, , , ,

Manifesto

Avustralya, Almanya Australia, Germany / 2017 / 140’ / DCP / Renkli Color / İngilizce English / Türkçe Altyazı Turkish Subtitles

Yönetmen / Director: Julian Rosefeldt

Senaryo / Screeenplay: Julian Rosefeldt

Görüntü Yönetmeni / Director of Photography: Christoph Krauss

Kurgu / Editing: Bobby Good

Oyuncular / Cast: Cate Blanchett

Yapımcı / Producer: Julian Rosefeldt

Yapım / Production Company: Bayerischer Rundfunk, Ruhr Triennale, Schiwago Film

Türkiye Hakları / Turkey Sales: Fabula

Bir kadının birçok rolü oynadığı bir filmin yıllarıdır aklında olduğunu ifade eden yönetmen Rosefeldt, 2007’de Todd Haynes’in Beni Orada Arama filminde Cate Blanchett’ı izlediğinde bu film için gözüne kestirmiş. Blanchett’tan da onayı aldıktan sonra 60 sanatçı manifestosu üzerinden sonundan 13’ünü seçerek değişik 13 değişik kişiye çeşitli zamanlarda yaşayan ve çeşitli aklımları temsil eden sanatçıların ağzından manifestolarını okutuyor. 13 karakteri de Cate Blanchett’ın canlandırdığı film, 2017 İstanbul UFF’de de uluslararası yarışmada.

Indicating that he had the idea of a woman bunch of different parts in his mind for many years, director Rosefeldt, decided to make it with Cate Blanchett after watching the Todd Haynes film, I’m Not There. After getting the confirmation from Blanchett, he researched 60 artist manifestos and eventually used 13 of them. In the film, Blanchett portrays 13 different characters reading the manifestos of 13 different artists from different times and movements. The film is also in the competition at the 2017 Istanbul IFF.

Julian Rosefeldt

1965’te Münih’’te doğdu ve yine Münih ve Barselona’da mimarlık okudu. Mezun olur olmaz Piero Steinle ile videolar çekmeye başladı. 1999’dan beri Münih’te yaşamaya devam ediyor ve sık sık Berlin’deki Schaubühne am Lehniner Platz ile çalışıyor. 2009’da Bauhaus Üniversitesinde Medya Sanatı ve Medya Tasarımı Bölümünde öğretim üyeliğine davet edildi, 2010’da Bayerischen Akademie der Schönen Künste’nin Film ve Medya Sanatı Bölümünde çalışmaya başladı ve 2011’den beri Münih’teki Akademie der Bildenden Künste’de ders veriyor. Rosefeldt ayrıntılı ve görsel olarak zengin video yerleştirmeleri ve bazı durumlarda panoramik çok kanallı projeksiyonlar kullanmasıyla biliniyor.

Born in 1965 in Munich, he studied architechture in Munich and Barcelona. As soon as he graduated, he has been working with Piero Steinle making videos. He has been living in Munich since 1999 and works frequently with the Schaubühne am Lehniner Platz Theater. He was invited to teach at the Bauhaus University Media Art and Media Design in 2009, to Bayerischen Akademie der Schönen Künste Film and Media Art Department and to Akademie der Bildenden Künste in Munich 2011 where he is still working. Rosefeldt is known to use detailed and visually rich video installations and in some cases panoramic multi-channel projections.

Filmografi / Filmography

2016 The Creation

PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK