2018

29. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Menderes Samancıları
Kitle İletişim Ödülü sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi
Sanat Çınarı Ödülü Rüştü Asyalı

 

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI

Seçiciler Kurulu: Barış Pirhasan, Güven Kıraç, Songül Öden, Meryem Yavuz, Şebnem İşigüzel

SİYAD Seçiciler Kurulu: Erkan Aktuğ, Olkan Özyurt, Vecdi Sayar

En İyi Film Renksiz Rüya Mehmet Ali Konar
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Güvercin Banu Sıvacı
En İyi Yönetmen Tolga Karaçelik Kelebekler
En İyi Kadın Oyuncu Tuğçe Altuğ Kelebekler
En İyi Erkek Oyuncu Kemal Burak Alper Güvercin
E En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Gülçin Şahin Kelebekler
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Bilal Bulut Renksiz Rüya
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Mehmet Ali Konar Renksiz Rüya
En İyi Görüntü Yönetmeni Yağız Yavru Renksiz Rüya
En İyi Sanat Yönetmeni Natali Yeres Yol Kenarı
En İyi Kurgu Evren Luş Kelebekler
En İyi Özgün Müzik Mehmud Berazi Renksiz Rüya
SİYAD En İyi Film Ödülü Renksiz Rüya Mehmet Ali Konar
ULUSAL UZUN PROJE GELİŞTİRME DESTEĞİ
Seçiciler Kurulu: İlksen Başarır, Tunç Şahin, Emre Oskay
En İyi Proje  Cemal Mehmet Emin Timur
En İyi Proje  Kayıp Çiğdem Mazlum, Sertaç Yıldız
   

ULUSAL KİSA FİLM YARIŞMASI

Seçiciler Kurulu: Prof. Dr. Ruken Öztürk, Ramin Matin, Emrah Ablak, Devin Özgür Çınar, Özgür Emre Yıldırım
En İyi Film Kötü Kız Ayçe Kartal
İkincilik Ödülü Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var Umut Subaşı
Üçüncülük Ödülü Toprak Onur Yağız

 

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Ahmet Mümtaz Taylan, Kerime Senyücel, Mirgün Cabas, Buket Uzuner, Hayri Çölaşan
En İyi Film Afgan Kömürü Zeynep Gülru Keçeciler
İkincilik Ödülü Fındıktan Sonra Ercan Kesal
Üçüncülük Ödülü Sürçü Diasporasından Hikayeler Özgür Atlagan, Onur Gökmen, Vera Ryser

 

2017

28. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü İzzet Günay
Kitle İletişim Ödülü Oyuncular Sendikası
Sanat Çınarı Ödülü Ahmet Say

 

 
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI

Seçiciler Kurulu: Onur Ünlü, Olena Yershova, Nihal Yalçın, Emrah Serbes, Prof. Dr. Hasan Akbulut

SİYAD Seçiciler Kurulu: Ali Koca, Sadi Çilingir, Sevin Okyay

En İyi Film Genco Ali Kemal Çınar
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Albüm Mehmet Can Mertoğlu
En İyi Yönetmen Reha Erdem Koca Dünya
En İyi Kadın Oyuncu Songül Öden Rüzgârda Salınan Nilüfer
En İyi Erkek Oyuncu Tolga Tekin – Rüzgârda Salınan Nilüfer Rüzgârda Salınan Nilüfer
E En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu İrem Sak Martı
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Musab Ekici Babamın Kanatları
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Erkan Tunç Martı
En İyi Görüntü Yönetmeni Türksoy Gölebeyi Taş
En İyi Sanat Yönetmeni Kerem Ardahan, Sıla Karaca Kaygı
En İyi Kurgu Umut Sakallıoğlu, Kıvanç Sezer Babamın Kanatları
En İyi Özgün Müzik Bajar Babamın Kanatları
En İyi Ses Tasarımı Herve Guyader, Reha Erdem Koca Dünya
SİYAD En İyi Film Ödülü Koca Dünya Reha Erdem
ULUSAL UZUN PROJE GELİŞTİRME DESTEĞİ
Seçiciler Kurulu: Marsel Kalvo, Nadir Öperli, Deniz Akçay Katıksız
En İyi Proje  Kumbara Ferit Karol
En İyi Proje  Sen Ben Lenin Tufan Taştan
     

ULUSAL KİSA FİLM YARIŞMASI

Seçiciler Kurulu: Ahmet Rıfat Şungar, Esme Madra, Nesra Gürbüz, Pelin Esmer, Raffi Movsisyan
En İyi Film Kot farkı Ayris Alptekin
İkincilik Ödülü Güney Kutbu Emin Akpınar
Üçüncülük Ödülü Tavşan Kanı Yağmur Altan
Jüri Özel Ödülü Patates Olmasın Melisa Üneri

 

 
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Ali Öz, Hakan Karsak, Nebil Özgentürk, Tuluhan Tekelioğlu, Zeynep Santıroğlu Sutherland
En İyi Film Ah Mustafa Ünlü
İkincilik Ödülü Lüfer Mert Gökalp
Üçüncülük Ödülü Vank’ın Çocukları Nezahat Gündoğan
Jüri Özel Ödülü Üçyüzbir Alican Mansuroğlu

2016

27. Ankara Uluslararası Film Festivali
Aziz Nesin Emek Ödülü Tomris Giritlioğlu
Kitle İletişim Ödülü/ Beşiktaş Kültür Merkezi
Sanat Çınarı Ödülü Turan Erol
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Ayça Damgacı, Erden Kıral, Fatih Özgüven, Mehmet Aslantuğ, Prof. Dr. Şükran Kuyucak Esen
En İyi Film Ana Yurdu Senem Tüzen
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Toz Bezi Ahu Öztürk
En İyi Yönetmen Senem Tüzen Ana Yurdu
En İyi Kadın Oyuncu Asiye Dinçsoy Toz Bezi
En İyi Erkek Oyuncu Nadir Sarıbacak Sarmaşık
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Çiğdem Selışık Onat Çırak
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kadir Çermik Sarmaşık
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Senem Tüzen Ana Yurdu
En İyi Görüntü Yönetmeni Vedat Özdemir Ana Yurdu
En İyi Sanat Yönetmeni Gülçin Fathirezaei Misafir
En İyi Kurgu Adam Isenberg, Yorgos Mavropsaridis, Senem Tüzen Ana Yurdu
En İyi Özgün Müzik François Couturier Rüzgarın Hatıraları
Umut Veren Yeni Yönetmen Emre Konuk Çırak
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Şehnaz Bölen Taftalı Saklı
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Hakan Atalay Çırak
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Emre Konuk Çırak
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Ana Yurdu Senem Tüzen
SİYAD Seçici Kurul: Cem Altınsaray, Gül Yaşartürk, Münir Emre Göker
Ulusal Kisa Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Ayris Alptekin, Mario Rizzi, Nagehan Uskan, Nesimi Yetik, Sermet Yeşil
En İyi Film Salı Ziya Demirel
İkincilik Ödülü Yoğurt Tahsin Özmen
Üçüncülük Ödülü The Teacup Elif Boyacıoğlu
Jüri Özel Ödülü Büst Hakan Hücum
Ulusal Belgesel Film Yarışması/
Seçiciler Kurulu: Mihriban Sezen, Mine Gencel Bek, Nazım Alpman, Şükrü Küçükşahin, Veton Nurkolları
En İyi Film Kayıp Vatan Aydın Kapancık
İkincilik Ödülü Daha Güzel Bir Hayat Pınar Okan
Üçüncülük Ödülü Uzak Vahap Sarıaltın
Jüri Özel Ödülü Kameralı Çocuk İbrahim Yeşilbaş

2015

26. Ankara Uluslararası Film Festivali
Aziz Nesin Emek Ödülü Haluk Bilginer
Kitle İletişim Ödülü Fransız Kültür Merkezi, Alman Kültür Merkezi
Sanat Çınarı Ödülü Jale Necdet Erzen
Ulusal Uzun Seçiciler Kurulu: Onur Ünlü, Demet Evgar, Emrah Serbes, Serkan Keskin, Çiçek Kahraman
SİYAD Ulusal Uzun Seçiciler Kurulu: Kerem Akça, Necla Algan, Övgü Gökçe
Ulusal Kısa Film Seçiciler Kurulu: Gökçe Bahadır, Banu Özdemir, İlker Canikligil, Sevilay Çelenk, Priit Tender
Ulusal Belgesel Film Seçiciler Kurulu: Mihriban Sezen, Mithat Bereket, Nezahat Gündoğan, Su Yücel, Uğur Kutay
Yarışmalar İptal Edildi

2014

25. Ankara Uluslararası Film Festivali
Aziz Nesin Emek Ödülü Hülya Koçyiğit
Kitle İletişim Ödülü/ Sevda-Cenap And Müzik Vakfı
Sanat Çınarı Ödülü Meriç Sümen
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Ali Karadoğan, Andreas Sinanos, Belçim Bilgin, Mert Fırat, Tayfun Pirselimoğlu
En İyi Film Daire Atıl İnanç
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Cennetten Kovulmak Ferit Karahan
En İyi Yönetmen Reha Erdem Şarkı Söyleyen Kadınlar
En İyi Kadın Oyuncu Nazan Kesal Daire
En İyi Erkek Oyuncu Fatih Al Daire
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Deniz Hasgüler Şarkı Söyleyen Kadınlar
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Erol Babaoğlu Daire
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Kusursuzlar Emine Yıldırım
En İyi Görüntü Yönetmeni Florent Herry Şarkı Söyleyen Kadınlar
En İyi Sanat Yönetmeni Ömer Atay Şarkı Söyleyen Kadınlar
En İyi Kurgu Ali Aga Gözümün Nuru
En İyi Özgün Müzik Bi Küçük Eylül Meselesi Toygar Işıklı
En İyi Ses Tasarımı Şarkı Söyleyen Kadınlar Reha Erdem
Umut Veren Yeni Yönetmen Üç Yol Faysal Soysal
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Mavi Dalga Ayris Alptekin
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Cennetten Kovulmak Mirza Metin
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Cennetten Kovulmak Ferit Karahan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Bir Varmış Bir Yokmuş Kazım Öz
SİYAD Seçici Kurul: Ahmet Gürata, Ayla Kanbur, M. Kerem Sanatel Kusursuzlar Ramin Matin
Ulusal Kisa Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Berrin Balay Tuncer, Bülent Özkam, Natali Yeres, Rezan Yeşilbaş, Tufan Taştan
Deneysel Film Dalı
En İyi Deneysel Film Mükemmel Bir Gün Oğuzhan Kaya
Kurmaca Film Dalı
En İyi Kurmaca Film Patika Onur Yağız
İkincilik Ödülü Nar Zamanı Cevahir Çokbilir
Üçüncülük Ödülü Suret Cüneyt Karakuş
Jüri Özel Ödülü Göz Onur Otacı ve Murat Kandemir
Canlandırma Film Dalı
En İyi Canlandırma Film Kafa Koray Sevindi
İkincilik Ödülü Tornistan Ayçe Kartal
Üçüncülük Ödülü Oxygen Murat Kılıç
Ulusal Belgesel Film Yarışması/
Seçiciler Kurulu: Dilek Gökçin, Kurtuluş Özgen, Mehmet Eryılmaz, Özgür Doğan, Tülin Erarslan
En İyi Film Tepecik Hayal Okulu Güliz Sağlam
İkincilik Ödülü Zarok Muhammet Beyazdağ
Üçüncülük Ödülü 33 Yıllık Direniş – Berfo Ana Veysi Altay

2013

24. Ankara Uluslararası Film Festivali
Aziz Nesin Emek Ödülü Tonguç Yaşar
Kitle İletişim Ödülü/ Stüdyo Efem Yavuz Aydar, Şebnem Savaççı
Sanat Çınarı Ödülü Nevzat Akoral
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Tomris Giritlioğlu, Şenay Gürler, Ercan Kesal, Cemil Kavukçu, Ezel Akay
En İyi Film Tepenin Ardı Emin Alper
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Güzelliğin On Par’a Etmez Hüseyin Tabak
En İyi Yönetmen Emin Alper Tepenin Ardı
En İyi Kadın Oyuncu Sanem Öge Şimdiki Zaman
En İyi Erkek Oyuncu Tamer Levent Tepenin Ardı
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Banu Fotocan Tepenin Ardı
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Mehmet Özgür Tepenin Ardı
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Tepenin Ardı Emin Alper
En İyi Görüntü Yönetmeni Feza Çaldıran Yük
En İyi Sanat Yönetmeni Işıl Çağlar Narlıer Evdeki Yabancı
En İyi Kurgu Güzelliğin On Par’a Etmez Christoph Loidl
En İyi Özgün Müzik Evdeki Yabancılar Ulaş Güneş Kacargil
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Güzelliğin On Par’a Etmez Abdülkadir Tuncer
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Evdeki Yabancılar Ulaş Güneş Kacargil
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Babamın Sesi Orhan Eskisöy
Akademia Seçici Kurul: Agnieszka Ayşen Kaim, Tanıl Bora ve Sevilay Çelenk Tepenin Ardı Emin Alper
Ulusal Kisa Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Hakan Bıçakçı, Mahmut Fazıl Coşkun, Yiğit Özşener, Elif Tasçıoğlu, Özgür Yaren
Deneysel Film
En İyi Sanat Yönetmeni Özden Demir Net 17950
En İyi Yönetmen Özden Demir Net 17950
En İyi Deneysel Film Kafes Oğuzhan Akalın
En İyi Senaryo Kafes Oğuzhan Akalın
En İyi Kurgu Net 17950 Özden Demir
En İyi Görüntü Yönetmeni Net 17950 Altan Bal
Kurmaca Film Dalı
En İyi Kurmaca Film Veda Makamı İpek Kent
En İyi Senoryo Veda Makamı İpek Kent
En İyi Kurgu Mod Deniz Tarsus
En İyi Müzik Veda Makamı Mamet Dzhafarov
En İyi Kadın Oyuncu İlkem Ulugün ON
En İyi Erkek Oyuncu Cüneyt Uzunlar Veda Makamı
En İyi Film Veda Makamı İpek Kent
En İyi Yönetmen İpek Kent Veda Makamı
En İyi Görüntü Yönetmeni Clint Lealos Birlikte
En İyi Sanat Yönetmeni Tolga Çoşkuntuna Veda Makamı
Seçiciler Kurul Özel Ödülü
Ulusal Belgesel Film Yarışması/
Seçiciler Kurulu: Coşkun Aral, Bingöl Elmas, Mehmet Eryılmaz, Berrin Karakaş, Serdar Öztürk
En İyi Film Beklemek Bülent Öztürk
En İyi Yönetmen Ebubekir Çetinkaya Yuva
En İyi Görüntü Yönetmeni Halil Aygün Dom
En İyi Konsept / Senaryo Bir düş-tü Sulukule Müjgan Taner
En İyi Kurgu Bir düş-tü Sulukule Müjgan Taner
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Gündöndü Nejla Demirci

2012

23. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Burçak Evren
Kitle İletişim Ödülü/ Orkestra Dergisi, Panayot Abacı
Sanat Çınarı Ödülü Hamiye Çolakoğlu
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Prof. Sami Şekeroğlu, Osman Şahin, Çiğdem Vitrinel, Cüneyt Cebenoyan, Doğan Sarıgüzel
En İyi Film Entelköy Efeköye Karşı Yüksel Aksu
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Aşk ve Devrim Serkan Acar
En İyi Yönetmen Yüksel Aksu Entelköy Efeköye Karşı
En İyi Kadın Oyuncu Nesrin Cavadzade Güzel Günler Göreceğiz ve Yangın Var
En İyi Erkek Oyuncu Osman Sonant Yangın Var
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Gizem Erdem Canavarlar Sofrası
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ayberk Pekcan Aşk ve Devrim
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Yüksel Aksu Entelköy Efeköy’e Karşı
En İyi Görüntü Yönetmeni Deniz Eyüpoğlu Aydın Canavarlar Sofrası
En İyi Sanat Yönetmeni Elif Taşcıoğlu Nar
En İyi Kurgu Yangın Var Erkan Erdem
En İyi Özgün Müzik Canavarlar Sofrası Barış Diri
Umut Veren Yeni Yönetmen Canavarlar Sofrası Ramin Matin
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Aşk ve Devrim Gün Koper
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Aşk ve Devrim Ayşe Bosse
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Entelköy Efeköy’e Karşı
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü
SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu: Ali Ulvi Uyanık, Ceyda Aşar, Yeşim Burul Seven
En İyi Film Canavarlar Sofrası
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Umut Tümay Arslan, Kerem Akça, Özgür Doğan, Bora Gökşingöl, Özgü Namal
Deneysel Film İnfantil Amnezi Can Mengilibörü
Kurmaca Film Dalı Ali Ata Bak Orhan İnce
Canlandırma Film Dalı Magnus Nottingham Ayçe Kartal
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kız Çocuğu Hakan Berber
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ceylan Özçelik, Çayan Demirel, Mihriban Sezen, Nazmi Ulutak, Şehbal Şenyurt
Amatör Kategori
En İyi Film Cneydo Hüdai Ateş
Profesyonel Kategori
En İyi Film Geçmiş Mazi Olmadı Mehmet Özgür Candan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Canbaz Sedat Aygün

2011

22. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Sezer Sezin
Kitle İletişim Ödülü/ Kalan Müzik
Sanat Çınarı Ödülü Suna Kan
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Ayla Kanbur, Erdal Beşikçioğlu, Fadik Sevin Atasoy, Murat Özer, Serdar Akar
En İyi Film Gölgeler ve Suretler Derviş Zaim
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Karbeyaz Selim Güneş
En İyi Yönetmen Derviş Zaim Gölgeler ve Suretler
En İyi Kadın Oyuncu Popi Avraam Gölgeler ve Suretler
En İyi Erkek Oyuncu Güven Kıraç Kavşak
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Sinem İslamoğlu Karbeyaz
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Settar Tanrıöğen Gölgeler ve Suretler / Çoğunluk
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Sedat Yılmaz Press
En İyi Görüntü Yönetmeni Türksoy Gölebeyi Ses
En İyi Sanat Yönetmeni Elif Taşcıoğlu Gölgeler ve Suretler
En İyi Kurgu Gölgeler ve Suretler Aylin Zoi Tonel
En İyi Özgün Müzik Ses Mehmet Cem Ünal, Safa Hendem
Umut Veren Yeni Yönetmen Press Sedat Yılmaz
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Press Çoğunluk Aram Dildar Bartu Küçükçağlayan
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Karbeyaz Selim Güneş
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Teslimiyet Didem Soylu, Buse Kılıçkaya, Seyham Arman, Ayta Sözeri
SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu:Agah Özgüç, Banu Bozdemir, Fırat Sayıcı
En İyi Film Gölgeler ve Suretler Derviş Zaim
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ceylan Özçelik, Çiçek Kahraman,Emrah Serbes, İnan Temelkuran, Stavros Chassapis
Deneysel Film Aşk Tananore Ebru Güney
Kurmaca Film Dalı Bisiklet Serhat Karaaslan
Canlandırma Film Dalı İstanbul İdil Ar
Seçiciler Kurul Özel Ödülü 38 Derece Ömer Sinir
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ali Karadoğan, Emel Çelebi, Kurtuluş Özgen, Necla Algan, Thomas Balkenhol
Amatör Kategori
En İyi Film Mada Musa Ak
Profesyonel Kategori
En İyi Film Göç Mehmet Özgür Candan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Taşlaşan Vicdanlar Cenk Örtülü, Zeynel Koç

2010

21. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Filiz Akın
Kitle İletişim Ödülü/ Gece – Gündüz Programı / Yekta Kopan
Sanat Çınarı Ödülü Gülten Akın
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Ertan Yılmaz, Mahir Günşıray, Tayfun Pirselimoğlu, Fırat Yücel, Hasan Ali Toptaş
En İyi Film Köprüdekiler Aslı Özge
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü İki Dil Bir Bavul Orhan Eskiköy, Özgür Doğan
En İyi Yönetmen Pelin Esmer 11’e 10 Kala
En İyi Kadın Oyuncu Saadet Işıl Aksoy Başka Dilde Aşk
En İyi Erkek Oyuncu Mert Fırat Başka Dilde Aşk
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Selen Uçer Büyük Oyun
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Volga Sorgu Kara Köpekler Havlarken
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Pelin Esmer 11’e 10 Kala
En İyi Görüntü Yönetmeni Hayk Kirakosyan Başka Dilde Aşk
En İyi Sanat Yönetmeni Naz Erayda 11’e 10 Kala
En İyi Kurgu Aylin Zoi Tonel, Vessela Martschewski, Christof Schertenleib Köprüdekiler
En İyi Özgün Müzik Sabri Tuluğ Tırpan Büyük Oyun
Umut Veren Yeni Yönetmen Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu Orada
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Suzan Genç Büyük Oyun
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Cemal Toktaş Kara Köpekler Havlarken
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı İlksen Başarır, Mert Fırat Başka Dilde Aşk
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Kara Köpekler Havlarken Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach
Başka Dilde Aşk İlksen Başarır
Köprüdekiler Fikret Portakal, Murat Tokgöz, Umut İlker, Cemile İlker
SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu:Ali Hakan, Bülent Vardar, Elif Tunca
En İyi Film Kara Köpekler Havlarken Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Cemal Erez, Ozan Açıktan, Şenay Aydemir, Gerard Labady, Mutlu Parkan
Deneysel Film Uçurtma İlhami Kapıcı
Kurmaca Film Dalı Meret Hakan Ömer Zorka
Canlandırma Film Dalı Malfunction Ayçe Kartal
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Dalga Teorisi Gökhan Okur, Deniz Tarsus
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Özgür Şeyben, Hakan Aytekin, Mutlu Binark, Yaprak İşçibaşı, Hacı Mehmet Duranoğlu
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Duvar Emre Karadaş, Deniz Oğuzsoy
İkincilik Ödülü Romeyika’nın Türküsü Yeliz Karakütük
Üçüncülük Ödülü Bağdat Berrak Samur
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü 5 Nolu Cezaevi: 1980-84 Çayan Demirel
İkincilik Ödülü Eylül Çocukları Meltem Öztürk, Hülya Karcı
Üçüncülük Ödülü Son Mevsim Şavaklar Kazım Öz

2009

20. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Macit Koper
Kitle İletişim Ödülü/ GİSAM
Sanat Çınarı Ödülü Muammer Sun
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Oğuz Onaran, Esin Küçüktepepınar, Handan İpekçi, Mustafa Altıoklar, Tamer Karadağlı
En İyi Film Sonbahar Özcan Alper
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Dilber’in Sekiz Günü Cemal Şan
En İyi Yönetmen Özcan Alper Sonbahar
En İyi Kadın Oyuncu Nesrin Cevadzade Dilber’in Sekiz Günü
En İyi Erkek Oyuncu Fırat Tanış Dilber’in Sekiz Günü
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Megi Kobaladze Sonbahar
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu İsmail Hacıoğlu Gökten Üç Elma Düştü
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Cemal Şan Dilber’in Sekiz Günü
En İyi Görüntü Yönetmeni Feza Çaldıran Sonbahar
En İyi Sanat Yönetmeni Veli Kahraman Devrim Arabaları
En İyi Kurgu Thomas Balkenhol Sonbahar
En İyi Özgün Müzik Nail Yurtsever, Engin Aslan, Cem Tuncer Dilber’in Sekiz Günü
Umut Veren Yeni Yönetmen İsmail Necmi Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Toprak Sağlam Gökten Üç Elma Düştü
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Cahit Kök ,Metin Hara Fırtına Dinle Neyden
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı İsmail Necmi Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Gitmek Hüseyin Karabey
SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu:Sadi Çilingir, Murat Erşahin, Serdar Akbıyık
En İyi Film Sonbahar Özcan Alper
FİLM YÖN EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu:İsmail Güneş, Yüksel Aksu, Oğuzhan Tercan
En İyi Yönetmen Özcan Alper Sonbahar
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ali Taner Baltacı, laurent Guerrier, Senem Erdine İşmen, Tan Oral, Bülent Somay
Deneysel Film Açık Rüya Gürkan Atakan
Kurmaca Film Dalı İnsan-lık Eray Mert
Canlandırma Film Dalı Gemeinschaft Özlem Akın
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Hayat-Derin Uzay Mertcan Mertbilek
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Berrin Balay Tuncer, Janet Barış, Candan Murat Özcan, Sevinç Yeşiltaş, Barış Kılıçbay
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Alamet-i Üstüvane Serdar Güven
İkincilik Ödülü Mezra Ezidiya Rodi Yüzbaşı
Üçüncülük Ödülü Kağıt Hane Belgin Cengiz, Oğuz Karabeli
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Pempe Gri Emre Yalgın
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Ödüle Değer Yapıt Bulunamamıştır
İkincilik Ödülü Yaşam Arsızı Yasemin Alkaya
Üçüncülük Ödülü 3 Saat Can Candan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Nazım’ın Küba Seyahatı Çağrı Kınıkoğlu, Gloria Rolando