, , ,

Felaket / Une catastrophe

Avusturya Austria, 1’, Renkli Colour, 35mm, 2008

Sanatçı / Artist: Jean-Luc Godard

Dünya Hakları / World Sales: Sanatçıya ait Courtesy of Artist

Tarihin nasıl işlediğini ve neden iyilik ve güzellik konusunda yetenekli olan insanlığın (hiç de güzel olmayan) kendi yıkımı için uğraştığını gözümüzde canlandırabilmemiz için, bakış açımızı değiştirmemiz yeterli olacaktır. İşte Jean-Luc Godard’ın marifeti burada: birinin öbürünü yansıttığını düşündüğü, siyaset ve sanatı ayıramıyor. Felaket, teslimiyet havasında olsa da, tamamen umuttan yoksun da değil. Savaşın bakış açısıyla, aşka 63 saniyelik bir sanat yoluna saparak ulaşılabilir.

In order to visualize how history functions and why mankind, talented to beauty, so willingly works on its own (not at all beautiful) abolition, we just briefly have to change perspectives. And that is Jean-Luc Godard´s trick: he cannot separate politics from art, as he sees the one reflected in the other. Une catastrophe has an air of resignation but is not entirely without hope: From a perspective of war, love can be reached via a detour of art in 63 seconds.

Jean-Luc Godard

Jean-Luc Godard 3 Aralık 1930 doğumlu, Fransız-İsviçreli yönetmen, senaryo yazarı ve film eleştirmenidir. Çoğunlukla 1960’ların Fransız film akımı “Yeni Dalga” ile anılmaktadır.

Jean-Luc Godard (born 3 December 1930) is a French-Swiss film director, screenwriter and film critic. He is often identified with the 1960s French film movement La Nouvelle Vague, or “New Wave”.

 

FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK