LOCARNO VE VENEDİK FİLM FESTİVALLERİNDE TÜRKİYE’DEN FİLMLER

[foogallery id=”11398″]

Son yıllarda Türkiye sinemasının özgün filmleri tüm dünyada adından çokça söz ettiriyor. 2018 yılının son çeyreğinde de dünyadan önemli festivaller Türkiye Sinemasının yeni örneklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
1-11 Ağustos tarihlerinde 71. Kez gerçekleştirilecek olan dünyanın en köklü film festivallerinden Locarno Film Festivalinde bu sene 3 yerli yapım dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Bunlardan biri Meteorlar filmi ile geçtiğimiz sene yine Locarno Uluslararası Film Festivalinden iki ödül alan Gürcan Keltek’in yeni filmi “Gulyabani”. Festivalin tanıtım metninde bir varlık, bir hortlak, dışlanmış, aykırı bir karakter olarak betimlenen Gulyabani, Signs of Life Bölümünde gösterilecek.

Diğer bir film Tarık Aktaş’ın yönettiği Dead Horse Nebula. Filmin kahramanı olan Hay’ın insanla tabiat arasındaki ilişkiyi, madde ile canlı olanın birliğini karşılaştırmaya yönelik, karşı konulması imkânsız ruhsal bir yolculukta adım adım ilerlemesine şahit olunan Nebula, festivalde ilk ya da ikinci uzun metraj filmlerini çeken yönetmenlere yer verilen Cineasti del Presente yarışma bölümünde seyirciyle buluşacak.
Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin yönetmenliğini üstlendiği, Karadeniz dağlarındaki bir köyde babası ve kız kardeşiyle yaşayan 25 yaşındaki dilsiz ve insanlarla bölgenin geleneksel ıslık diliyle iletişim kuran Sibel’in hikayesinin anlatıldığı Sibel filmi ise Uluslararası Yarışmada yer alıyor.

29 Ağustos – 8 Eylül tarihlerinde 75. kez düzenlenecek olan Venedik Film Festivalinden de yine merakla beklenen filmlerin ilk gösterimlerini gerçekleştirilecek. Bunlardan biri Uzak İhtimal ve Yozgat Blues filmlerinin ödüllü yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons filmi. Ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu anlatan Anons, festivalin Orizzonti Bölümünde 18 film arasında yarışacak.

Venedik’te yarışacak bir diğer film geçtiğimiz sene birçok festivalde yer alan Körfez filminin yönetmeni Emre Yeksan’ın Yuva filmi. Ormanda münzevi bir hayat yaşamayı seçmiş bir adamın, şehre geri getirilmeye çalışılırken, doğanın da bu sürece müdahil olmasıyla, evrendeki yerini arayışının hikâyesinin anlatıldığı Yuva, festivalin Biennale Collage- Cinema Bölümünde yer alacak. Yuva filminin dünyasından ilham alınarak ortaya çıkan Deniz Tortum’un VR filmi Selyatağı da festivalin Virtual Reality / Biennale College Bölümünde gösterilecek.
Tüm bu filmlere festival serüvenlerinde başarılar!