, , ,

Viennale 04

Avusturya, Fransa Austria, France, 2’, Renkli Colour, 35mm, 2004

Sanatçı / Artist: Agnes Varda

Dünya Hakları / World Sales: Sanatçıya ait Courtesy of Artist

Bir buçuk dakikalık, sinema ve gerçek dünya arasındaki karmaşık ilişki üzerine kapsamlı ve aldatıcı derecede basit bir deneme. Tamamen kurumuş bir toprak parçası yemyeşil bir alana, yemyeşil bir alan olgunlaşmış tahıllara, olgunlaşmış tahıllar kameranın neşeyle kıvrımlarını takip ettiği saman balyasına dönüşüyor. Ekmek, deniz, tuz… ve çok geçmeden düş treni Koan’a ulaşıyor: “Tuz gücünü kaybettiği zaman tekrar nasıl tuzlu hale getirilir?”

An exhaustive, deceptively simple essay on the complex relationship between cinema and the real world in one and a half minutes. A dried-out clod of earth becomes a flowering field becomes ripe grain becomes hay becomes a bale of hay, whose curves the camera playfully traces. The bread, the sea, the salt … and before long, the train of thought ends in a koan: “Once the salt has lost its power, what can it be salted with?”

Agnès Varda

Agnès Varda 30 Mayıs 1928’de Brüksel, Belçika’da Arlette Varda olarak doğdu. The Beaches of Agnès (2008), The Gleaners & I (2000) ve Cleo from 5 to 7 (1962) ile bilinen, yönetmen ve yazardır.

Born on May 30, 1928 in Brussels, Belgium as Arlette Varda. She is a director and writer, known for The Beaches of Agnès (2008), The Gleaners & I (2000) andCleo from 5 to 7 (1962)

FRAGMAN :

GERİ DÖN / RETURN BACK