanımın Taneleri Tomris Giritlioğlu
En İyi Yönetmen Kutluğu Ataman Lola ve Bilidikid
En İyi Kadın Oyuncu Meltem Cumbul Duruşma
En İyi Erkek Oyuncu Kamran Usluer Salkım Hanım’ın Taneleri
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Güzen Çorağan Duruşma
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Burak Sergen Fasulye ve Asansör
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Etyen Muhçupyan ve Taner Baran Salkım Hanımın Taneleri
En İyi Görüntü Yönetmeni Chris Squires Lola ve Bilidikid
En İyi Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler Salkım Hanıman Taneleri
En İyi Kurgu Sedat Karadeniz Kara Kentin Çocukları
En İyi Işık Nezir Yücel Asansör
En İyi Özgün Müzik Tamer Çıray Salkım Hanıman Taneleri
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Selim Erdoğan Fasulye
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Nezih Erdoğan, Alin Taşçıyan, Hilmi Etikan, Ateş Benice, Binnur Yalçınkaya
Deneysel Film
Birincilik Ödülü Uyku Hali Belmin Söylemez
Kurmaca Film Dalı
Birincilik Ödülü Capital C Aslı Özge
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Getto Ulaş Beşoklar
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Suha Arın, Bilgin Adalı, Hasan Özgen, Mehmet Ege, Mihriban Tanık
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Bezden Pabuç Ali Karaköse
İkincilik Ödülü Bir Mekan Bin Taş: Mardin Muharrem Sevil
Üçüncülük Ödülü Bıyık Belmin Söylemez
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Issızlığın Ortasında Sinema İsmail Sancak, M. Hakan Demiralay
Öğrenci Filmleri
Birincilik Ödülü Orada Ölmek A. Emrah Bakkaloğlu, A. Taner Baltacı, Eylem Er
İkincilik Ödülü Spassibo Nazife Cantürk
Üçüncülük Ödülü 57 Son Anıl Çalçal, Neslihan Pınar

1999

11. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Zeki Ökten, Agah Özgüç
Kitle İletişim Ödülü/ “Kavaklıdere Sineması, TRT 2’de yayınlanan “Ve Sinema” isimli program”
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Agah Özgüç, Ayla Kutlu, Necmettin Varlı, Cameron Pearson, Mehmet Baydur
En İyi Film Güneşe Yolculuk Yeşim Ustaoğlu
Seçici Kurul Özel Ödülü/ Serdar Akar Gemide
En İyi Yönetmen Yeşim Ustaoğlu Güneşe Yolculuk
En İyi Kadın Oyuncu Ayda Aksel Kaçıklık Diploması
En İyi Erkek Oyuncu Erkan Can Gemide
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Güler Ökten Kaçıklık Diploması
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Haldun Boysan Gemide
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Yeşim Ustaoğlu Güneşe Yolculuk
En İyi Görüntü Yönetmeni Jaceh Petrycki Güneşe Yolculuk
En İyi Sanat Yönetmeni Suna Çiftçi Kaçıklık Diploması
En İyi Kurgu Nevzat Dişiaçık Kaçıklık Diploması
En İyi Işık Ercan Durmuş Kaçıklık Diploması
En İyi Özgün Müzik Nedim Otyam Kaçıklık Diploması
Umut Veren Yeni Yönetmen Serdar Akar Gemide
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Mizgin Kapazan Güneşe Yolculuk
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Olgun Şimşek Karışık Pizza
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Serdar Akar Gemide
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Yusuf Akçura, Naci Özer, Kerime Şenyücel, Adnan Tönel Artun Yeres
Deneysel
Birincilik Ödülü Telefon Başak Şenova
Canlandırma
Birincilik Ödülü Dünyayı Kurtaran Adam Ateş Benice
Kurmaca
Birincilik Ödülü Nameste Berna Tunalı
Enjektör Güçlü Gülan
Seçici Kurul Özel Ödülleri Babamı Hırsızlar Çaldı Esen Işık
Devridaim Tuna Kiremitçi
Kedi Gözü İlker Canikligil
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Can Dündar, Tülin Eraslan, Nilgün Eroğlu Maktav, Faruk Kalkan, Margareta Lindner
Öğrenci Filmleri/Student Films
En İyi Film/ Heidi Heidi A. Taner Baltacı, Funda Uluköse
İkinci Film Trik Trak Bilinç Çilingiroğlu, Özgür Yaren
Üçüncü Film İki Güne İki Gece Neslihan Akpınar, Anıl Çalçalı, Şermin Tağ
Yetişkinler
En İyi Film Anadolu’nun Solan Rengi Semahlar Mihriban Tanık
İkinci Film Eskici Taha Feyizli
Üçüncü Film Tanrıçanın İzinde Semra Sander
Seçici Kurul Özel Ödülleri Hayalet M. Hakan Demiralay, İsmail Sancak
Bilirsiniz Serap Öztürk, Mediha Sağlık, Yaşar Terlemez
Yolcu Yolun Şarksa Şebnem Aktan
AFİŞ YARIŞMASI
Birincilik Ödülü Çiğdem Demir
İkincilik Ödülü Salih Denli
Üçüncülük Ödülü Ayhan Çelik

1998

10. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Necdet Mahfi Ayral, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Tv Merkezi
Kitle İletişim Ödülü Cumhuriyet Gazetesi, TRT Ankara Radyosu
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Erhan Bener, Tülay Eratalay, Ali Hakan, Yusuf Kurçenli, Sami Şekeroğlu
En İyi Film Usta Beni Öldürsene Barış Pirhasan
Seçici Kurul Özel Ödülü Masumiyet Zeki Demirkubuz
En İyi Yönetmen Barış Pirhasan Usta Beni Öldürsene
En İyi Kadın Oyuncu Derya Alabora Masumiyet
En İyi Erkek Oyuncu/ Haluk Bilginer Masumiyet
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Şerif Sezer Hamam
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Hugo O’Conor Usta Beni Öldürsene
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Barış Pirhasan Usta Beni Öldürsene
En İyi Görüntü Yönetmeni Jurgen Jurges Usta Beni Öldürsene
En İyi Sanat Yönetmeni Annie G. Pertan Kuşatma Altında Aşk
En İyi Kurgu Jamie Trevill Usta Beni Öldürsene
En İyi Özgün Müzik Nedim Otyam Çökertme
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Başak Köklükaya Hamam
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu/ Mehmet Günsur Hamam
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Görüntü Yönetmeni Ödüle değer yapıt bulunamadı
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Ali Hakan, Erhan Bener, Yusuf Kurçenli, Sami Şekeroğlu, Tülay Eratalay
Deneysel Kısa Film
Birincilik Ödülü/ Epileptic Film Ahmet Uluçay
Canlandırma Film
Birincilik Ödülü Bir Lamia Karaali
Dramatik Film
Birincilik Ödülü Son Bakışta Aşk Rıza Kıraç
TRT Lütfü Özalay Ödülü Kıyıda Ebru Yapıcı
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Otto Alder, Hikmet Sofuoğlu, ro Marcenaro, Gönül Dönmez-Colin, Nastimir Nikolov Tzachev
Birincilik Ödülü Flatworld Daniel Greaves
İkincilik Ödülü Silence Sylvie Bringas, Orly Yadin
Üçüncülük Ödülü The Chain Phil Mulloy
Seçici Kurul Özel Ödülü One Lamia Karaali
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Necati Sönmez, Selim Birsel, Ateş Benice, Hakan Tuncel, Suat Altınol
Birincilik Ödülü Kalabalıkken Nihan Gider ve Afet Ertopçu
İkincilik Ödülü/ Müzikal Vaziyetler Deniz Gürkan, Zühal Tekinay, Tolga Hepdinçerler
Üçüncülük Ödülü Köstebek A. Emrah Bakkaloğlu
Seçici Kurul Özel Ödülü Ara Erdal Buldun, Özdil Savaşçı
AFİŞ YARIŞMASI
Birincilik Ödülü Yeliz Kocadağ
Mansiyonlar O. Selçuk Özdoğan, Taner Şehri, Çiğdem Demir, Feyzi Yazıcı

1997

9. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Memduh Ün
Kitle İletişim Ödülü Antrakt Dergisi, Milliyet Sanat Dergisi
ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Osman Şahin, Işıl Özgentürk, Cevat Çapan, Oğuzhan Tercan, Atilla Dorsay
En İyi Film Sen de Gitme Tunç Başaran
Seçici Kurul Özel Ödülü Akrebin Yolculuğu Ömer Kavur
En İyi Yönetmen Ömer Kavur Akrebin Yolculuğu
En İyi Kadın Oyuncu Olivia Bonamy Sen De Gitme
En İyi Erkek Oyuncu Ahmet Uğurlu Tabutta Röveşata
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncue Güler Ökten Ali
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Tuncel Kurtiz Akrebin Yolculuğu
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Macit Koper ve Ömer Kavur Akrebin Yolculuğu
En İyi Görüntü Yönetmeni Erdal Kahraman Akrebin Yolculuğu
En İyi Sanat Yönetmeni Suna Çiftçi Sen De Gitme
En İyi Kurgu Mevlüt Koçak Akrebin Yolculğu
En İyi Işık Ödüle değer yapıt bulunamadı
En İyi Özgün Müzik Mazlum Çimen Işıklar Sönmesin
Umut Veren Yeni Yönetmen Cemal Şan Ali
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu/ Deniz Uğur Bir Erkeğin Anatomisi
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ruhi Sarı Sen De Gitme
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Görüntü Yönetmeni/ Sinan Güngör İntiharın Kitabı
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: İsa Çelik, Cumhur Canbazoğlu, Behiç Ak, Egemen Baykal, Pempe Behçetoğulları
Dramatik
En İyi Film Dilsiz Mehmet Kurtuluş
Seçici Kurul Özel Ödülü Kontes Saphia Hatun Ayşe Polat
Deneysel
En İyi Film Panoptikon Ege Berensel
Seçici Kurul Özel Ödülü Deux ex Machina Ahmet Sönmez
Canlandırma
En İyi Film/ Sınırlar Bahadır Tosun
Seçici Kurul Özel Ödülü/ Çıt Çıt Pınar Madırga
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Bülent Berkman, Kezban Güleryüz, Bülent Çaplı, Çetin Öner, Önder Şenyapılı
En İyi Film Çirkin Kral Musa Çözen
İkinci Film Mavinin Dostuluğu Haluk Cecan
Üçüncü Film Göl Adamları Ergun Yüksel
Seçici Kurul Özel Ödülü Tevllüt 1340 Didem Yılmaz
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Vincenzo Gioanola, Oğuz Onaran, Lyuba Medekova, Boryana Mateeva Peneva, Barry Jc Purves
En İyi Film Yankale Gil Alkabetz
İkinci Film Şok Zlatin Radev
Üçüncü Film İçeri Simon Koudela
AFİŞ YARIŞMASI
En İyi Afiş Sinem Akça
Mansiyonlar Özgür Alcan, Tamer Atik, Çiğdem Demir, Tolga Çelikkan

1996

8. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Giovanni Scognamillo, Nijat Özön
Kitle İletişim Ödülü TRT Tv 2, 25. Kare Sinema Dergisi
ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Muzaffer Hiçdurmaz, Tarık Dursun, Rekin Teksoy, Gülsen Tuncer, Ziya Öztan
En İyi Film Düş Gerçek Bir De Sinema Tülay Eratalay
Seçici Kurul Özel Ödülü 80. Adım Tomris Giritlioğlu
En İyi Yönetmen
En İyi Kadın Oyuncu Şebnem Taçal Özlem Düne Bugüne Yarına
En İyi Erkek Oyuncu Can Kolukısa Düş Gerçek Bir De Sinem
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncue Hümeyra Bir Kadının Anatomisi
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ali Sürmeli Sokaktaki Adam
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı
En İyi Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay Bir Kadının Anatomisi, Soğuk Geceler
En İyi Sanat Yönetmeni Yudum Yontan Sokaktaki Adam
En İyi Kurgu Hasan Bektaş Gerilla
En İyi Özgün Müzik Nurettin Özşuca Düş Gerçek Bir De Sinema
Umut Veren Yeni Yönetmen Kadir Sözen Soğuk Gecler
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu/ Süeda Can Sokaktaki Adam
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Burak Sergen İstanbul Kanatlarımın Altında
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Kadir Sözen Soğuk Geceler
Seçici Kurul Övgüye Değer Oyuncu Oytun Sert Sokaktaki Adam
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Ferruh Doğan, Davut Gültekin, Mutla Parkan, Alin Taşçıyan, Yeşim Ustaoğlu
Dramatik
En İyi Film Kovboylar ve Melekler Gürcan Keltek
Deneysel Video
En İyi Film Curriculum Vitae Fatih Gezen
Seçici Kurul Özel Ödülü Şimdi Ali Pekşen
16-35 Mm.
En İyi Film Ödüle değer yapıt bulunamadı
Canlandırma
En İyi Film Ödüle değer yapıt bulunamadı
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Aziz Albek, Süha Arın, Naci Güçhan, Kaya Özakgün, Semra Sander
En İyi Film Zamanın Durduğu Yer: Kayaköyü Mihriban Tanık
İkinci Film Cennete Açılan Pencere Nilgün Eroğlu Maktav
Üçüncü Film Kızıl Tepeli Kalpak İlhami Algör
Seçici Kurul Özel Ödülü Gazi Mahallesi Aydın Bulut
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Edgar Dutka, Götz Gruner, Jayne Pilling, G. Scognamillo, Jozsef Veress
En İyi Film Tahta Bacak Dorren Doherty, Nick Smith
İkinci Film Ucuz Kurtulduk Nick Park
Üçüncü Film Göl Kadını Vera Neubauer
AFİŞ YARIŞMASI
En İyi Afiş Fevzi Yazıcı
Mansiyonlar Özgür Alican, E. Metin Uzun, Selin Gömüç, Ebru Metolar

1995

7. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Emek Ödülü Hilmi Etikan
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Füruzan, Müjdat Gezen, Şerif Gören, Uğur İçbak, Erol Mutlu
En İyi Film Bir Aşk Uğruna Tunca Yönder
Seçici Kurul Özel Ödülü Karanlık Sular Kutluğ Ataman
En İyi Yönetmen Yusuf Kurçenli Çözülmeler
En İyi Kadın Oyuncu Nurseli İdiz Çözülmeler
En İyi Erkek Oyuncu Talat Bulut Manisa Tarzanı
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Derya Alabora Yengeç Sepeti
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Tunca Yönder Çözülmeler
En İyi Özgün Senaryo Yusuf Kurçenli Çözülmeler
En İyi Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay Buluşma
En İyi Sanat Yönetmeni Gaziler Yantan Bir Aşk Uğruna
En İyi Kurgu Sedat Karadeniz Yengeç Sepeti
En İyi Özgün Müzik Cahit Berkay İş
En İyi Işık Aydın Yurteri Buluşma
Umut Veren Yeni Yönetmen Handan İpekçi Babam Askerde
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Deniz Aramtürk Gece, Melek ve Bizim Çocuklar
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Handan İpekçi Babam Askerde
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Semir Aslanyürek, İhsan Derman, Süleyman Kupusoviç, Tekin Özerten, Derviş Pasin
Dramatik
En İyi Film Sıradana Bir Evliliğin Beş Gününün Sıradan Anları Ahmet Sönmez
Seçici Kurul Özel Ödülü Minyatür Kozmos’da Rüya Ahmet Uluçay
Deneysel Video
En İyi Film Kriks Kriks Angela Melitopulous, Utku Ömeroğlu
Seçici Kurul Özel Ödülü Beyrut Özdil Savaşçı-Erdal Buldum
Canlandırma
En İyi Film Kebabaluba Tahsin Özger
Seçici Kurul Özel Ödülü Hedef Bahadır Tosun
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Behiç Ak, Muzeffer Hiçdurmaz, Sevin Okyay, Hülya Sabuncu, Önder Şenyapılı
En İyi Film Bizim Köyün Orta Yeri Sinema Ahmet Uluçay
İkinci Film Undergraund Kadir ve Sinema Çetesi Yüksel Aksu
Üçüncü Film Bedr, Sinemada Bir Dolunay Mehmet Eryılmaz
Seçici Kurul Özel Ödülü
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Laura Fiori, Ferenc Mikulas, Phil Mulloy, Derviş Pasin, Maria Vedder
En İyi Film Komik Bir Adamın Düşü Alexander Petrov
İkinci Film Tarih ve Kültürel Gece Manevrası Zoltan Szilagyı
Üçüncü Film Kuşlar İçin Bir Kap Su Ann Shenfield