ÖDÜL ALANLAR

27. Ankara Uluslararası Film Festivali
Aziz Nesin Emek Ödülü Tomris Giritlioğlu
Kitle İletişim Ödülü/ Beşiktaş Kültür Merkezi
Sanat Çınarı Ödülü Turan Erol
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Ayça Damgacı, Erden Kıral, Fatih Özgüven, Mehmet Aslantuğ, Prof. Dr. Şükran Kuyucak Esen
En İyi Film Ana Yurdu Senem Tüzen
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Toz Bezi Ahu Öztürk
En İyi Yönetmen Senem Tüzen Ana Yurdu
En İyi Kadın Oyuncu Asiye Dinçsoy Toz Bezi
En İyi Erkek Oyuncu Nadir Sarıbacak Sarmaşık
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Çiğdem Selışık Onat Çırak
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kadir Çermik Sarmaşık
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Senem Tüzen Ana Yurdu
En İyi Görüntü Yönetmeni Vedat Özdemir Ana Yurdu
En İyi Sanat Yönetmeni Gülçin Fathirezaei Misafir
En İyi Kurgu Adam Isenberg, Yorgos Mavropsaridis, Senem Tüzen Ana Yurdu
En İyi Özgün Müzik François Couturier Rüzgarın Hatıraları
Umut Veren Yeni Yönetmen Emre Konuk Çırak
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Şehnaz Bölen Taftalı Saklı
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Hakan Atalay Çırak
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Emre Konuk Çırak
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Ana Yurdu Senem Tüzen
SİYAD Seçici Kurul: Cem Altınsaray, Gül Yaşartürk, Münir Emre Göker
Ulusal Kisa Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Ayris Alptekin, Mario Rizzi, Nagehan Uskan, Nesimi Yetik, Sermet Yeşil
En İyi Film Salı Ziya Demirel
İkincilik Ödülü Yoğurt Tahsin Özmen
Üçüncülük Ödülü The Teacup Elif Boyacıoğlu
Jüri Özel Ödülü Büst Hakan Hücum
Ulusal Belgesel Film Yarışması/
Seçiciler Kurulu: Mihriban Sezen, Mine Gencel Bek, Nazım Alpman, Şükrü Küçükşahin, Veton Nurkolları
En İyi Film Kayıp Vatan Aydın Kapancık
İkincilik Ödülü Daha Güzel Bir Hayat Pınar Okan
Üçüncülük Ödülü Uzak Vahap Sarıaltın
Jüri Özel Ödülü Kameralı Çocuk İbrahim Yeşilbaş

PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
26. Ankara Uluslararası Film Festivali
Aziz Nesin Emek Ödülü Haluk Bilginer
Kitle İletişim Ödülü Fransız Kültür Merkezi, Alman Kültür Merkezi
Sanat Çınarı Ödülü Jale Necdet Erzen
Ulusal Uzun Seçiciler Kurulu: Onur Ünlü, Demet Evgar, Emrah Serbes, Serkan Keskin, Çiçek Kahraman
SİYAD Ulusal Uzun Seçiciler Kurulu: Kerem Akça, Necla Algan, Övgü Gökçe
Ulusal Kısa Film Seçiciler Kurulu: Gökçe Bahadır, Banu Özdemir, İlker Canikligil, Sevilay Çelenk, Priit Tender
Ulusal Belgesel Film Seçiciler Kurulu: Mihriban Sezen, Mithat Bereket, Nezahat Gündoğan, Su Yücel, Uğur Kutay
Yarışmalar İptal Edildi
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
25. Ankara Uluslararası Film Festivali
Aziz Nesin Emek Ödülü Hülya Koçyiğit
Kitle İletişim Ödülü/ Sevda-Cenap And Müzik Vakfı
Sanat Çınarı Ödülü Meriç Sümen
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Ali Karadoğan, Andreas Sinanos, Belçim Bilgin, Mert Fırat, Tayfun Pirselimoğlu
En İyi Film Daire Atıl İnanç
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Cennetten Kovulmak Ferit Karahan
En İyi Yönetmen Reha Erdem Şarkı Söyleyen Kadınlar
En İyi Kadın Oyuncu Nazan Kesal Daire
En İyi Erkek Oyuncu Fatih Al Daire
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Deniz Hasgüler Şarkı Söyleyen Kadınlar
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Erol Babaoğlu Daire
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Kusursuzlar Emine Yıldırım
En İyi Görüntü Yönetmeni Florent Herry Şarkı Söyleyen Kadınlar
En İyi Sanat Yönetmeni Ömer Atay Şarkı Söyleyen Kadınlar
En İyi Kurgu Ali Aga Gözümün Nuru
En İyi Özgün Müzik Bi Küçük Eylül Meselesi Toygar Işıklı
En İyi Ses Tasarımı Şarkı Söyleyen Kadınlar Reha Erdem
Umut Veren Yeni Yönetmen Üç Yol Faysal Soysal
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Mavi Dalga Ayris Alptekin
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Cennetten Kovulmak Mirza Metin
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Cennetten Kovulmak Ferit Karahan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Bir Varmış Bir Yokmuş Kazım Öz
SİYAD Seçici Kurul: Ahmet Gürata, Ayla Kanbur, M. Kerem Sanatel Kusursuzlar Ramin Matin
Ulusal Kisa Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Berrin Balay Tuncer, Bülent Özkam, Natali Yeres, Rezan Yeşilbaş, Tufan Taştan
Deneysel Film Dalı
En İyi Deneysel Film Mükemmel Bir Gün Oğuzhan Kaya
Kurmaca Film Dalı
En İyi Kurmaca Film Patika Onur Yağız
İkincilik Ödülü Nar Zamanı Cevahir Çokbilir
Üçüncülük Ödülü Suret Cüneyt Karakuş
Jüri Özel Ödülü Göz Onur Otacı ve Murat Kandemir
Canlandırma Film Dalı
En İyi Canlandırma Film Kafa Koray Sevindi
İkincilik Ödülü Tornistan Ayçe Kartal
Üçüncülük Ödülü Oxygen Murat Kılıç
Ulusal Belgesel Film Yarışması/
Seçiciler Kurulu: Dilek Gökçin, Kurtuluş Özgen, Mehmet Eryılmaz, Özgür Doğan, Tülin Erarslan
En İyi Film Tepecik Hayal Okulu Güliz Sağlam
İkincilik Ödülü Zarok Muhammet Beyazdağ
Üçüncülük Ödülü 33 Yıllık Direniş – Berfo Ana Veysi Altay
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
24. Ankara Uluslararası Film Festivali
Aziz Nesin Emek Ödülü Tonguç Yaşar
Kitle İletişim Ödülü/ Stüdyo Efem Yavuz Aydar, Şebnem Savaççı
Sanat Çınarı Ödülü Nevzat Akoral
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Tomris Giritlioğlu, Şenay Gürler, Ercan Kesal, Cemil Kavukçu, Ezel Akay
En İyi Film Tepenin Ardı Emin Alper
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Güzelliğin On Par’a Etmez Hüseyin Tabak
En İyi Yönetmen Emin Alper Tepenin Ardı
En İyi Kadın Oyuncu Sanem Öge Şimdiki Zaman
En İyi Erkek Oyuncu Tamer Levent Tepenin Ardı
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Banu Fotocan Tepenin Ardı
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Mehmet Özgür Tepenin Ardı
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Tepenin Ardı Emin Alper
En İyi Görüntü Yönetmeni Feza Çaldıran Yük
En İyi Sanat Yönetmeni Işıl Çağlar Narlıer Evdeki Yabancı
En İyi Kurgu Güzelliğin On Par’a Etmez Christoph Loidl
En İyi Özgün Müzik Evdeki Yabancılar Ulaş Güneş Kacargil
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Güzelliğin On Par’a Etmez Abdülkadir Tuncer
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Evdeki Yabancılar Ulaş Güneş Kacargil
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Babamın Sesi Orhan Eskisöy
Akademia Seçici Kurul: Agnieszka Ayşen Kaim, Tanıl Bora ve Sevilay Çelenk Tepenin Ardı Emin Alper
Ulusal Kisa Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Hakan Bıçakçı, Mahmut Fazıl Coşkun, Yiğit Özşener, Elif Tasçıoğlu, Özgür Yaren
Deneysel Film
En İyi Sanat Yönetmeni Özden Demir Net 17950
En İyi Yönetmen Özden Demir Net 17950
En İyi Deneysel Film Kafes Oğuzhan Akalın
En İyi Senaryo Kafes Oğuzhan Akalın
En İyi Kurgu Net 17950 Özden Demir
En İyi Görüntü Yönetmeni Net 17950 Altan Bal
Kurmaca Film Dalı
En İyi Kurmaca Film Veda Makamı İpek Kent
En İyi Senoryo Veda Makamı İpek Kent
En İyi Kurgu Mod Deniz Tarsus
En İyi Müzik Veda Makamı Mamet Dzhafarov
En İyi Kadın Oyuncu İlkem Ulugün ON
En İyi Erkek Oyuncu Cüneyt Uzunlar Veda Makamı
En İyi Film Veda Makamı İpek Kent
En İyi Yönetmen İpek Kent Veda Makamı
En İyi Görüntü Yönetmeni Clint Lealos Birlikte
En İyi Sanat Yönetmeni Tolga Çoşkuntuna Veda Makamı
Seçiciler Kurul Özel Ödülü
Ulusal Belgesel Film Yarışması/
Seçiciler Kurulu: Coşkun Aral, Bingöl Elmas, Mehmet Eryılmaz, Berrin Karakaş, Serdar Öztürk
En İyi Film Beklemek Bülent Öztürk
En İyi Yönetmen Ebubekir Çetinkaya Yuva
En İyi Görüntü Yönetmeni Halil Aygün Dom
En İyi Konsept / Senaryo Bir düş-tü Sulukule Müjgan Taner
En İyi Kurgu Bir düş-tü Sulukule Müjgan Taner
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Gündöndü Nejla Demirci
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
23. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Burçak Evren
Kitle İletişim Ödülü/ Orkestra Dergisi, Panayot Abacı
Sanat Çınarı Ödülü Hamiye Çolakoğlu
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu: Prof. Sami Şekeroğlu, Osman Şahin, Çiğdem Vitrinel, Cüneyt Cebenoyan, Doğan Sarıgüzel
En İyi Film Entelköy Efeköye Karşı Yüksel Aksu
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Aşk ve Devrim Serkan Acar
En İyi Yönetmen Yüksel Aksu Entelköy Efeköye Karşı
En İyi Kadın Oyuncu Nesrin Cavadzade Güzel Günler Göreceğiz ve Yangın Var
En İyi Erkek Oyuncu Osman Sonant Yangın Var
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Gizem Erdem Canavarlar Sofrası
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ayberk Pekcan Aşk ve Devrim
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Yüksel Aksu Entelköy Efeköy’e Karşı
En İyi Görüntü Yönetmeni Deniz Eyüpoğlu Aydın Canavarlar Sofrası
En İyi Sanat Yönetmeni Elif Taşcıoğlu Nar
En İyi Kurgu Yangın Var Erkan Erdem
En İyi Özgün Müzik Canavarlar Sofrası Barış Diri
Umut Veren Yeni Yönetmen Canavarlar Sofrası Ramin Matin
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Aşk ve Devrim Gün Koper
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Aşk ve Devrim Ayşe Bosse
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Entelköy Efeköy’e Karşı -
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü - -
SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu: Ali Ulvi Uyanık, Ceyda Aşar, Yeşim Burul Seven
En İyi Film Canavarlar Sofrası -
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Umut Tümay Arslan, Kerem Akça, Özgür Doğan, Bora Gökşingöl, Özgü Namal
Deneysel Film İnfantil Amnezi Can Mengilibörü
Kurmaca Film Dalı Ali Ata Bak Orhan İnce
Canlandırma Film Dalı Magnus Nottingham Ayçe Kartal
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kız Çocuğu Hakan Berber
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ceylan Özçelik, Çayan Demirel, Mihriban Sezen, Nazmi Ulutak, Şehbal Şenyurt
Amatör Kategori
En İyi Film Cneydo Hüdai Ateş
Profesyonel Kategori
En İyi Film Geçmiş Mazi Olmadı Mehmet Özgür Candan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Canbaz Sedat Aygün
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
22. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Sezer Sezin
Kitle İletişim Ödülü/ Kalan Müzik
Sanat Çınarı Ödülü Suna Kan
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Ayla Kanbur, Erdal Beşikçioğlu, Fadik Sevin Atasoy, Murat Özer, Serdar Akar
En İyi Film Gölgeler ve Suretler Derviş Zaim
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Karbeyaz Selim Güneş
En İyi Yönetmen Derviş Zaim Gölgeler ve Suretler
En İyi Kadın Oyuncu Popi Avraam Gölgeler ve Suretler
En İyi Erkek Oyuncu Güven Kıraç Kavşak
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Sinem İslamoğlu Karbeyaz
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Settar Tanrıöğen Gölgeler ve Suretler / Çoğunluk
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Sedat Yılmaz Press
En İyi Görüntü Yönetmeni Türksoy Gölebeyi Ses
En İyi Sanat Yönetmeni Elif Taşcıoğlu Gölgeler ve Suretler
En İyi Kurgu Gölgeler ve Suretler Aylin Zoi Tonel
En İyi Özgün Müzik Ses Mehmet Cem Ünal, Safa Hendem
Umut Veren Yeni Yönetmen Press Sedat Yılmaz
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Press Çoğunluk Aram Dildar Bartu Küçükçağlayan
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Karbeyaz Selim Güneş
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Teslimiyet Didem Soylu, Buse Kılıçkaya, Seyham Arman, Ayta Sözeri
SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu:Agah Özgüç, Banu Bozdemir, Fırat Sayıcı
En İyi Film Gölgeler ve Suretler Derviş Zaim
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ceylan Özçelik, Çiçek Kahraman,Emrah Serbes, İnan Temelkuran, Stavros Chassapis
Deneysel Film Aşk Tananore Ebru Güney
Kurmaca Film Dalı Bisiklet Serhat Karaaslan
Canlandırma Film Dalı İstanbul İdil Ar
Seçiciler Kurul Özel Ödülü 38 Derece Ömer Sinir
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ali Karadoğan, Emel Çelebi, Kurtuluş Özgen, Necla Algan, Thomas Balkenhol
Amatör Kategori
En İyi Film Mada Musa Ak
Profesyonel Kategori
En İyi Film Göç Mehmet Özgür Candan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Taşlaşan Vicdanlar Cenk Örtülü, Zeynel Koç
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
21. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Filiz Akın
Kitle İletişim Ödülü/ Gece – Gündüz Programı / Yekta Kopan
Sanat Çınarı Ödülü Gülten Akın
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Ertan Yılmaz, Mahir Günşıray, Tayfun Pirselimoğlu, Fırat Yücel, Hasan Ali Toptaş
En İyi Film Köprüdekiler Aslı Özge
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü İki Dil Bir Bavul Orhan Eskiköy, Özgür Doğan
En İyi Yönetmen Pelin Esmer 11’e 10 Kala
En İyi Kadın Oyuncu Saadet Işıl Aksoy Başka Dilde Aşk
En İyi Erkek Oyuncu Mert Fırat Başka Dilde Aşk
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Selen Uçer Büyük Oyun
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Volga Sorgu Kara Köpekler Havlarken
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Pelin Esmer 11’e 10 Kala
En İyi Görüntü Yönetmeni Hayk Kirakosyan Başka Dilde Aşk
En İyi Sanat Yönetmeni Naz Erayda 11’e 10 Kala
En İyi Kurgu Aylin Zoi Tonel, Vessela Martschewski, Christof Schertenleib Köprüdekiler
En İyi Özgün Müzik Sabri Tuluğ Tırpan Büyük Oyun
Umut Veren Yeni Yönetmen Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu Orada
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Suzan Genç Büyük Oyun
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Cemal Toktaş Kara Köpekler Havlarken
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı İlksen Başarır, Mert Fırat Başka Dilde Aşk
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Kara Köpekler Havlarken Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach
Başka Dilde Aşk İlksen Başarır
Köprüdekiler Fikret Portakal, Murat Tokgöz, Umut İlker, Cemile İlker
SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu:Ali Hakan, Bülent Vardar, Elif Tunca
En İyi Film Kara Köpekler Havlarken Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Cemal Erez, Ozan Açıktan, Şenay Aydemir, Gerard Labady, Mutlu Parkan
Deneysel Film Uçurtma İlhami Kapıcı
Kurmaca Film Dalı Meret Hakan Ömer Zorka
Canlandırma Film Dalı Malfunction Ayçe Kartal
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Dalga Teorisi Gökhan Okur, Deniz Tarsus
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Özgür Şeyben, Hakan Aytekin, Mutlu Binark, Yaprak İşçibaşı, Hacı Mehmet Duranoğlu
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Duvar Emre Karadaş, Deniz Oğuzsoy
İkincilik Ödülü Romeyika’nın Türküsü Yeliz Karakütük
Üçüncülük Ödülü Bağdat Berrak Samur
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü 5 Nolu Cezaevi: 1980-84 Çayan Demirel
İkincilik Ödülü Eylül Çocukları Meltem Öztürk, Hülya Karcı
Üçüncülük Ödülü Son Mevsim Şavaklar Kazım Öz
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
20. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Macit Koper
Kitle İletişim Ödülü/ GİSAM
Sanat Çınarı Ödülü Muammer Sun
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Oğuz Onaran, Esin Küçüktepepınar, Handan İpekçi, Mustafa Altıoklar, Tamer Karadağlı
En İyi Film Sonbahar Özcan Alper
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Dilber’in Sekiz Günü Cemal Şan
En İyi Yönetmen Özcan Alper Sonbahar
En İyi Kadın Oyuncu Nesrin Cevadzade Dilber’in Sekiz Günü
En İyi Erkek Oyuncu Fırat Tanış Dilber’in Sekiz Günü
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Megi Kobaladze Sonbahar
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu İsmail Hacıoğlu Gökten Üç Elma Düştü
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Cemal Şan Dilber’in Sekiz Günü
En İyi Görüntü Yönetmeni Feza Çaldıran Sonbahar
En İyi Sanat Yönetmeni Veli Kahraman Devrim Arabaları
En İyi Kurgu Thomas Balkenhol Sonbahar
En İyi Özgün Müzik Nail Yurtsever, Engin Aslan, Cem Tuncer Dilber’in Sekiz Günü
Umut Veren Yeni Yönetmen İsmail Necmi Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Toprak Sağlam Gökten Üç Elma Düştü
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Cahit Kök ,Metin Hara Fırtına Dinle Neyden
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı İsmail Necmi Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Gitmek Hüseyin Karabey
SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu:Sadi Çilingir, Murat Erşahin, Serdar Akbıyık
En İyi Film Sonbahar Özcan Alper
FİLM YÖN EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ
Seçiciler Kurulu:İsmail Güneş, Yüksel Aksu, Oğuzhan Tercan
En İyi Yönetmen Özcan Alper Sonbahar
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ali Taner Baltacı, laurent Guerrier, Senem Erdine İşmen, Tan Oral, Bülent Somay
Deneysel Film Açık Rüya Gürkan Atakan
Kurmaca Film Dalı İnsan-lık Eray Mert
Canlandırma Film Dalı Gemeinschaft Özlem Akın
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Hayat-Derin Uzay Mertcan Mertbilek
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Berrin Balay Tuncer, Janet Barış, Candan Murat Özcan, Sevinç Yeşiltaş, Barış Kılıçbay
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Alamet-i Üstüvane Serdar Güven
İkincilik Ödülü Mezra Ezidiya Rodi Yüzbaşı
Üçüncülük Ödülü Kağıt Hane Belgin Cengiz, Oğuz Karabeli
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Pempe Gri Emre Yalgın
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Ödüle Değer Yapıt Bulunamamıştır -
İkincilik Ödülü Yaşam Arsızı Yasemin Alkaya
Üçüncülük Ödülü 3 Saat Can Candan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Nazım’ın Küba Seyahatı Çağrı Kınıkoğlu, Gloria Rolando
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
19. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Ramazan Çetin
Kitle İletişim Ödülü/ Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi – Altyazı
Sanat Çınarı Ödülü Sevda Şener
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Hülya Koçyiğit, Gülseren Güçhan, Ali Ulvi Uyanık, Reis Çelik, Suavi
En İyi Film Rıza Tayfun Pirselimoğlu
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Mutluluk Abdullah Oğuz
En İyi Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu Rıza
En İyi Kadın Oyuncu Fadik Sevin Atasoy Zeynep’in Sekiz Günü
En İyi Erkek Oyuncu Yetkin Dikinciler Mavi Gözlü Dev
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Nursel Köse, Patrycia Ziolkowska Yaşamın Kıyısında
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Tuncel Kurtiz Yaşamın Kıyısında
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Fatih Akın Yaşamın Kıyısında
En İyi Görüntü Yönetmeni Mirsad Heroviç Mutluluk
En İyi Sanat Yönetmeni Natali Yeres Rıza
En İyi Kurgu Andrew Bird Yaşamın Kıyısında
En İyi Özgün Müzik Zülfü Livaneli Mutluluk
Umut Veren Yeni Yönetmen İnan Temelkuran Made in Europe
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Saadet Işıl Aksoy Yumurta
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ferit Kaya Mavi Gözlü Dev
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Dersu Yavuz Altun Münferit
Seçiciler Kurul Oyunculuk Özel Ödülü Nurcan Eren Rıza
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Meral Erez, Yeşim Tabak, Bülent Çaplı, küçük İskender, Oğuzhan Tercan
Deneysel Film Aynanın İçindeki Cadılar Özgür Özcan
Kurmaca Film Dalı La Elif Nur Kerkük
Canlandırma Film Dalı Zlin Çorbası Akile Nazlı Kaya
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Oyun Serhat Furtuna
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ahmet Soner, Gül Muyan, Nadir Öperli, Pelin Esmer, Uğur Kutay
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Buzlar Kırılınca Caner Erzincan, Mevlüt Çiftçi
İkincilik Ödülü Gölün Kadınları Emine Emel Balcı
Üçüncülük Ödülü Son Kumsal Rüya Arzu Köksal
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Volga Volga Ayşegül Taşkent
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Otel Odaları Sevinç Yeşiltaş
İkincilik Ödülü İbret Olsun Diye Necati Sönmez
Üçüncülük Ödülü Kaybedebilme Kabiliyeti Ender Yeşildağ
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Devrimci Gençlik Köprüsü Bahriye Kabadayı
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
18. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Fatma Girik
Kitle İletişim Ödülü/ Antalya Altın Portakal Film Festivali
Sanat Çınarı Ödülü Erhan Bener
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Tunç Başaran, Emine Nevin Cangür, Cengiz Korucu, Agah Özgüç, Nejat Ulusay
En İyi Film Beynelmilel Sırrı Süreya Önder, Muharrem Gülmez
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Dondurmam Kaymak Yüksel Aksu
En İyi Yönetmen Zeki Demirkubuz Kader
En İyi Kadın Oyuncu Vildan Atasever Kader
En İyi Erkek Oyuncu Haluk Bilginer Polis
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Müge Ulusoy Kader
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu İlyas Salman Sis ve Gece
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Sırrı Süreya Önder Beynelmilel
En İyi Görüntü Yönetmeni Gökhan Atılmış Sis ve Gece
En İyi Sanat Yönetmeni Serdar Yılmaz, Elif Taşçıoğlu Cenneti Beklerken
En İyi Kurgu Çiçek Kahraman Küçük Kıyamet
En İyi Özgün Müzik Rahman Altın Cenneti Beklerken
Umut Veren Yeni Yönetmen Yüksel Aksu Dondurmam Gaymak
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Emel Çölgeçen Tramvay
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Tuna Orhan Hokkabaz
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Yüksel Aksu, Thomas Balkenhol, Bülent Özkam, Ahmet Ilgaz, Natali Yeres
Deneysel Film Suret Yasemin Aydın
Kurmaca Film Dalı Mr. Unhappy Meets The Girl, Mr. Unhappy Sees a Doctor Mehmet Selçuk Bilge
Canlandırma Film Dalı Beyinsiz Ayçe Kartal
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Yır-tık R. Nazım Ulusoy
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Yusuf Akçura, Murat Erşahin, Semra Sender, Eniz Rıza Sakızlı, Andreas Treske
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Öyle Duruyorum Ateş Savaşeri, irem Pasinligil ve Onur Etiz
İkincilik Ödülü Issız Serkan Yüksel
Üçüncülük Ödülü Gewok Meriç Ozan, Mutlu Karadoğan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Çalı Fatih Sezgin, Mevlüt Çiftçi
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Değer Yapıt Bulunamadı Değer Yapıt Bulunamadı
İkincilik Ödülü X Özgür E. Arık
Üçüncülük Ödülü Kadına Ağıt Berrin Bayal Tuncer, Önder M. Özden
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Hiçbiryerde Mihriban Tanık
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
17. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Atıf Yılmaz
Kitle İletişim Ödülü/ Nürnberg Türkiye / Almanya Film Festivali
Sanat Çınarı Ödülü Kayıhan Keskinok
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Feyzi Tuna, Tevfik Başer, Nazlı Bayram, Nilüfer Açıkalın, Burak Göral
En İyi Film İki Genç Kız Kutluğ Ataman
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Anlat İstanbul Ü. Ünal, K. Sabancı, S. Demirdelen, Y.Yolcu, Ö. Atay
En İyi Yönetmen Kutluğ Ataman İki Genç Kız
En İyi Kadın Oyuncu İdil Üner Anlat İstanbul
En İyi Erkek Oyuncu Haluk Bilginer Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Zeynep Eronat Sen Ne Dilersen
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu İştar Gökseven Yolda
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Kutluğ Ataman İki Genç Kız
En İyi Görüntü Yönetmeni Zekeriya Kurtuluş Yolda
En İyi Sanat Yönetmeni Hakan Yarkın, Naz Erayda, Eren Akay Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
En İyi Kurgu Şerif Gören, Gültekin Ergene Yolda
En İyi Özgün Müzik Ender Akay,Cahit Berkay Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? Sinema Bir Mucizedir
Umut Veren Yeni Yönetmen Seçici Kurul ödüle değer yeni yönetmen bulamamıştır -
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Feride Çetin İki Genç Kız
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Önder Çakar Yolda
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Cem Altınsaray, Nur Akalın, Levent Arslan, Serhat Serter, Kerem Kurdoğlu
Deneysel Film Bir Olayın İnfazı Hakkında Tutanağın İki Adı Ve Kırık Plaklarla Dolu Bir Bavul Ozan Adam
Kurmaca Film Dalı Krallar Hariç Ali Ünal, İsmail Üçpınar
Canlandırma Film Dalı Simone Aksel Zeydan Göz
Seçiciler Kurul Özel Ödülü An Eray Mert
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ahmet Gürata, Can Dündar, Cüneyt Cebenoyan, Faruk Akbaş, Metin Yeğin
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Karanlıktan Aydınlığa Hacer Arıkan, Dilek Çolak
İkincilik Ödülü Ömer Eve Gel Serkan Şavk, Barış Şahin, Şevket Onur Cihan
Üçüncülük Ödülü Gecekondu Ebru Karacan
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Yollar Çimen Bağladı Arzu Köksal
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Dûr (Uzak) Kazım Öz
İkincilik Ödülü Hilal’in Saçları Zeynep Özkaya
Üçüncülük Ödülü Diyarbekir Damlarında Özkan Küçük
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Uzun İnce Bir Yol Emre Özkapı ve Aslı Büyükköksal
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
16. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Tarık Akan
Kitle İletişim Ödülü/ SİYAD / Antrakt Sinema Gazetesi
Sanat Çınarı Ödülü Cemil Eren
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Safa Önal, Derviş Zaim, Lale Mansur, Uğur Vardan, Cahit Berkay
En İyi Film Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak Ahmet Uluçay
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Yazı Tura Uğur Yücel
En İyi Yönetmen Reha Erdem Korkuyorum Anne
En İyi Kadın Oyuncu Demet Akbağ Neredesin Firuze
En İyi Erkek Oyuncu Olgun Şimşek / Ali Düşenkalkar Yazı Tura / Korkuyorum Anne
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Işıl Yücesoy Korkuyorum Anne
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Köksal Engür Korkuyorum Anne
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Reha Erdem, Nilüfer Güngörmüş Korkuyorum Anne
En İyi Görüntü Yönetmeni Hayk Kirakosyan Neredesin Firuze
En İyi Sanat Yönetmeni Naz Erayda Neredesin Firuze
En İyi Kurgu Mustafa Preşeva Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, Neredesin Firuze
En İyi Özgün Müzik Erkan Oğur Yazı Tura
Umut Veren Yeni Yönetmen Nuray Şahin Helin’in Hayalleri
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Nuray Şahin Helin’in Hayalleri
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Tülin Özen Meleğin Düşüşü
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu İsmail Hakkı Taslak – Kadir Kaymaz Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Meleğin Düşüşü / Koru Kendini Semih Kaplanoğlu / Ayşe Polat
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Ersan Ocak, Murat Özer, Süreyya Gariboğlu, Yamaz Okur, İlker Canikligil
Deneysel Film
Birincilik Ödülü Uyku Sonra Övgü Gökçe
İkincilik Ödülü Sistem Önder M. Özden
Kurmaca Film Dalı
Birincilik Ödülü Marlis Ozan Açıktan
İkincilik Ödülü Toz H. Fatih Kızılgök
Üçüncülük Ödülü Goy Goy Mehmet Bahadır Er
Canlandırma Film Dalı
Animatölye Denizcan Yüzgül
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kırıntı Arinsu Arslan
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Aslı Selçuk, Burçin S. Yalçın, Coşkun Aral, İbrahim Demirel, Müjgan Dervish
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Hayattan Kareler Sineroman Meral Özçınar
İkincilik Ödülü Eksik Dilek Duygu Altıngöz, Meryem Gültabak, Selin Yıldız
Üçüncülük Ödülü Notasyon Medet Dilek
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Arka Bahçenin İnsanları Serkan Şavk, Barış Şahin, Şevket Onur Cihan
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Mandolinli Kız Coşkun Yüksel, Gülfem Gürses
İkincilik Ödülü Akıntıya Karşı Orhan Kemal: Bereketli Topraklar Üzerinde Güzella Bayındır, Ayhan Dinç, Gülzerin Kızıler, Uğur Küçükarslan, Kaya Özkaracalar, Özge Özyılmaz, A.Şule Süzük
Üçüncülük Ödülü Yarınım Aydınlık Olsun – Bir Gül Bir Yaprak Bir Damla Demet Kayıran
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kayıp Kentin İzinde Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
15. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Halit Refiğ
Kitle İletişim Ödülü/ İstanbul Kültür Sanat Vakfı_Uluslararası İstanbul Film Festivali
Sanat Çınarı Ödülü Cüneyt Gökçer
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Mithat Alam, Alin Taşcıyan, Hasan Ünal Nalbantoğlu, Muzaffer Özdemir, Şerif Gören
En İyi Film Küçük Özgürlük Ömer Kavur
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Karşılaşma Uğur Yücel
En İyi Yönetmen Ömer Kavur Karşılaşma
En İyi Kadın Oyuncu Lale Mansur Karşılaşma
En İyi Erkek Oyuncu Çetin Tekindor Karşılaşma
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Tomris İncer Çamur
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Çetin Öner Abdülhamid Düşerken
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Ziya Öztan Abdülhamid Düşerken
En İyi Görüntü Yönetmeni Ali Utku Karşılaşma
En İyi Sanat Yönetmeni M. Ziya Ülkenciler Yudum Yontan Türkan Kafadar Abdülhamid Düşerken
En İyi Kurgu Hasan Bektaş Abdülhamid Düşerken
En İyi Özgün Müzik Timur Selçuk Abdülhamid Düşerken
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödül verilemedi -
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödül verilemedi -
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu İsmail Hacıoğlu, Çağdaş Bozkurt Karşılaşma, Küçük Özgürlük
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Mehmet Açar, Levent Canter, Leyla Özalp, Ebru Özdemir, Deniz Yavuz
En İyi Birinci Film Prag’a Ne Dersin Tan Tolga Demirci
En İyi İkinci Film O Gün Gelecek Mi? Ahmet Çakmut
En İyi Üçüncü Film An Aydın Ketenağ
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Kapatılma Tolga Avcil
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Bülent Arınlı, Banu Avar, Seçil Büker, Cumhur Canbazoğlu, Hasan Özgen
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Çıkmaz Pınar Okan,Tuğba Karakaya
İkincilik Ödülü Ayrılığa Düğün M.Namık Uğur,Özgür Arık
Üçüncülük Ödülü Üstü Kalsın Ceren Bayar, Dilek İyigün, Elif Karadenizli
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Ödüle Değer Yapıt Bulunamadı -
İkincilik Ödülü Kızlar ve Kökler Ümit Kıvanç
Üçüncülük Ödülü Ben Tarzan Enver Özüstün
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Bana Rağmen Ayfer Ergün
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
14. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Gani Turanlı
Kitle İletişim Ödülü/ Boyut Yayın Grubu
Sanat Çınarı Ödülü -
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Mahinur Ergun, Biket İlhan, Semire Ruken Öztürk, Ayla Algan, Sevin Okyay
En İyi Film Uzak Nuri Bilge Ceylan
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Dokuz Ümit Ünal
En İyi Yönetmen Nuri Bilge Ceylan Uzak
En İyi Kadın Oyuncu Nur Sürer Sır Çocukları
En İyi Erkek Oyuncu Fikret Kuşkan Dokuz
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Zuhal Gencer Erkaya Uzak
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Volga Sorgu Sır Çocukları
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Ümit Cin Güven-Aydın Sayman Sır Çocukları
En İyi Görüntü Yönetmeni Nuri Bilge Ceylan Uzak
En İyi Sanat Yönetmeni Selda Ülkenciler Sır Çocukları
En İyi Kurgu Nuri Bilge Ceylan-Ayhan Ergürsel Uzak
En İyi Özgün Müzik Zen Dokuz
Umut Veren Yeni Yönetmen Ümit Ünal Dokuz
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Özgü Namal Sır Çocukları
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Fırat Tanış Sır Çocukları
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Emrah Dönmez, Erkurt Onart, Nazan Özcan, Zarife Öztürk, Ali Pekşen
Deneysel Film Beden Monoloğu Cem Yardımcı
Kurmaca Film Dalı Suçlu Aclan Büyüktürkoğlu (Bates)
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Zimotik-Amaurosis Ozan Adam
ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Stavros Chassapis, Astrid Kühl, Hasan Najafi, Ersan Ocak, Eric Redlinger
En İyi Film Ödülü Los Zapatos de Zapata (Zapata’nın Ayakkabıları) Luciano Larobina
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Tchah (Kuyu) Bayram Fazlı
Mansiyon Ödülü Nezo Port Anita Sarosi
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Aydın Engin, Tahsin İşbilen, Uğur Kutay, Kaya Özakgün, Sezgin Türk
Amatör Kategori
Birincilik Ödülü Hayaller Birer Kırık Ayna Özgür Doğan, Orhan Eskiköy
İkincilik Ödülü Oyun Serhan Şahin, Burcu Şahinyavuz
Üçüncülük Ödülü Rıbat Özgür Arık, Değer Kavaz
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Ödüle Değer Yapıt Bulunamadı -
İkincilik Ödülü Boğaza Sürgün Merliyn Solakhan
Üçüncülük Ödülü Koleksiyoncu Pelin Esmer
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
13. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Lütfi Ömer Akad
Kitle İletişim Ödülü/ Süreyya Garipoğlu
Sanat Çınarı Ödülü Ara Gürel
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Ulus Baker, Tunca Arslan, Ziya Öztan, Atilla Dorsay, Önder Şenyapalı
En İyi Film Herkes Kendi Evinde Semih Kaplanoğlu
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü İtiraf Zeki Demirkubuz
En İyi Yönetmen Zeki Demirkubuz İtiraf
En İyi Kadın Oyuncu Zeynep Tokuş İtiraf
En İyi Erkek Oyuncu Şükran Güngör Büyük Adam Küçük Aşk
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Büyük Adam Küçük Aşk Füsun Demirel
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Engin Günaydın Yazgı
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Semih Kaplanoğlu, Özden Çankaya, Serpil Kırel Herkes Kendi Evinde
En İyi Görüntü Yönetmeni Hayk Kirekossiyan Herkes Kendi Evinde
En İyi Sanat Yönetmeni Mira Civelek Dava
En İyi Kurgu Adnan Elial O Da Beni Seviyor
En İyi Özgün Müzik Selim Atakan Herkes Kendi Evinde
Umut Veren Yeni Yönetmen Ayşe Polat Yurt Dışı Turnesi
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Dilan Erçetin Büyük Adam Küçük Aşk
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Serdar Orçin Yazgı
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Mahmut Tibet, Rıza Kıraç, Kaya Özkaracalar, Andreas Treske, Ali Hakan
Deneysel Film
En İyi Film Ödülü Müebbet-i Muhabbet / Maybe Sena Parlakulaş / Ayçe Kartal
Övgüye Değer Yapım Çünkü Kedi Gizemlidir Talyel Mutlu,Dilek Kaya Mutlu
Kurmaca Film Dalı
En İyi Film Ödülü Diojen’in Karısı / Sen Ya Da Hayalin Ozan Açıktan, Bener Bozkurt / Selim Evci
Övgüye Değer Yapım Küçük Adam Büyük Adam Z. Suna Dölek
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Exorcist-Şeytan Çıkarma Ahmet Uluçay
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Mehmet Ege, Nazmi Ulutak, Bülent Berkman, Tuhfe Tezel, Tülin Eraslan
Birincilik Ödülü Suyla Yiten Doğan Karaca, Namık Uğur, Özgür Arık, Özgür Polat, Onur Erdem
İkincilik Ödülü Sessiz Ölüm Hüseyin Karabey
Üçüncülük Ödülü Mevlana ve Sema Semra Sander
Seçici Kurul Özel Ödülü Cebimde Çok Küçük Bir Elma Var / Foto Hasan Behçet / Duvarın Arkası Sezgin Türk / Mehmet Çam / Selim Evci
Övgüye Değer Çalışmalar Tabela Şov Mehmet Hakyemez
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
12. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü İlhan Arakon, Suha Arın
Kitle İletişim Ödülü/ TÜRSAK Sinema Yıllığı
Ulusal Uzun Film Yarışması
Seçiciler Kurulu:Çetin Öner, Seçil Büker, Sevin Okyay, Oğuz Makal, Necmettin Karaerkek
En İyi Film Mayıs Sıkıntısı Nuri Bilge Ceylan
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Salkım Hanımın Taneleri Tomris Giritlioğlu
En İyi Yönetmen Kutluğu Ataman Lola ve Bilidikid
En İyi Kadın Oyuncu Meltem Cumbul Duruşma
En İyi Erkek Oyuncu Kamran Usluer Salkım Hanım’ın Taneleri
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Güzen Çorağan Duruşma
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Burak Sergen Fasulye ve Asansör
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Etyen Muhçupyan ve Taner Baran Salkım Hanımın Taneleri
En İyi Görüntü Yönetmeni Chris Squires Lola ve Bilidikid
En İyi Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler Salkım Hanıman Taneleri
En İyi Kurgu Sedat Karadeniz Kara Kentin Çocukları
En İyi Işık Nezir Yücel Asansör
En İyi Özgün Müzik Tamer Çıray Salkım Hanıman Taneleri
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödüle değer yapıt bulunamadı -
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı -
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödüle değer yapıt bulunamadı -
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Selim Erdoğan Fasulye
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Nezih Erdoğan, Alin Taşçıyan, Hilmi Etikan, Ateş Benice, Binnur Yalçınkaya
Deneysel Film
Birincilik Ödülü Uyku Hali Belmin Söylemez
Kurmaca Film Dalı
Birincilik Ödülü Capital C Aslı Özge
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Getto Ulaş Beşoklar
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu:Suha Arın, Bilgin Adalı, Hasan Özgen, Mehmet Ege, Mihriban Tanık
Profesyonel Kategori
Birincilik Ödülü Bezden Pabuç Ali Karaköse
İkincilik Ödülü Bir Mekan Bin Taş: Mardin Muharrem Sevil
Üçüncülük Ödülü Bıyık Belmin Söylemez
Seçiciler Kurul Özel Ödülü Issızlığın Ortasında Sinema İsmail Sancak, M. Hakan Demiralay
Öğrenci Filmleri
Birincilik Ödülü Orada Ölmek A. Emrah Bakkaloğlu, A. Taner Baltacı, Eylem Er
İkincilik Ödülü Spassibo Nazife Cantürk
Üçüncülük Ödülü 57 Son Anıl Çalçal, Neslihan Pınar
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
11. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Zeki Ökten, Agah Özgüç
Kitle İletişim Ödülü/ “Kavaklıdere Sineması, TRT 2’de yayınlanan “Ve Sinema” isimli program”
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Agah Özgüç, Ayla Kutlu, Necmettin Varlı, Cameron Pearson, Mehmet Baydur
En İyi Film Güneşe Yolculuk Yeşim Ustaoğlu
Seçici Kurul Özel Ödülü/ Serdar Akar Gemide
En İyi Yönetmen Yeşim Ustaoğlu Güneşe Yolculuk
En İyi Kadın Oyuncu Ayda Aksel Kaçıklık Diploması
En İyi Erkek Oyuncu Erkan Can Gemide
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Güler Ökten Kaçıklık Diploması
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Haldun Boysan Gemide
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Yeşim Ustaoğlu Güneşe Yolculuk
En İyi Görüntü Yönetmeni Jaceh Petrycki Güneşe Yolculuk
En İyi Sanat Yönetmeni Suna Çiftçi Kaçıklık Diploması
En İyi Kurgu Nevzat Dişiaçık Kaçıklık Diploması
En İyi Işık Ercan Durmuş Kaçıklık Diploması
En İyi Özgün Müzik Nedim Otyam Kaçıklık Diploması
Umut Veren Yeni Yönetmen Serdar Akar Gemide
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Mizgin Kapazan Güneşe Yolculuk
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Olgun Şimşek Karışık Pizza
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Serdar Akar Gemide
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Yusuf Akçura, Naci Özer, Kerime Şenyücel, Adnan Tönel Artun Yeres
Deneysel
Birincilik Ödülü Telefon Başak Şenova
Canlandırma
Birincilik Ödülü Dünyayı Kurtaran Adam Ateş Benice
Kurmaca
Birincilik Ödülü Nameste Berna Tunalı
Enjektör Güçlü Gülan
Seçici Kurul Özel Ödülleri Babamı Hırsızlar Çaldı Esen Işık
Devridaim Tuna Kiremitçi
Kedi Gözü İlker Canikligil
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Can Dündar, Tülin Eraslan, Nilgün Eroğlu Maktav, Faruk Kalkan, Margareta Lindner
Öğrenci Filmleri/Student Films
En İyi Film/ Heidi Heidi A. Taner Baltacı, Funda Uluköse
İkinci Film Trik Trak Bilinç Çilingiroğlu, Özgür Yaren
Üçüncü Film İki Güne İki Gece Neslihan Akpınar, Anıl Çalçalı, Şermin Tağ
Yetişkinler
En İyi Film Anadolu’nun Solan Rengi Semahlar Mihriban Tanık
İkinci Film Eskici Taha Feyizli
Üçüncü Film Tanrıçanın İzinde Semra Sander
Seçici Kurul Özel Ödülleri Hayalet M. Hakan Demiralay, İsmail Sancak
Bilirsiniz Serap Öztürk, Mediha Sağlık, Yaşar Terlemez
Yolcu Yolun Şarksa Şebnem Aktan
AFİŞ YARIŞMASI
Birincilik Ödülü Çiğdem Demir
İkincilik Ödülü Salih Denli
Üçüncülük Ödülü Ayhan Çelik
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
10. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Necdet Mahfi Ayral, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Tv Merkezi
Kitle İletişim Ödülü Cumhuriyet Gazetesi, TRT Ankara Radyosu
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Erhan Bener, Tülay Eratalay, Ali Hakan, Yusuf Kurçenli, Sami Şekeroğlu
En İyi Film Usta Beni Öldürsene Barış Pirhasan
Seçici Kurul Özel Ödülü Masumiyet Zeki Demirkubuz
En İyi Yönetmen Barış Pirhasan Usta Beni Öldürsene
En İyi Kadın Oyuncu Derya Alabora Masumiyet
En İyi Erkek Oyuncu/ Haluk Bilginer Masumiyet
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Şerif Sezer Hamam
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Hugo O’Conor Usta Beni Öldürsene
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Barış Pirhasan Usta Beni Öldürsene
En İyi Görüntü Yönetmeni Jurgen Jurges Usta Beni Öldürsene
En İyi Sanat Yönetmeni Annie G. Pertan Kuşatma Altında Aşk
En İyi Kurgu Jamie Trevill Usta Beni Öldürsene
En İyi Özgün Müzik Nedim Otyam Çökertme
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Başak Köklükaya Hamam
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu/ Mehmet Günsur Hamam
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Görüntü Yönetmeni Ödüle değer yapıt bulunamadı
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Ali Hakan, Erhan Bener, Yusuf Kurçenli, Sami Şekeroğlu, Tülay Eratalay
Deneysel Kısa Film
Birincilik Ödülü/ Epileptic Film Ahmet Uluçay
Canlandırma Film
Birincilik Ödülü Bir Lamia Karaali
Dramatik Film
Birincilik Ödülü Son Bakışta Aşk Rıza Kıraç
TRT Lütfü Özalay Ödülü Kıyıda Ebru Yapıcı
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Otto Alder, Hikmet Sofuoğlu, ro Marcenaro, Gönül Dönmez-Colin, Nastimir Nikolov Tzachev
Birincilik Ödülü Flatworld Daniel Greaves
İkincilik Ödülü Silence Sylvie Bringas, Orly Yadin
Üçüncülük Ödülü The Chain Phil Mulloy
Seçici Kurul Özel Ödülü One Lamia Karaali
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Necati Sönmez, Selim Birsel, Ateş Benice, Hakan Tuncel, Suat Altınol
Birincilik Ödülü Kalabalıkken Nihan Gider ve Afet Ertopçu
İkincilik Ödülü/ Müzikal Vaziyetler Deniz Gürkan, Zühal Tekinay, Tolga Hepdinçerler
Üçüncülük Ödülü Köstebek A. Emrah Bakkaloğlu
Seçici Kurul Özel Ödülü Ara Erdal Buldun, Özdil Savaşçı
AFİŞ YARIŞMASI
Birincilik Ödülü Yeliz Kocadağ
Mansiyonlar O. Selçuk Özdoğan, Taner Şehri, Çiğdem Demir, Feyzi Yazıcı
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
9. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Memduh Ün
Kitle İletişim Ödülü Antrakt Dergisi, Milliyet Sanat Dergisi
ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Osman Şahin, Işıl Özgentürk, Cevat Çapan, Oğuzhan Tercan, Atilla Dorsay
En İyi Film Sen de Gitme Tunç Başaran
Seçici Kurul Özel Ödülü Akrebin Yolculuğu Ömer Kavur
En İyi Yönetmen Ömer Kavur Akrebin Yolculuğu
En İyi Kadın Oyuncu Olivia Bonamy Sen De Gitme
En İyi Erkek Oyuncu Ahmet Uğurlu Tabutta Röveşata
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncue Güler Ökten Ali
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Tuncel Kurtiz Akrebin Yolculuğu
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Macit Koper ve Ömer Kavur Akrebin Yolculuğu
En İyi Görüntü Yönetmeni Erdal Kahraman Akrebin Yolculuğu
En İyi Sanat Yönetmeni Suna Çiftçi Sen De Gitme
En İyi Kurgu Mevlüt Koçak Akrebin Yolculğu
En İyi Işık Ödüle değer yapıt bulunamadı
En İyi Özgün Müzik Mazlum Çimen Işıklar Sönmesin
Umut Veren Yeni Yönetmen Cemal Şan Ali
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu/ Deniz Uğur Bir Erkeğin Anatomisi
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ruhi Sarı Sen De Gitme
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı
Umut Veren Yeni Görüntü Yönetmeni/ Sinan Güngör İntiharın Kitabı
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: İsa Çelik, Cumhur Canbazoğlu, Behiç Ak, Egemen Baykal, Pempe Behçetoğulları
Dramatik
En İyi Film Dilsiz Mehmet Kurtuluş
Seçici Kurul Özel Ödülü Kontes Saphia Hatun Ayşe Polat
Deneysel
En İyi Film Panoptikon Ege Berensel
Seçici Kurul Özel Ödülü Deux ex Machina Ahmet Sönmez
Canlandırma
En İyi Film/ Sınırlar Bahadır Tosun
Seçici Kurul Özel Ödülü/ Çıt Çıt Pınar Madırga
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Bülent Berkman, Kezban Güleryüz, Bülent Çaplı, Çetin Öner, Önder Şenyapılı
En İyi Film Çirkin Kral Musa Çözen
İkinci Film Mavinin Dostuluğu Haluk Cecan
Üçüncü Film Göl Adamları Ergun Yüksel
Seçici Kurul Özel Ödülü Tevllüt 1340 Didem Yılmaz
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Vincenzo Gioanola, Oğuz Onaran, Lyuba Medekova, Boryana Mateeva Peneva, Barry Jc Purves
En İyi Film Yankale Gil Alkabetz
İkinci Film Şok Zlatin Radev
Üçüncü Film İçeri Simon Koudela
AFİŞ YARIŞMASI
En İyi Afiş Sinem Akça
Mansiyonlar Özgür Alcan, Tamer Atik, Çiğdem Demir, Tolga Çelikkan
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
8. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Aziz Nesin Emek Ödülü Giovanni Scognamillo, Nijat Özön
Kitle İletişim Ödülü TRT Tv 2, 25. Kare Sinema Dergisi
ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Muzaffer Hiçdurmaz, Tarık Dursun, Rekin Teksoy, Gülsen Tuncer, Ziya Öztan
En İyi Film Düş Gerçek Bir De Sinema Tülay Eratalay
Seçici Kurul Özel Ödülü 80. Adım Tomris Giritlioğlu
En İyi Yönetmen
En İyi Kadın Oyuncu Şebnem Taçal Özlem Düne Bugüne Yarına
En İyi Erkek Oyuncu Can Kolukısa Düş Gerçek Bir De Sinem
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncue Hümeyra Bir Kadının Anatomisi
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ali Sürmeli Sokaktaki Adam
Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı Ödüle değer yapıt bulunamadı
En İyi Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay Bir Kadının Anatomisi, Soğuk Geceler
En İyi Sanat Yönetmeni Yudum Yontan Sokaktaki Adam
En İyi Kurgu Hasan Bektaş Gerilla
En İyi Özgün Müzik Nurettin Özşuca Düş Gerçek Bir De Sinema
Umut Veren Yeni Yönetmen Kadir Sözen Soğuk Gecler
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu/ Süeda Can Sokaktaki Adam
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Burak Sergen İstanbul Kanatlarımın Altında
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Kadir Sözen Soğuk Geceler
Seçici Kurul Övgüye Değer Oyuncu Oytun Sert Sokaktaki Adam
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Ferruh Doğan, Davut Gültekin, Mutla Parkan, Alin Taşçıyan, Yeşim Ustaoğlu
Dramatik
En İyi Film Kovboylar ve Melekler Gürcan Keltek
Deneysel Video
En İyi Film Curriculum Vitae Fatih Gezen
Seçici Kurul Özel Ödülü Şimdi Ali Pekşen
16-35 Mm.
En İyi Film Ödüle değer yapıt bulunamadı
Canlandırma
En İyi Film Ödüle değer yapıt bulunamadı
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Aziz Albek, Süha Arın, Naci Güçhan, Kaya Özakgün, Semra Sander
En İyi Film Zamanın Durduğu Yer: Kayaköyü Mihriban Tanık
İkinci Film Cennete Açılan Pencere Nilgün Eroğlu Maktav
Üçüncü Film Kızıl Tepeli Kalpak İlhami Algör
Seçici Kurul Özel Ödülü Gazi Mahallesi Aydın Bulut
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Edgar Dutka, Götz Gruner, Jayne Pilling, G. Scognamillo, Jozsef Veress
En İyi Film Tahta Bacak Dorren Doherty, Nick Smith
İkinci Film Ucuz Kurtulduk Nick Park
Üçüncü Film Göl Kadını Vera Neubauer
AFİŞ YARIŞMASI
En İyi Afiş Fevzi Yazıcı
Mansiyonlar Özgür Alican, E. Metin Uzun, Selin Gömüç, Ebru Metolar
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
7. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Emek Ödülü Hilmi Etikan
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Füruzan, Müjdat Gezen, Şerif Gören, Uğur İçbak, Erol Mutlu
En İyi Film Bir Aşk Uğruna Tunca Yönder
Seçici Kurul Özel Ödülü Karanlık Sular Kutluğ Ataman
En İyi Yönetmen Yusuf Kurçenli Çözülmeler
En İyi Kadın Oyuncu Nurseli İdiz Çözülmeler
En İyi Erkek Oyuncu Talat Bulut Manisa Tarzanı
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Derya Alabora Yengeç Sepeti
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Tunca Yönder Çözülmeler
En İyi Özgün Senaryo Yusuf Kurçenli Çözülmeler
En İyi Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay Buluşma
En İyi Sanat Yönetmeni Gaziler Yantan Bir Aşk Uğruna
En İyi Kurgu Sedat Karadeniz Yengeç Sepeti
En İyi Özgün Müzik Cahit Berkay İş
En İyi Işık Aydın Yurteri Buluşma
Umut Veren Yeni Yönetmen Handan İpekçi Babam Askerde
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Deniz Aramtürk Gece, Melek ve Bizim Çocuklar
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Handan İpekçi Babam Askerde
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Semir Aslanyürek, İhsan Derman, Süleyman Kupusoviç, Tekin Özerten, Derviş Pasin
Dramatik
En İyi Film Sıradana Bir Evliliğin Beş Gününün Sıradan Anları Ahmet Sönmez
Seçici Kurul Özel Ödülü Minyatür Kozmos’da Rüya Ahmet Uluçay
Deneysel Video
En İyi Film Kriks Kriks Angela Melitopulous, Utku Ömeroğlu
Seçici Kurul Özel Ödülü Beyrut Özdil Savaşçı-Erdal Buldum
Canlandırma
En İyi Film Kebabaluba Tahsin Özger
Seçici Kurul Özel Ödülü Hedef Bahadır Tosun
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Behiç Ak, Muzeffer Hiçdurmaz, Sevin Okyay, Hülya Sabuncu, Önder Şenyapılı
En İyi Film Bizim Köyün Orta Yeri Sinema Ahmet Uluçay
İkinci Film Undergraund Kadir ve Sinema Çetesi Yüksel Aksu
Üçüncü Film Bedr, Sinemada Bir Dolunay Mehmet Eryılmaz
Seçici Kurul Özel Ödülü
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Laura Fiori, Ferenc Mikulas, Phil Mulloy, Derviş Pasin, Maria Vedder
En İyi Film Komik Bir Adamın Düşü Alexander Petrov
İkinci Film Tarih ve Kültürel Gece Manevrası Zoltan Szilagyı
Üçüncü Film Kuşlar İçin Bir Kap Su Ann Shenfield
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
6. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Festival Özel Ödülü Türkan Şoray
Televizyon Özel Ödülü TRT
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Alim Şerif Onaran, Engin Ayça, Melike Demirağ, Atilla Dorsay, Feride Çiçekoğlu
En İyi Film Bir Sonbahar Hikayesi Yavuz Özkan
Seçici Kurul Özel Ödülü C Blok Zeki Demirkubuz
En İyi Yönetmen Yavuz Özkan Bir Sonbahar Hikayesi
En İyi Kadın Oyuncu Zuhal Olcay Bir Sonbahar Hikayesi
En İyi Erkek Oyuncu Can Togay Bir Sonbahar Hikayesi
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Füsun Demirel Ay Vakti
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Berhan Şimşek Yolcu
En İyi Senaryo Yavuz Özkan Bir Sonbahar Hikayesi
En İyi Görüntü Yönetmeni Kenan Ormanlar Mavi Sürgün
En İyi Sanat Yönetmeni Figen Batur Bir Sonbahar Hikayesi
En İyi Kurgu Nevzat Dişiaçık C Blok
En İyi Özgün Müzik Timur Selçuk Mavi Sürgün
En İyi Işık Ali Salim Yaşar Yaz Yağmuru, Çıplak
En İyi Jenerik Hilmi Güver Yaz Yağmuru
En İyi Seslendirme Stüdyosu Şafak Ağrıya Dönüş, Ay Vakti
En İyi Laboratuar Sinefekt Ay Vakti, Yaz Yağmuru
Umut Veren Yeni Yönetmen Zeki Demirkubuz C Blok
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Bennu Yıldırımlar Ağrı’ya Dönüş
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Kaan Girgin Bir Sonbahar Hikayesi
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Zeki Demirkubuz C Blok
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Mario Levi, Deniz Derman, Memet Baydur, Enis Tahsin Özgür, Bilgin Adalı
Video
En İyi Film Julia Sax Serdar Pehlivanoğlu
İkinci Film Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak Ahmet Uluçay
Üçüncü Film Harika Çocuklar Murat Karahüseyinoğlu
16-35 Mm
En İyi Film Geçit Tatü Gökhan Tatarer
İkinci Film Satıcı Kamil Osman Denker
Üçüncü Film Seviyorum Ergo Sum Mehmet Eryılmaz
Canlandırma
En İyi Film Dalalet Mahmut Tibet
İkinci Film Yabancı Fethi Kaba
Üçüncü Film Gölge Oyunu Bahadır Tosun
Seçici Kurul Özel Ödülü Ece Ethem Özgüven
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Kezban Güleryüz, İbrahim Demirel, Hilmi Etikan, Korkmaz Alemdar, Seyhan Levent
En İyi Film Siyah Perde Behiç Ak
İkinci Film Ayasofya Göksel Gülensoy
Üçüncü Film Türk İktisat Tarihi Seyir Defteri Enis Rıza
Seçici Kurul Özel Ödülü Aziz Nesin Ethem Özgüven
ULUSLARARASI KISA CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Jiri Barta, Enis Tahsin Özgür, Ali Murat Erkorkmaz, giannalberto Bendazzi, Gani Ahmetbekovich Kistauov
En İyi Film Muhteşem Nehir Frederic Back
İkinci Film Yabancı Fethi Kaba, Barry J. Purves
Üçüncü Film Dans Bruno Bozzetto
Mansiyonlar
Rigoletto Barry J. C. Purves
Gölge Oyunu Bahadır Tosun
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
5. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Emek Ödülü Nubar Terziyan
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Seçil Büker, Burçak Evren, Tomris Giritlioğlu, Muzaffer Hiçdurmaz, Hülya Koçyiğit, Yusuf Kurçenli, Nijat Özön
En İyi Film Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri İrfan Tözüm
Seçici Kurul Özel Ödülü İki Kadın Yavuz Özkan
En İyi Yönetmen Yavuz Özkan İki Kadın
En İyi Kadın Oyuncu Meral Oğuz Düş Gezginleri
En İyi Erkek Oyuncu İlyas Salman Sarı Mercedes
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Suna Selen Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Levent İnanır Ah Gardaşım
En İyi Senaryo Macit Koper Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri
En İyi Görüntü Yönetmeni Orhan Öğuz Dönersen Islık Çal, Sarı Mercedes, İki Kadın
En İyi Sanat Yönetmeni Mete Özgenciler Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri
En İyi Kurgu Mevlüt Koçak İki Kadın, Düş Gezginleri, Sarı Tebessüm
En İyi Özgün Müzik Münir Nurettin Beken Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri
En İyi Işık Recep Biçer Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri
En İyi Jenerik Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Seslendirme Stüdyosu Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Laboratuar Sinefekt
Umut Veren Yeni Yönetmen Mustafa Altıoklar Denize Hançer Düştü
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödüle değer çalışma bulunamadı
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Cevdet Arıcılar Yağmuru Beklerken
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Seçkin Yasar, İzzet Yasar Sarı Tebessüm
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Ali Murat Erkorkmaz, Hilmi Etikan, Oğuz Onaran, Oğuzhan Tercan, Arsal Soley
Video
En İyi Film Tangel Food Duran Dolu
İkinci Film Sıfır Füsün Kaya
Üçüncü Film Nöbetçi İlker Canikligil
16-35 Mm
En İyi Film Parktaki Işık Nur Akalın
İkinci Film Aşk Artık Burada Oturmuyor Ece Santaş
Üçüncü Film Waldo Sen Neden Burada Değilsin? Ertekin Akpınar
Canlandırma
En İyi Film Kontur Özer Feyzioğlu
İkinci Film Önce Gidenlerden Sonra Gelenlere Mehmet Naci Dedeal
Üçüncü Film Biberon Mustafa Belgin
Seçici Kurul Özel Ödülü Kunduracı ve Cinler Nimet Yardımcı
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Ara Güler, Bilgin Adalı, Ertuğrul Karslıoğlu, Nezih Erdoğan, Thomas Balkenhol
En İyi Film Deniz Eskileri Necmi Aydın
İkinci Film Baş Makinist Nazmi Ulutak
Üçüncü Film Karcı Levent Ersin
Seçici Kurul Özel Ödülü Bir Gazetecinin Ölümü Yücel Ünlü
ULUSLARARASI CANLANDIRMA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Tonguç Yaşar, Jozsef Gemes, Götz Gruner, Santiago Pinto
En İyi Film Sözler, Sözler, Sözler Michaela Pavlatova
İkinci Film Senaryo Barry J. Purves
Üçüncü Film Bilardonun Öyküsü Mavzur Mahmudov
KARİKATÜR YARIŞMASI
Büyük Ödül Muhammed Şengöz
Başarı Ödülleri Ahmet Erkanlı, Bülent Karaköse, Ümit Öğmel, Altan Özeskici
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
4. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Emek Ödülü Ahmet Mekin
Tv Ödülleri Lütfü Özalay, Ziya Öztan
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI/
Seçiciler Kurulu: Alim Şerif Onaran, Ahmet Mekin, İrfan Demirkol, Perihan Savaş, Mutlu Parkan, Rekin Teksoy, Ziya Öztan
En İyi Film Gizli Yüz Ömer Kavur
En İyi İkinci Film Suyun Öte Yanı Tomris Giritlioğlu
En İyi Üçüncü Film Seni Seviyorum Rosa Işıl Özgentürk
En İyi Yönetmen Ömer Kavur Gizli Yüz
En İyi Kadın Oyuncu Meral Çetinkaya Suyun Öte Yanı
En İyi Erkek Oyuncu Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Yasemin Alkaya Kurt Kanunu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu İsmet Ay Seni Seviyorum Rosa
En İyi Senaryo Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay Seni Seviyorum Rosa
En İyi Sanat Yönetmeni Gürel Yontan Menekşe Koyu
En İyi Kurgu Mevlüt Koçak Ateş Üstünde Yürümek, Bekle Dedim Gölgeye, Eskici ve Oğulları, Gizli Yüz, Seni Seviyorum
En İyi Özgün Müzik Thesia Panayiotou Seni Seviyorum
En İyi Işık Mustafa Koçyiğit Ateş Üstünde Yürümek, Devlerin Ölümü, Seni Seviyorum Rosa, Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu
En İyi Jenerik Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Stüdyo Sinefekt
Umut Veren Yeni Yönetmen Oğuzhan Tercan Uzlaşma
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Vildan Kara Menekşe Koyu
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Emin Sivas Piano Piano Bacaksız
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ayşenur Arslan Ölürayak
KISA FİLM VE BELGESEL YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Erim Gözen, Şahin Yenişehirlioğlu, Nazlı Eray, Faruk Kalkan, Yavuzer Çetinkaya
Video
En İyi Film Yolculuk Melih Kançelik
Seçici Kurul Özel Ödülü Yön Duran Dolu
Canlandırma
En İyi Film Çevre Üzerine Minik Bir Film Fethi Kaba
Seçili Kurum Özel Ödülü Sıfır Noktası Nilgün Bayraktaroğlu
16-35 Mm
En İyi Film Lapsus Mustafa Altıoklar
Belgesel
En İyi Film İzmir İzmir Rağıp Taranç
Seçici Kurul Özel Ödülü Zamana Karışmak Enis Rıza
KARİKATÜR YARIŞMASI
Büyük Ödül Kadir Doğruer
Başarı Ödülleri Mahmit Tibet, Ahmet Erkanlı, Cumhur Gazioğlu, Muhammed Şengöz, Yaşar Babalık, F. Gürcan Mermertaş
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
3. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Emek Ödülü Metin Erksan
TRT Ödülü Ertuğrul Karslıoğlu Keçenin Teri
UZUN TÜRK FİLMLERİ YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Fee Vaillant, Oğuz Adanır, Aytaç Arman, Erdal Atabek, Yılmaz Duru, Çetin Öner, Ağah Özgüç
En İyi Film Med Cezir Manzaraları Mahinur Ergun
İkinci Film Bütün Kapılar Kapalıydı Memduh Ün
Üçüncü Film Film Bitti Yavuz Özkan
En İyi Yönetmen Mahinur Ergun Med Cezir Manzaraları
En İyi Kadın Oyuncu Zuhal Olcay Med Cezir Manzaraları
En İyi Erkek Oyuncu Kadir İnanır Med Cezir Manzaraları
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Meral Oğuz Film Bitti
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Halil Ergün Film Bitti
En İyi Senaryo Süheyla Acar Kalyoncu Bütün Kapılar Kapalıydı
En İyi Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay Bütün Kapılar Kapalıydı
En İyi Sanat Yönetmeni Odüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Kurgu Memduh Ün Bütün Kapılar Kapalıydı
En İyi Müzik Ödüle değer çalışma bulunamadı
En İyi Işık Süleyman Çekiç Bütün Kapılar Kapalıydı
En İyi Stüdyo Fono Film
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödülü değer çalışma bulunamadı
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Aslı Altan Bütün Kapılar Kapalıydı
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Uğur Polat Bütün Kapılar Kapalıydı
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ponente Feneri Şahin Gök
KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Bilgin Adalı, Alpaslan Aydın, Sabahattin Çetin, Tomris Giritlioğlu, Erdem Gökgücü, Dr. Oğuz Makar, Şahika Tekand
8 mm.
Ödülü değer çalışma bulunamadı
Video
En İyi Film Kent Üzerine Küçük Bir Film Kamil Osman Denker
Seçici Kurul Özel Ödülü Yaşasın Çocuklar Yücel Ünlü
Canlandırma
En İyi Film Arıza Nilgün Bayraktaroğlu
Seçili Kurum Özel Ödülü Bir Zamanlar Nasreddin Anadolu Üniversitesi
16-35 Mm
En İyi Film Büyük Sinbad Semih Taytak
Seçici Kurul Özel Ödülü Uygarlığın Adımları Rıfat Aras
KARİKATÜR YARIŞMASI
Büyük Ödül Mehmet Ali Türkmen
Başarı Ödülleri Alper Susuzlu, Muhammed Şengöz, Firuz Kutsal, Sami Caner
Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü Ömer Çam
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
2. ANKARA FİLM ŞENLİĞİ
Onur Ödülü Nevin Aypar
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Ergin Orbey, Yılmaz Atadeniz, Burçak Evren, Ülkü Tamer, Nilgün Abisel, Tarık Dursun Kakınç, Halil Ergün
En İyi Film Av Zamanı Erden Kıral
İkinci Film Bir Tren Yolculuğu Tunca Yönder
Üçüncü Film Üçüncü Göz Orhan Oğuz
En İyi Yönetmen Erden Kral Av Zamanı
En İyi Kadın Oyuncu Zuhal Olcay Dünden Önce Yarından Sonra
En İyi Erkek Oyuncu Kemal Sunal Düttürü Dünya
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Gülsen Tuncer Bir Tren Yolculuğu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ali Poyrazoğlu Arkadaşım Şeytan
Umut Veren Oyuncu Meral Konrad Üçüncü Göz
En İyi Senaryo Ödüle Değer Çalışma Bulunamadı
En İyi Görüntü Yönetmeni Orhan Oğuz Üçüncü Göz
En İyi Sanat Yönetmeni Haşim Tuğ Bir Tren Yolculuğu
En İyi Kurgu Mevlüt Koçak Arkadaşım Şeytan
En İyi Müzik Sarper Özsan Av Zamanı
En İyi Işık Kahraman Konkar Bir Tren Yolculuğu
KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Bilgin Adalı, Hilmi Etikan, Nezih Danyal, Alpaslan Aydın, Nejat Ulusay, Caner Fidaner, Seçil Büker
8 mm.
Ödülü değer çalışma bulunamadı
Video
En İyi Film Denge Necmettin Köksal
Özendirme Ödülü Yaşam Üstüne Bir Deneme Melih Kançelik
16 Mm.
En İyi Film Motiflerin Dili Sema Sander
Seçici Kurul Özel Ödülü Neşeniz Bol Olsun Şahika Özmen
Canlandırma
En İyi Film Nokta Refik Güley
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
1. ANKARA FİLM ŞENLİĞİ
Onur Ödülü Nevin Aypar
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
Seçiciler Kurulu: Lütfi Ö. Akad, Şeref Gür, Alim Şerif Onaran, Nijat Özön, Hale Soygazi, Osman Şahin
En İyi Film Herşeye Rağmen Orhan Oğuz
İkinci Film Bez Bebek Engin Ayça
Üçüncü Film Dolunay Şahin Kaygun
En İyi Yönetmen Orhan Oğuz Herşeye Rağmen
En İyi Kadın Oyuncu Şerif Sezer Herşeye Rağmen
En İyi Erkek Oyuncu Talat Bulut Herşeye Rağmen
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Derya Yücel Bir Kırık Bebek
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Orhan Çağman Bir Kırık Bebek
En İyi Senaryo Engin Ayça Bez Bebek
En İyi Görüntü Yönetmeni Salih Dikişçi Dolunay
En İyi Sanat Yönetmeni Haşim Tuğ Bir Tren Yolculuğu
En İyi Kurgu Mevlüt Koçak Arkadaşım Şeytan
En İyi Müzik Cahit Berkay Herşeye Rağmen, Çark, Sızı, Sis
KISA FİLM YARIŞMASI
Seçiçiler Kurulu: Bilgin Adalı, Süha Arın, İbrahim Demirel, Hilmi Etikan, Oğuz Onaran, Tan Oral, Mahmut Tali Öngören
En İyi Film Marjinal Oğuzhan Tercan
İkinci Film Uslu Köyün Masalı Neşat Kırcalıoğlu
Üçüncü Film Vapurlar Mehmet Güreli
Karikatür Yarışması
Birincilik Ödülü Birol Bayram
Mansiyonlar Sefa Sofuoğlu, Eray Özbek, Ahmet Karacan, Muhammed Şengöz, Ümit Öğmel
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone
PAYLAŞ | SHARE :Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someone