, , , ,

Mezuniyet / Le Concours / The Graduation

Fransa France / 2016 / 121’ / DCP / Renkli Color / Fransızca French / Türkçe, İngilizce Altyazı Turkish, English Subtitles

Yönetmen / Director: Claire Simon

Görüntü Yönetmeni / Director of Photography: Prisca Bourgoin, Pierre-Hubert Martin, Aurélien Py, Claire Simon

Kurgu / Editing: Emma Benestan, Luc Forveille, Léa Masson, Giorgia Villa

Oyuncular / Cast: Alain Bergala, Xanaë Bove, Emmanuel Chaumet, Claire Childeric, Michaël Dacheux

Yapımcı / Producer: Arnaud Dommerc, Belinda Leduc

Yapım / Production Company: Andolfi, Mouvement

Dünya ve Türkiye Hakları / World and Turkey Sales: Wide House

2016 Venedik FF; En İyi Sinema Belgeseli / 2017 True/False FF; En İyi Belgesel Yönetmeni

2016 Venice FF; Best Documentary on Cinema / 2017 True/False FF; Best Documentary Director

Film, Fransa’nın en önemli film ve televizyon okullarından École Nationale Supérieure des Métiers de l’Image et du Son, yani Fémis’te okumak isteyen öğrencilerin seçilme süreçlerini anlatıyor. Yüzlerce öğrenci adayının yazılı ve sözlü üç aşamadan geçiş sürecini hem jürinin hem de adayların bakış açışından gösteriyor. Sanat dünyasının mükemmeliyetle olan ilişkisini anlatan film, Fémis’in “herkes eşittir ama yalnızca en iyiler kabul edilir” anlayışını da sorgulatıyor.

The film talks about the elimination process of one of the most important film and television schools in Paris; École Nationale Supérieure des Métiers de l’Image et du Son, also known as Fémis’ student applications.  It showcases the three steps of the application, oral and written, of hundreds of students through the eyes of both the students and the jury. While showing the relationship between the art world and perfection, it also makes the audience question the motto of Fémis, ‘everyone is equal but only the best ones get in.’

Claire Simon

1955’te Londra’da doğdu. Etnoloji okudu ve bu sırada Arapça ve Berberi Dillerini öğrendi. Daha sonra kendi kendine sinema öğretti ve kariyerine kurgucu olarak başladı. Bir süre kurgu yaptıktan sonra kendi kısa filmlerini çekmeye başladı ve Ateliers Varan’da Direkt Sinema öğrenerek belgesel yapımına başladı. 1997’de çektiği ilk uzun filmi Sinon, Oui Cannes FF’de gösterildikten sonra kariyerine hızlı bir başlangıç yapan Simon, sonraki filmleriyle de hem sayısız festivalde gösterim yaptı hem de birçok önemli ödül kazandı. Şu sıralar filmde de bahsi geçen sinema okulu Fémis’in yöneticiliğini sürdürmektedir.

Born in London in 1955, Simon studied Ethnology and learned Arabic and Barber Language. She later thaught herself cinema and started off her career as an editor.  After editing for a while, she started shooting short films before she learned about Direct Cinema and started shooting documentaries. After her first feature Sinon, Oui was screened at the 1997 Cannes FF, she had a fast start to her directing career where she would be screened and awarded at many important festivals. Nowadays, she has been directing the film school Fémis, mentioned in the film.

Filmografi / Filmography

2015 Le Bois Dont les Rêves Sont Faits / The Woods Dreams Are Made of

2013 Géographie Humaine / Human Geography

2013 Gare du Nord

2008 Les Lureaux de Dieu / God’s Offices

2006 Ça brûle

2003 Mimi

2002 800 km de différence – Romance

1998 Récréations

1997 Sinon, oui

1995 Coûte que coûte

1990 Les patients

PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK