, , ,

Ateş ve Yağmur / Fire and Rain

Avusturya Austria, 1’, Renkli Colour, 35mm, 2009

Sanatçı / Artist: James Benning

Dünya Hakları / World Sales: Sanatçıya ait Courtesy of Artist

Bir minyatür olan Ateş ve Yağmur, ayrıca Benning’in yakında çıkacak filmi Ruhr’a bir gönderme ve büyük yapısal değişikliklere uğramakta olan bir bölgeyi portreliyor. Benning’e göre, bir bölge veya tüm bir ülke, tek bir kareyle değişebilir. Hem de bu, bir dakikadan uzun sürmese bile.

A miniature, Fire & Rain is also a reference to Benning´s forthcoming film Ruhr, the portrait of an area undergoing profound structural change. For Benning, a region, or even an entire country, can change within a single frame. Even if that lasts no more than a minute.

 James Benning

1942’de Milwaukee’de doğdu. Önce matematik, ardından da Wisconsin Üniversitesi’nde film eğitim aldı. 1970’lerden beri, Amerikalı avangart filmcilerden biri olarak gösterilmekte. Amerikan peyzajı eserlerindeki temel odaklardan birisi. Kaliforniya Sanat Enstitüsü’nde film dersleri vermekte.

Born in 1942 in Milwaukee. Studies mathematics, then film at the University of Wisconsin. Since the 1970ies he is known as one of the main American avant-garde filmmakers. American landscapes are a major focus in his works. He teaches film at the California Institute of the Arts. 

FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK