, , ,

Erdemler Çeşmesi / Chafariz das Virtudes

Portekiz, Avusturya Portugal, Austria, 1’, Renkli Colour, 35mm, 2014.

Sanatçı / Artist: Manoel de Oliveira

Dünya Hakları / World Sales: Sanatçıya ait Courtesy of Artist

Fragmanı için, Oliveira aynı kurguyu kullandı. Portekiz şehri Porto’daki, “Erdemler Çeşmesi” denilen, barok bir duvar çeşmesini gösteriyor. Porto Portekiz’in kuzeyinde, Manoel de Oliveira’nın doğup büyüdüğü ve bugün bile sıkça göndermelerde bulunduğu şehrin ta kendisi. Yıllardır kurumuş durumda olan çeşme bu film için özel olarak tekrar hayata döndürülmüş.

For his trailer, Oliveira has chosen the same setting. It shows a baroque wall fountain in the Portuguese town of Porto, which is called Chafariz das Virtudes i.e. “The fountain of virtues”. Porto is the very town in the north of Portugal in which Manoel de Oliveira was born and has been growing up and which is still today a central reference point of the artist. The fountain, which was dried-out for many years, was brought back to life again especially for this film.

Manoel de Oliveira

Manoel de Oliveira 11 Aralık 1908’de, Oporto, Portekiz’de Manoel Candido Pinto de Oliveira olarak dünyaya gelmiştir. Singularidades de uma Rapariga Loura (2009), Amor de Perdicao (1979) ve A Divina Comédia (1991) filmleriyle tanınan yönetmen ve yazardır.. 2 Nisan 2015’de Oporto’da hayatını kaybetti.

Manoel de Oliveira was born on December 11, 1908 in Oporto, Portugal as Manoel Candido Pinto de Oliveira. He was a director and writer, known for numerous awarded films like Singularidades de uma Rapariga Loura (2009), Amor de Perdicao (1979) and A Divina Comédia (1991). He died on April 2, 2015 in Oporto.

FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK