, , ,

İmparatorluk / Empire

Avusturya Austria, 2’, Renkli Colour, 35mm, 2010

Sanatçı / Artist: Apichatpong Weerasethakul

Dünya Hakları / World Sales: Sanatçıya ait Courtesy of Artist

İmparatorluk arama ve bulma üzerine bir film. Öncelikle, görebildiğimiz şeyler var: bir dalgıç parlayan beyaz bir miğfer takmış, duvarlarında kameranın dikkatlice gezindiği bir mağara ve son olarak kuma kabuk toplamak için dalan ve onları parmaklarında neşeli bir biçimde kaydıran bir el. Görüntülere, karanlıktan gelen, çok sesli, monoton, çıngırdama ve şarkırdamalar eşlik ediyor. Dalgış bir şey arıyor ve o aradığı şeyi bir başkası mı buldu? Muhtemelen.

Empire is a film about searching and finding. There are, first of all, the things we can see: a diver wearing a gleaming white helmet, a cave or grotto the walls of which the Camera carefully travels along and finally a hand dipping into the sand to pick up some shells, playfully sliding them through the fingers. The images are accompanied by a polyphonous drone, rattle and clank whose origins remain in the dark. Has the diver been looking for something and someone else has found it? Possibly.

Apichatpong Weerasethakul

Apichatpong Weerasethakul 16 Temmuz 1970 doğumlu, Taylandlı bağımsız yönetmen, senarist ve film yapımcısıdır. Uzun metrajlı filmleri arasında, 2010 Cannes Film Festivali Altın Palmiye Ödüllü Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives, 2004 Cannes Film Festivalinde Jüri Ödülü almış Tropical Malady, 2002 Cannes Film Festivalinde Un Certain Regard programının büyük ödülüne sahip Blissfully Yours ve 63. Venedik Film Festivali’nde premiyerini yapmış olan ve orada yarışmaya katılan ilk Tayland filmi olan Syndromes and a Century bulunmaktadır.

Apichatpong Weerasethakul (born July 16, 1970) is a Thai independent film director, screenwriter, and film producer. His feature films include Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives, winner of the prestigious 2010 Cannes Film Festival Palme d’Or prize; Tropical Malady, which won a jury prize at the 2004 Cannes Film Festival; Blissfully Yours, which won the top prize in the Un Certain Regard program at the 2002 Cannes Film Festival; Syndromes and a Century, which premiered at the 63rd Venice Film Festival and was the first Thai film to be entered in competition there.

 

FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK