, , ,

İki Şehrin Hikayesi / A Tale of Two Cities

Avusturya, ABD Austria, USA, 1’, Renkli Colour, 35mm, 2007

Sanatçı / Artist: Jem Cohen

Dünya Hakları / World Sales: Sanatçıya ait Courtesy of Artist

Hep denir ki bir şehrin farklı yüzleri vardır. Ve herşey, ne zaman nerede olduğunuza bağlıdır, şehrin göbeğinde veya kırsalında, trafiğin ortasında veya bir parkta, çatıların tepesinde veya yerin altında. Herhangi bir şehrin imajı, tesadüfi enstantanelerin sayısız münferit imajından, yerleşmiş bakış açılarından ve istenmeyen rahatsızlıklardan oluşur. Bu kısa filmde Jem Cohen, doğduğu yer olan NewYork ile Viyana’ya ait imajları harmanladı.

It is often said that a city can have many faces. And that it all depends on where one is at the time, downtown or on the periphery, caught in the heavy traffic or visiting a park, high above the rooftops or perhaps below the ground. The image of any city is composed of countless individual images, of accidental snapshots, preconceived perspectives and unwelcome irritations. For this short film Jem Cohen has connected images from his hometown of New York and of Vienna.

Jem Cohen

1962 New York City doğumlu Amerikalı filmci Jem Cohen, özellikle gözleme dayalı şehir peyzajı portreleri ve iletişim araçlarını harmanlamasıyla (16mm, Super 8, video) tanınmaktadır. Eserleri Modern Sanatlar Müzesinde, Whitney’de ve Melbourne Screen Gallery’de bulunmaktadır. Ayrıca çok kanallı yerleştirmeler ve hareketsiz obje fotoğrafçılığı yapmaktadır ve 2009 yılında Robert Miller Galerisi’nde bir fotoğraf sergisi yapmıştır. Guggenheim, Creative Capital, Rockefeller ve Alpert Foundations, National Endowment for the Arts’dan destekler almıştır.

Jem Cohen (born 1962) is a New York City–based U.S. film-maker, especially known for his observational portraits of urban landscapes, blending of media formats (sixteen-millimetre, Super 8, videotape). They are in the collections of the Museum of Modern Art, The Whitney, and Melbourne’s Screen Gallery. He also makes multichannel installations and still photographs and had a photography show at Robert Miller Gallery in 2009. He has received grants from the Guggenheim, Creative Capital, Rockefeller and Alpert Foundations, the National Endowment for the Arts, and other organizations.

FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK