, , , ,

Tuz ve Ateş / Salt and Fire

Fransa, Bolivya, ABD, Almanya, Meksika France, Bolivia, USA, Germany, Mexico / 2016 / 98’ / DCP / Renkli Color / İngilizce, Almanca, Keçuva Dili, İspanyolca English, German, Quechua, Spanish / Türkçe, İngilizce Altyazı Turkish, English Subtitles

Yönetmen / Director: Werner Herzog

Senaryo / Screeenplay: Werner Herzog

Görüntü Yönetmeni / Director of Photography: Peter Zeitlinger

Kurgu / Editing: Joe Bini

Müzik / Music: Ernst Reijseger

Oyuncular / Cast: Michael Shannon, Gael García Bernal, Anita Briem, Werner Herzog, Veronica Ferres,

Yapımcı / Producer: Nina Maag, Werner Herzog, Michael Benaroya, Pablo Cruz.

Yapım / Production Company: Arte France Cinéma, Benaroya Pictures, Canana Films, Skellig Rock, Construction Film

Türkiye Hakları / Turkey Sales: Filmartı

Güney Amerika’da ki ekolojik bir felaketi konu alan film, Herzog’un sıklıkla tercih ettiği farklı görselliklere ve doğa-insan ikililiğine yer veriyor. Çevre felaketini araştırmak için gönderilmiş olan Birleşmiş Milletler ekibinin kaçırılmasıyla seyirciyi kendine bağlayan film için yönetmen tarafından “sinemanın kurallarına uymayan bir gündüz düşü” yorumu yapılmış. Filmin başrollerini Michael Shannon ve Gael Garcia Bernal paylaşıyor.

The film based on an ecological disaster in South America that Herzog shows his usual style of using unworldly images which describes the duality of nature and human. Salt and Fire is enchanting the spectator especially when United Nation delegation is abducted who are supposed to investigate the disaster. Werner Herzog described the film as ” It’s a daydream that doesn’t follow the rules of cinema.” Michael Shannon and Gael Garcia Bernal star in this ecological thriller.

Werner Herzog

5 Eylül 1942 Münih, Almanya doğumlu olan Herzog, ilk yıllarını Bavyera’da küçük bir köyde geçirdi. Daha sonra Münih ve Pittsburgh’da tarih, müzik ve edebiyat okuyup, ilk filmini 19 yaşındayken çekti. Yapımcı, senarist ve yönetmen olarak sanat hayatına altmıştan fazla esere yer verdi ve Yeni Alman Sineması’nın en etkili isimlerinden birisi oldu. 13 yaşında tanıştığı ve bir süre aynı evi paylaştığı Klaus Kinski, Herzog’un birden fazla filminde birlikte çalıştığı isimlerden. Meksika, İngiltere, Yunanistan ve Sudan’ı geniş kapsamlı gezen yönetmen, filmlerinde genellikle alışılmadık görselliğe ve mistisizme yer vermektedir.

Werner Herzog was born in Munich,Germany on September 5, 1942 and spent his early years in a small Bavarian town. After then, he studied history, literature and music in Munich and Pittsburgh. He made his first film when he was 19. He has produced, written and directed more than sixty piece of art work that he became well-known for being one of the greatest figures of the New German Cinema. He met with Klaus Kinski at the age of 13 and lived in the same building for a time that Kinski appeared in Herzog’s films more than once. He traveled extensively in Mexico, Great Britain, Greece and Sudan that Herzog’s films usually set in distinct and unfamiliar landscapes.

Filmografi / Filmography

2007 Dünyanın Sonunda Buluşma / Encounters at the End of the World

2005 Ayı Adam / Grizzly Man

2002 10 Dakika İçinde: Trompet / Ten Minutes Older: The Trumpet

1982 Fitzcarraldo

1974 Jeder für sich und Gott gegen alle / The Enigma of Kasper Hauser

1968 Yaşam Belirtileri / Lebenszeichen / Signs of Life

PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK