, , ,

Elvis

Avusturya, ABD Austria, USA, 1’, Renkli Colour, 35mm, 2001

Sanatçı / Artist: Jonas Mekas

Dünya Hakları / World Sales: Sanatçıya ait Courtesy of Artist

Jonas Mekas bu görüntüleri 1972 yılında New York’taki Elvis konserleri dizisinin son performansı sırasında çekti. Etkinlik ve seyirci o kadar çılgındı ki, kimse onun görüntüleri filme alışını fark etmedi. VIENNALE bir fragman istediğinde, hemen aklına bu görüntüler geldi. Bir tesadüf üzerine, coşkulu Elvis görüntülerinin üzerine Strauss’un bir valsini kullandı.

Jonas Mekas shot this footage during the final performance of the 1972 Elvis concert series in New York. The event and the audience were so wild, nobody paid any attention to his filmmaking. When the VIENNALE asked for a trailer, he immediately thought on that footage. A coincidence led Mekas to use a Strauss waltz with the images of a frenetic Elvis. 

Jonas Mekas

Jonas Mekas 1922 yılında Litvanya’nın Semeniškiai isimli tarım köyünde dünyaya geldi. Şu anda New York’ta yaşıyor ve çalışıyor. Mekas’ın The Brig isimli filmi 1963’te Venedik Film Festivali’nde büyük ödülü kazandı. 2000 yılından itibaren çalışmalarını film yerleştirmeleri alanine kaydırdı ve eserlerini, Serpentine Gallery, the Centre Pompidou, Musée d’Art moderne de la Ville de Paris, the Moderna Museet (Stockholm), PS1 Contemporary Art Center moma, Documenta of Kassel, the Museum Ludwig (Köln) ve  Venedik Biyenali’nde sergiledi.

Jonas Mekas was born in 1922 in the farming village of Semeniškiai, Lithuania. He currently lives and works in New York City. Mekas’ film The Brig was awarded the Grand Prize at the Venice Film Festival in 1963. Since 2000, Mekas has expanded his work into the area of film installations, exhibiting at the Serpentine Gallery, the Centre Pompidou, Musée d’Art moderne de la Ville de Paris, the Moderna Museet (Stockholm), PS1 Contemporary Art Center moma, Documenta of Kassel, the Museum Ludwig in Coulogne, and the Venice Biennale.

FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK