, , ,

Benim Son Dakikam / My Last Minute

Avusturya, Fransa Austria, France, 1’, Renkli Colour, 35mm, 2006

Sanatçı / Artist: Leos Carax

Dünya Hakları / World Sales: Sanatçıya ait Courtesy of Artist

Her ne kadar buradaki son dakikanın son sigara ile aynı anda oluşu başlı başına üzücü olsa da, bu son derece sıkılaştırılmış, yoğun mini dramanın asıl huzursuz edici kısmı olmayabilir. En huzursuz edici şey, muhtemelen, en sonda bilgisayar ekranında beliren yüz: çocukluğun hayaleti. Kaybolmuş masumiyetin, yitip gitmiş umutların, kaçırılmış fırsatların hayaleti. Kaçırılmış bir hayat. Melankolik bir an, hüzünlü bir resim.

Though the fact that the last minute here is simultaneous with the last cigarette is sad enough by itself, it might not be the truly disquieting aspect of this highly concentrated, densified mini-drama. The most disquieting thing is possibly the face that appears on the computer screen at its very end: the ghost of childhood. The ghost of lost innocence, crushed hopes, missed opportunities. The life that could have been. A melancholy moment, a sad picture. 

Leos Carax

Leos Carax bazı kısa filmler çekmiştir ve film eleştirileri yazmaktadır. 24 yaşında çok etkileyici bir ilk uzun metrajlı film olan Boy Meets Girl’ü (1984) yapmıştır. Film 1984 yılında Cannes FF’de gösterilmiş ve çok iyi eleştiriler almıştır. Carax’ın ikinci uzun metrajlı filmi Mauvais Sang’in (1986) (Bad Blood) önünü açmıştır. Bu filmi de, ilk filminin yolunda ilerlemiş ve onu bir adım daha ileri götürmüştür.

Leos Carax made several short films and also wrote film criticism, then at the age of 24 years made a very strong first feature Boy Meets Girl (1984). The film played at the 1984 Cannes film festival and was a critical triumph. It paved the way for Carax’s second feature Mauvais Sang (1986) (Bad Blood). That film was a giant step forward in the same direction that he was going in with his first film. 

 

FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK