, , ,

Film Filmden daha fazladır / Film ist mehr als Film / Film is more than film

Avusturya Austria, 1’, Renkli Colour,  35mm, 1996

Sanatçı Artist: Gustav Deutsch

Dünya Hakları / World Sales: Sanatçıya ait Courtesy of Artist

“Film, bir hatundur ve bir silahtır” : Elisabeth Büttner geçen seneki VIENNALE’in fragmanını gördüğünde, Godard’ın sözlerini hatırladı ve bir kritikte bununla ilgili yazdı. Bu bana, filmle ilgili, benzer şekilde azaltılmış ve mutlak teoriler, formüller ve sloganlar arayışına girme fikrini verdi. Bu sloganladan 24 tanesi ve bunlara eşlik eden, film müziklerinden 2’şer saniyelik 24 “alıntı“ ve bunları sekteye uğratan, FİLM FİLMDEN daha fazladır ifadesiyle bezeli 24 karelik göz hareketi.

“A film is a girl and a gun”: When Elisabeth Büttner saw the trailer of last year´s VIENNALE, she remembered Godard´s words and wrote about them in a review. This gave me the idea of searching for similarly reduced and absolute theories, formulas and slogans about film. 24 of those slogans, accompanied by 24 2-second-long “quotes” from movie soundtracks, interrupted by 24 frames of eye movement, framed by the phrase FILM is more than FILM.

Gustav Deutsch

Gustav Deutsch, Avusturyalı filmci ve sanatçıdır. Mimarlık eğitimi  almış olan Deutsch, 80’lerin sonunda sinema ve sanat alanlarına yönelmiş ve “buluntu fılm” (found footage) film tekniğinin en önemli uluslararası temsilcilerinden biri olmuştur. Avrupa ve Amerika’daki film arşivleriyle (ör. Hollanda Film Müzesi, Portekiz Sinematek’i, Kraliyet Savaş Müzesi, Bolonya Film Arşivi, Ulusal Sinematografi Merkezi, Kinsey Enstitüsü, Avusturya Film Müzesi, Avusturya Film Arşivi) büyük işbirliğiyle gerçekleştirilen ve orta format film (medium film) fenomeni üzerine olan  FILM IST. üçlemesi, uluslar arası film festivallerinde gösterilmiş ve sergilerde yerleştirme formunda sergilenmiştir.

Gustav Deutsch is an Austrian filmmaker and artist. Trained as an Architect, he moved to film and art in the late 80’s and became one of the leading international filmmakers working with Found Footage. His trilogy FILM IST., on the phenomenology of the medium film, realised in close cooperation with European and American film archives (e.g.Netherlands Film Museum, Cinemateca Portuguesa, Imperial War Museum, Cineteca di Bologna, Centre National de la Cinematographie, The Kinsey Institute, Österreichisches Filmmuseum, Filmarchiv Austria, a.o.), has been shown widely at international film festivals, and in exhibitions in the form of installations. 

FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK